Společnost Sedlecký kaolin chce rozšířit lom Osmosa - jih o 176 tisíc metrů...

Společnost Sedlecký kaolin chce rozšířit lom Osmosa - jih o 176 tisíc metrů čtverečních. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Těžaři kaolinu rozšiřují doly u Božičan. Lidé jsou rádi za práci

  • 0
Malá obec Božičany poblíž Chodova na Sokolovsku se pomalu stává ostrovem obklopeným bagry těžařů. Podle zprávy ministerstva životního prostředí se tamní lom Osmosa - jih rozšíří o 176 tisíc metrů čtverečních. Tamní lidé tak budou mít jistou práci.

Další těžba kaolinu a bentonitu v Božičanech dostává zelenou. Rozšířením lomu vytěží Sedlecký kaolin ročně 130 tisíc tun kaolinu a 70 tisíc tun bentonitu.

„Rozšiřování dobývacího prostoru Božičany, konkrétně lomu Osmosa - jih, předpokládáme v průběhu roku 2016,“ konstatoval manažer Sedleckého kaolinu Radim Gold.

Zvětšením dobývacího prostoru bude celková plocha lomů kolem Božičan atakovat hranici milionu čtverečních metrů. Vedení kaolinky počítá se zahájením těžby už v příštím roce. Nejprve však slíbilo postavit novou silnici, která odvede kamionovou dopravu mimo obec.

„Přišlo nám oznámení o tomto záměru. Z jedenácti oslovených subjektů jsme se jen my na ministerstvo obrátili s připomínkou. Co se týká kaolinky, je pro nás největší zátěží doprava. Navíc jsme nyní dodělali opravu silnice středem města. Pokud by po ni kamiony dál jezdily, je otázkou, kdy bychom museli opět sáhnout k opravě. Proto jsme žádali, aby byla doprava odvedena zcela mimo město,“ řekl starosta Božičan Miloš Kameš.

„Intenzita i délka těžby se bude odvíjet v závislosti na stabilitě a případném rozvoji keramického průmyslu, zejména oblasti výroby porcelánu,“ nastínil manažer Sedleckého kaolinu.

I tak se podle plánů zatím počítá s přibližnou dobou výtěžnosti lomu na pět let. Pro většinu obyvatel Božičan to tak znamená jistou práci v dalších letech.

Životní prostředí je důležité, ale práce taky

„Zatím jsem nezaznamenal žádné negativní ohlasy občanů. Ale samozřejmě neříkám, že to všem vyhovuje,“ komentoval současnou situaci Kameš. Starosta vidí cestu raději ve spolupráci s kaolinkou než přímým bojem proti ní.

„V Jenišově a Mírové se proti tomu snažili postavit, ale stejně to nakonec Ministerstvo životního prostředí ČR povolilo. Proto si myslím, že je daleko rozumnější se s firmou domluvit. Vycházíme s nimi velmi dobře. Když potřebujeme půjčit těžkou techniku pro potřeby obce, není problém. Opravdu se snaží kompenzovat svou aktivitu,“ argumentuje starosta Kameš. Ten vidí další pozitivum v tom, že je v obci práce.

„Najdou se také místa, kde mohou pracovat i lidé bez vzdělání. Opravdu, kdo chce, ten si najde práci,“ vysvětlil starosta. Podobná nálada, která panuje na radnici se přenesla částečně i na občany.

„Je to těžké. Na jednu stranu pracuje v Sedleckém kaolinu skoro celá obec, takže jsme za jistotu práce rádi. Na druhou stranu je tu životní prostředí a naše okolí. Je to těžká volba, ale většina z nás je opravdu ráda za jistotu práce,“ řekl smířeně jeden z obyvatel Božičan, který sám pracuje pro kaolinku.

Sedlecký kaolin i přes úspěch své žádosti o rozšíření těžby plánuje ještě dál. „Kromě stávajících všeobecně známých lokalit chceme rozšířit dobývací prostor Mírová, převážně na katastru obce Božičany,“ potvrdil plány Gold.

Problém s prodloužením těžby nemá ani sousední Nová Role. „Už se o tom mluví dlouhou dobu. Jsou tu dvě strany. Nezaměstnanost a životní prostředí. Vnímám oba, ale Karlovarský kraj je ve výši platů a nezaměstnanosti na chvostu v republikových tabulkách. A Sedlecký kaolin je významným zaměstnavatelem v kraji. Pokud to není kontroverzní pro Božičany, tak nám to také nevadí,“ řekla starostka sousední Nové Role Jitka Pokorná.