„Nechápu, jak ta statistika vzniká, protože ve sněmovně sedím pořád. Nemocná jsem byla jen jednou na začátku roku a na dovolené také nejezdím,“ říká poslankyně Jana Suchá.

„Nechápu, jak ta statistika vzniká, protože ve sněmovně sedím pořád. Nemocná jsem byla jen jednou na začátku roku a na dovolené také nejezdím,“ říká poslankyně Jana Suchá. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Poslanci z Karlovarského kraje často chybí a někdy se ani neomluví

  • 3
Jak poctivě chodí pětice poslanců z kraje do práce? Jan Bureš z ODS a Rudolf Chlad z TOP 09 nechyběli v první polovině letošního roku ve Sněmovně při žádném hlasování a mají stoprocentní bilanci. Zato Jana Suchá z LIDEM se propadla mezi největší absentéry.

Jana Suchá seděla v lavici ani ne v polovině případů, kdy měla hlasovat. S účastí pouhých 43 procent patří Suché nelichotivá osmá příčka na žebříčku sněmovních absentérů. A to se v 15 procentech případů z hlasování ani neomluvila.

Sněmovní absentéři

pořadí poslanců podle účasti při hlasování za první pololetí 2012 (od největších absentérů k nejmenším)

8. místo

Jana Suchá (LIDEM) - 43 procent (15 procent neomluveno)

37. místo

Josef Novotný (ČSSD) - 69 procent (12 procent neomluveno)

92. místo

Pavel Hojda (KSČM) - 83 procent (2 procenta neomluveno)

189. místo

Jan Bureš (ODS) - 100 procent

192. místo

Rudolf Chlad (TOP 09) - 100 procent

Zdroj: sdružení KohoVolit.eu

"Nechápu, jak ta statistika vzniká, protože ve Sněmovně sedím pořád. Nemocná jsem byla jen jednou na začátku roku a na dovolené také nejezdím," reagovala Suchá. Sdružení KohoVolit.eu, které statistiku sestavuje, na správnosti údajů trvá.

"Řada poslanců se vůbec neobtěžuje svou nepřítomnost omluvit," podivuje se Kamil Gregor z občanského sdružení KohoVolit.eu, které podporuje informovanost voličů.

Poslanec a zároveň hejtman Josef Novotný stíhá dojíždět do Sněmovny jen asi na dvě třetiny hlasování. Ale býval na tom ve statistikách hůř. V roce 2010 se u jeho jména objevilo jen 44 procent.

"Za podstatnou považuju práci okolo - práci ve výboru," argumentuje Novotný, proč není účast vyšší.

"Pokud chci něco domluvit, musím to předjednat s dalšími lidmi. I když v případě opozičních poslanců, ke kterým patřím, je to téměř sisyfovská práce. Koaliční parta lidí je domluvena předem a mohu povídat za pultíkem cokoliv, stejně nic neprosadím," řekl Novotný.

Stále se ale drží v padesátce zákonodárců s nejslabší docházkou. Zastává nejen post hejtmana a poslance, ale i zastupitele v Sokolově a sedí třeba i v dozorčí radě Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Rudolf Chlad považuje neúčast při projednávání zákonů za neomluvitelnou. Podle něho jsou argumenty absentérů pouze výmluvami.

"Je to práce jako každá jiná. Lékař si také nemůže dovolit odejít z operačního sálu. Poslanci mají velkou zodpovědnost a měli by poslouchat i to, co je zrovna nebaví."

Chlad trvá i na tom, že poslanec by neměl zastávat další funkce - například starosty, hejtmana, protože vše nemůže ani náhodou stihnout a dělat odpovědně. Posuzuje to podle sebe, protože je vytížen na sto procent.

"Lidé s více funkcemi se nemohou věnovat práci pořádně. Přitom někteří berou dva plné platy," poznamenal Chlad.

V regionálním srovnání jsou poslanci z Karlovarského kraje v účasti na hlasování na 5. místě od konce ze všech čtrnácti krajů.