Průzkum možných nalezišť kobaltu a mědi u Kraslic. Vrtná souprava v akci.

Průzkum možných nalezišť kobaltu a mědi u Kraslic. Vrtná souprava v akci. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Krušnohorští seismologové dostanou první hlubinnou zemětřesnou sondu

  • 0
Seismologové, kteří hlídají krušnohorskou zemětřesnou oblast, mají důvod k radosti. Díky odborníkům, kteří v současné době monitorují možné naleziště kobaltu u Kraslic, totiž dostanou první hlubinnou sondu. Ta bude v jednom z vrtů v lokalitě Tisová.

„Oslovila nás Akademie věd ČR s tím, že by rádi jeden z vrtů využili pro seismickou stanici. Naši australští partneři se k tomu postavili kladně. A tak místo toho, abychom vrt zasypali, předáme jej vědcům k dalšímu využití,“ uvedl Otto Janout, prospektor, který v současnosti monitoruje lokalitu u Kraslic (více o průzkumu čtěte zde).

Geofyzikální ústav Akademie věd ČR má nyní v Karlovarském kraji síť 23 seismických stanic. „Tohle bude čtyřiadvacátá, ale první hloubková,“ uvedla seismoložka Jana Doubravová.

Pro práci hlídačů zemětřesení má hlubinná sonda obrovský význam.

„Mezi hlubinnými a povrchovými stanicemi je velký rozdíl. Seismologické měření v hloubkách je odstíněné od nejrůznějších šumů, dá se tedy předpokládat, že díky této sondě budeme moci dobře zaznamenávat i slabší jevy v lokalitě,“ vypočítala zásadní výhody vrtu Jana Doubravová.

Půl kilometru pod povrchem bude možné podle jejích slov také lépe rozlišit, jak jsou rozložena ohniska zemětřesení. Podobných vrtů bude v Karlovarském kraji výhledově víc. Vzniknou v rámci mezinárodního a mezioborového projektu.

„Na něm vedle geologů pracují například i biologové. Ti budou zkoumat mikroorganismy, kterým prospívá oxid uhličitý. Ty se v Krušných horách vyskytují,“ řekla k projektu Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.