Znalec vína Jakub Přibyl tvrdí, že každá lahev z bečovského pokladu má hodnotu...

Znalec vína Jakub Přibyl tvrdí, že každá lahev z bečovského pokladu má hodnotu minimálně 200 tisíc korun. | foto: NPÚ

Stoletá vína zpod podlahy bečovského hradu mají cenu dvacet milionů

  • 25
Sbírka vín, koňaku a šampaňského z 19. století, objevená spolu s relikviářem sv. Maura na bečovském zámku v roce 1985, má hodnotu nejméně dvacet milionů korun. Neobvyklý poklad 136 lahví ze sbírky rodiny Beaufort - Spontin je uložen ve speciálním depozitáři na hradě.

Jakub Přibyl, jeden z nejlepších českých sommeliérů, odhadl cenu archivního alkoholu minimálně na 20 milionů korun.

„Z unikátní sbírky lahví pocházejících převážně z let 1890 až 1899, jich má mnoho částečně zachovalou etiketu. Mohu tedy bezpečně určit nejen původ, ale i konkrétního vinaře, od kterého pochází, a dokonce i obchodníka, jenž vína prodával. Každá lahev má hodnotu minimálně 200 tisíc korun,“ vysvětlil znalec vína. Podle jeho názoru je to zřejmě nejcennější nález vín na českém území.

Ve sbírce jsou hlavně francouzská vína jako bordeaux či burgundské, ale i portské. Součástí sbírky je i několik lahví ikonického vinařství Chetau d´Yquem. „Je to unikátní vinařství z vesnice Sauternes v oblasti Bordeaux, kde se vyrábí jemná sladká bílá vína,“ vysvětlil Přibyl.

Celá sbírka je z majetku rodiny Beaufort - Spontin, která během druhé světové války kolaborovala s nacisty a po vydání Benešových dekretů museli její členové opustit republiku. Před odchodem nechali vzácný Relikviář svatého Maura a lahve ukrýt pod podlahu hradní kaple.

Světlo světa spatřil jak relikviář, tak sbírka lahví až po 40 letech, kdy se o odkoupení blíže neurčené historické památky začal zajímat americký obchodník Danny Douglas.

U vyjednávání byli i kriminalisté, kterým se díky několika indiciím podařilo 4. listopadu 1985 objevit relikviář i sbírku lahví. Nikdo se ale tehdy nezajímal o jejich význam. „Několikrát jsem žádal několik institucí, aby se tímto vinným pokladem zabývaly. Bohužel nikdo nereagoval,“ uvedl Tomáš Wizovský, kastelán hradu a zámku Bečov. Pomohlo až spojení s Jakubem Přibylem.

„Skvělé je, že většina vín je sladká. Mnoho jich je momentálně ve své nejlepší kondici,“ popsal stav sbírky Přibyl. Některá ovšem označil jako archivační, tedy už nepitelná. „Tři takto označené lahve bude možné využít v připravované nové tematické expozici relikviáře svatého Maura,“ dodal Wizovský.