Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sdružení oficiálně nepodniká, peníze na karlovarské burze přesto vybírá

  15:21aktualizováno  15:21
Sportovci z občanského sdružení SC Start Karlovy Vary vybírají na nedělní burze peníze, aniž k tomu mají živnost. Podle právníků se při provozování burzy načerno může jednat o trestný čin a také o krácení daní.

Nedělní burza na karlovarském stadionu AC Start v Tuhnicích patří k městským tradicím. Navštěvují ji stovky lidí. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Při každé nedělní burze na stadionu u KV Areny obcházejí členové SC Start stánkaře kvůli poplatkům za stánky. Za stejnou věc přitom uvalil soud už loni na podzim vazbu na exnáměstkyni karlovarského primátora Moniku Makkiehovou.

Podle obžaloby její lidé vybrali od prodejců od poloviny října do poloviny listopadu 2001 celkem 203 tisíc korun, i když neměli právo spravovat majetek občanského sdružení AC Start (více o případu čtěte zde).

Sdružení AC Start je od 7. srpna 2012 v konkurzu a místo něj se o provoz stadionu i burzy stará nové občanské sdružení SC Start, zaregistrované 8. srpna 2012. Jenže jak vyplývá ze stanov, které má redakce MF DNES k dispozici, posláním SC Start je sdružování občanů na dobrovolném základu ke společnému provozování rekreačního, výkonnostního i vrcholového sportu.

Stanovy podnikání neřeší

O výdělečném podnikání, spojeném s provozováním burzy, není ve stanovách ani slovo. "Nic se nezakládá na pravdě. Daňovou registraci máme v pořádku," uvedl předseda sportovního klubu SC Start Petr Vukliševič.

Jak vyplývá z dat statistického úřadu, předmětem činnosti je "ostatní sportovní činnost". SC Start, který má IČO 22716023, není uvedený v živnostenském rejstříku. Potvrdila to vedoucí živnostenského úřadu na karlovarském magistrátu Jaroslava Jirkovská.

"Subjekt s uvedeným IČO není nositelem žádného živnostenského oprávnění," sdělila vedoucí po nahlédnutí do veřejně přístupné databáze. Petr Vukliševič si ale trvá na svém, že živnostenské oprávnění není třeba.

Administrativní registr ekonomických subjektů (ARES) po zadání IČO vypíše jen základní údaje o názvu, sídle, právní formě a době vzniku. Oficiálně tedy SC Start nepodniká, a tím pádem ani neplatí daně. Přitom se přihlásil do výběrového řízení na provozování karlovarské burzy podle nových podmínek, vyhlášených správcem konkursní podstaty Danielem Kaplanem.

Nájemné inkasují téměř rok

Každý finanční úřad ale potvrdí, že je k tomu zapotřebí živnostenský list. Anebo musí mít občanské sdružení ve stanovách provozování burzy. Další podmínkou je, že při vybrání první koruny musí existovat přihlášení k daňovému příjmu. SC Start vybírá peníze od stánkařů téměř rok.

Právník Petr Šindelář z advokátní kanceláře Tocik, Šindelář & partneři si myslí, že může jít o nedovolené podnikání, protože pozemky na burze stále patří AC Start.

"Pokud někdo pronajímá cizí majetek, naplňuje to znaky živnosti a pravděpodobně dochází k porušování zákona," soudí. Dodal, že jestli SC Start neplatí z příjmu daně, jde o porušování daňových zákonů.

Podobné situace vznikají při pronájmech bytu, soudí právník

Právník Martin Tocik ze stejné advokátní kanceláře má však jiný názor. Na prosté vybírání nájmu, bez poskytování dalších služeb, podle něj není třeba živnost.

"Spousta lidí pronajímá své byty, a také na to nemají živnostensky list. "Ale musíte platit daň, pokud příjmy z nájmu přesáhnou nezdanitelnou část základu daně," vysvětlil Tocik.

Právník upozornil, že příjem z nájemného za nájem pozemků náleží pouze jejich vlastníkovi, AC Start Karlovy Vary. A to SC Start Karlovy Vary jako úplně nový subjekt se svým identifikačním číslem v žádném případě není. Nejedná se ani o právního nástupce.

Vybrané peníze od stánkařů posílají sportovci z SC Start na základě smlouvy insolvenčnímu správci AC Start Danielu Kaplanovi. Ten pak peníze dělí po odečtení všech nákladů na polovinu mezi věřitelský výbor a pořadatele burzy.

"Je jejich problém, jestli mají nebo nemají živnostenský list. Nebudu zkoumat, zda páchají nějakou trestnou činnost. Ve smlouvě se zavázali, že mají všechna oprávnění k provozování burzy. Povolení mne v podstatě nezajímá. Důležité je, kolik mně platí," sdělil insolvenční správce Daniel Kaplan.

V dokumentech uvádí, že od začátku letošního roku až do 31. srpna vybrali sportovci celkem 238 411 tisíc korun.

Dalším příjmem je neinvestiční dotace z roku 2012. "Kontrolou bylo zjištěno porušení rozpočtové kázně, proto byl SC Start vyměřen odvod a penále v celkové výši necelých 20 tisíc korun," konstatovala mluvčí magistrátu Helena Kyselá.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz