Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seismologové plánují u Nového Kostela vrty, lépe zachytí pohyby země

  18:20aktualizováno  18:20
Seismologové z Geofyzikálního ústavu Akademie věd plánují v okolí Nového Kostela na Chebsku tři až čtyři vrty. Do těchto vrtů chtějí umístit seismometry, které zaznamenávají pohyby země. Přístroje v hloubce tří až čtyř set metrů by pomohly výzkumu západočeských zemětřesení.

V krajině kolem Nového Kostela na Chebsku se koncentrují epicentra západočeských zemětřesení. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vědci v současné době hledají pro vrty nejvhodnější místa. Upozornil na to deník Právo.

Západní cíp republiky je známý výskytem zemětřesení, které soustavně registrují seismické stanice v síti WEBNET a vyhodnocuje je Geofyzikální ústav Akademie věd ČR.

Jenomže tyto stanice jsou na povrchu, a proto vědci plánují obohatit je o další - umístěné ve vrtech. Ty by pak mohly přinést dodatečné informace o parametrech zemětřesení. Ve vyspělých státech, kde jsou zemětřesení běžným jevem, je takové monitorování standardem.

"Seismické stanice se umístí do mělkých vrtů, což umožní odstranit povrchový seismický šum a přispěje k detailnějšímu poznání parametrů zemětřesení," vysvětlila Pavla Hrubcová, seismoložka Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Seismometry ve vrtech zachytí i slabší jevy a pomohou vědcům pochopit, podle jakých zlomových ploch se zemětřesení uvolňují.

Zemětřesení na západě Čech

Příčinou zemětřesné činnosti v západních Čechách je patrně oslabení zemské kůry, které se během geologického vývoje projevilo mimo jiné vznikem Chebské a Sokolovské pánve a sopečnou činností. Pozůstatkem sopečné činnosti jsou dnes četné prameny minerálních vod a výrony oxidu uhličitého tzv. mofety. Západočeská oblast je díky tomu známá nejen proslulými lázněmi, ale také neobvyklými přírodními úkazy jako např. přírodní rezervací Soos v Chebské pánvi s bahenními sopkami.

"Stanice, které plánujeme, navíc doplní stávající seismickou síť zejména v místech, kde je registrace pozemními stanicemi díky vysoké úrovni šumu znemožněna, například v Chebské pánvi," řekla seismoložka.

Plánovaná hloubka vrtů je 300 až 400 metrů a není podle ní nijak dramatická, neboť oblast je hustě protkaná vrty někdy i mnohem hlubšími. Pocházejí převážně z 60. až 80. let. Ty, které plánují vědci z Geofyzikálního ústavu, tedy oblast nijak nepoškodí.

"Samozřejmě jsme si vědomi toho, že se v oblasti nacházejí minerální prameny a v žádném případě nechceme zasáhnout do jejich režimu. Proto spolupracujeme s odborníky, kteří mají tuto oblast na starosti," uvedla Pavla Hrubcová. Vrty tak mohou být prospěšné i pro ně, neboť mohou přispět k pochopení strukturního vývoje Chebské pánve.

Okolí Nového Kostela si seismologové nevybrali náhodou, je to oblast, kde je zemětřesná činnost nejintenzivnější. Jedno z nejsilnějších zemětřesení za posledních třicet let přišlo předminulou sobotu a seismologové při něm naměřili magnitudo 4,6 podle Richterovy stupnice (více o tomto zemětřesení si přečtěte zde).

Zem se na západě chvěla už v 16. století

Zemětřesení se zde objevují dlouhodobě, první dochovaná zpráva o nich pochází již z 16. století. Přístrojová registrace začala v roce 1908, kdy byla ve sklepě chebského gymnázia zřízena první seismická stanice.

"Západní Čechy monitorujeme dlouhodobě a zemětřesení představují součást geodynamické činnosti této oblasti po desítky let," řekla seismoložka. Vědci sice nejsou schopni určit, kdy zemětřesení přijdou, ale díky dalšímu výzkumu by mohli lépe pochopit jejich vznik.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Další z rubriky

Polygon BMW na Sokolovsku vláda zatím odložila, ministři chtějí místo vidět

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Nejdříve v druhé polovině dubna se vláda vrátí k projednávání záměru mnichovské automobilky BMW vybudovat na výsypce u...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Dokumentuji to, co mi přijde zajímavé, říká autorka Běžnodenností

Fotografka Veronika Landa svým objektivem pravidelně zachycuje krásy běžného...

Ze začátku pro ni bylo fotografování jen součástí dětské zvídavosti, nakonec se z něho stala láska na celý život. Dnes...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz