Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chtějí zachránit klášter, v němž řádila žloutenka. Podporují je i Němci

  17:50aktualizováno  17:50
Bývalému klášteru milosrdných sester v Chebu hrozí demolice. Zchátralý komplex, obývaný začátkem roku žloutenkou nakaženými bezdomovci, chce jeho majitel zbourat. Spolek na jeho záchranu se s tím ale nechce smířit. Pomoc pro klášter hledá i v cizině.

Bývalý klášter řádu milosrdných sester v Chebu chátrá, jeptišky vystřídali nezvaní hosté, pro posledního majitele má cenu jen pozemek. | foto: Martin Stolař, MAFRA

O zchátralém klášteře se už mluví i za hranicemi. Petici na jeho záchranu podepsaly téměř dva tisíce Němců. To je přibližně čtyřikrát víc, než kolik podpisů se podařilo shromáždit v Čechách.

Fotogalerie

Jen petice však rozsáhlý klášterní komplex, který vlastní teplická společnost Beta Games, nezachrání. K tomu jsou potřeba peníze, jichž se ale nedostává.

„Kromě veřejnosti máme podporu některých německých spolkových poslanců. Ti se obrátili dopisem na starostu města Chebu i na velvyslance Spolkové republiky Německo v České republice a vyzvali je, aby se aktivně postavili za záchranu kláštera,“ řekl předseda Spolku na záchranu kláštera Petr Oškera.

Ten pracuje jako památkář Národního památkového ústavu v Lokti. O záchraně kláštera jedná se zástupci regionu v parlamentu, s nejrůznějšími spolky, představiteli církví, měst a obcí. Starostovi Chebu plánuje v nejbližších dnech předat podpisové archy s českou i německou peticí.

Firma Beta Games chce za ruiny desítky milionů

Podle starosty Chebu Petra Navrátila však Cheb nemůže s klášterem nic dělat. Komplex je v soukromém vlastnictví a řešení problému je nad síly města. Zástupci teplické společnosti Beta Games, kterou podle obchodního rejstříku vlastní dvojice společníků z Turecka, si za přibližně čtyři hektary pozemků a zchátralý klášter řekli o dvacet milionů korun.

„I kdybychom klášter koupili, na jeho opravu město nemá. A zbourat ho? Nechali jsme si spočítat, že jen demolice budov přijde až na sedm milionů. Kdybychom pak chtěli areál rozprodat, je nutné připočítat i zasíťování pozemků. Jenže ty parcely by byly za tu cenu neprodejné,“ vysvětlil starosta Petr Navrátil.

Majitel objektu, společnost Beta Games, se netají záměrem soubor zchátralých budov srovnat se zemí. Už zadala projekt na demoliční práce. Bourat by se mělo začít v létě. Podle starosty jsou jedním z důvodů peníze, které společnost zaplatí každoročně za polorozpadlé domy na daních.

„Informovali nás, že jejich záměrem je zbavit se budov, ze kterých není žádný užitek, a pozemek si nechat s tím, že jej později zhodnotí,“ dodal Navrátil.

Přestože už nad klášterem mnozí zlomili hůl, Oškera si myslí, že klášter je stále možné zachránit. „Kdybych o tom nebyl přesvědčen, nešel bych do toho. Ale podle mých zkušeností tu naděje na vzkříšení historické stavby stále je,“ dodal památkář.

Pokud klášter nepadne, bude se v něm konat výstava

Spolek za záchranu kláštera už svoje vize představil na konferenci Monumenta Viva - Péče o kulturní dědictví v oblastech bývalých Sudet, která se už uskutečnila v Chomutově.

V srpnu se v křížové chodbě bývalého kláštera františkánů v Chebu bude konat fotografická výstava na téma současného stavu klášterního areálu.

Ten pro spolek dokumentují členové fotoklubu FOS Sokolov. Petr Oškera plánuje, že pokud klášter přes léto nepadne, uskuteční se v jeho areálu v neděli 13. září poprvé po 65 letech církevní pouť.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz