Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seismologové plánují u Nového Kostela vrty, lépe zachytí pohyby země

  18:20aktualizováno  18:20
Seismologové z Geofyzikálního ústavu Akademie věd plánují v okolí Nového Kostela na Chebsku tři až čtyři vrty. Do těchto vrtů chtějí umístit seismometry, které zaznamenávají pohyby země. Přístroje v hloubce tří až čtyř set metrů by pomohly výzkumu západočeských zemětřesení.

V krajině kolem Nového Kostela na Chebsku se koncentrují epicentra západočeských zemětřesení. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vědci v současné době hledají pro vrty nejvhodnější místa. Upozornil na to deník Právo.

Západní cíp republiky je známý výskytem zemětřesení, které soustavně registrují seismické stanice v síti WEBNET a vyhodnocuje je Geofyzikální ústav Akademie věd ČR.

Jenomže tyto stanice jsou na povrchu, a proto vědci plánují obohatit je o další - umístěné ve vrtech. Ty by pak mohly přinést dodatečné informace o parametrech zemětřesení. Ve vyspělých státech, kde jsou zemětřesení běžným jevem, je takové monitorování standardem.

"Seismické stanice se umístí do mělkých vrtů, což umožní odstranit povrchový seismický šum a přispěje k detailnějšímu poznání parametrů zemětřesení," vysvětlila Pavla Hrubcová, seismoložka Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Seismometry ve vrtech zachytí i slabší jevy a pomohou vědcům pochopit, podle jakých zlomových ploch se zemětřesení uvolňují.

Zemětřesení na západě Čech

Příčinou zemětřesné činnosti v západních Čechách je patrně oslabení zemské kůry, které se během geologického vývoje projevilo mimo jiné vznikem Chebské a Sokolovské pánve a sopečnou činností. Pozůstatkem sopečné činnosti jsou dnes četné prameny minerálních vod a výrony oxidu uhličitého tzv. mofety. Západočeská oblast je díky tomu známá nejen proslulými lázněmi, ale také neobvyklými přírodními úkazy jako např. přírodní rezervací Soos v Chebské pánvi s bahenními sopkami.

"Stanice, které plánujeme, navíc doplní stávající seismickou síť zejména v místech, kde je registrace pozemními stanicemi díky vysoké úrovni šumu znemožněna, například v Chebské pánvi," řekla seismoložka.

Plánovaná hloubka vrtů je 300 až 400 metrů a není podle ní nijak dramatická, neboť oblast je hustě protkaná vrty někdy i mnohem hlubšími. Pocházejí převážně z 60. až 80. let. Ty, které plánují vědci z Geofyzikálního ústavu, tedy oblast nijak nepoškodí.

"Samozřejmě jsme si vědomi toho, že se v oblasti nacházejí minerální prameny a v žádném případě nechceme zasáhnout do jejich režimu. Proto spolupracujeme s odborníky, kteří mají tuto oblast na starosti," uvedla Pavla Hrubcová. Vrty tak mohou být prospěšné i pro ně, neboť mohou přispět k pochopení strukturního vývoje Chebské pánve.

Okolí Nového Kostela si seismologové nevybrali náhodou, je to oblast, kde je zemětřesná činnost nejintenzivnější. Jedno z nejsilnějších zemětřesení za posledních třicet let přišlo předminulou sobotu a seismologové při něm naměřili magnitudo 4,6 podle Richterovy stupnice (více o tomto zemětřesení si přečtěte zde).

Zem se na západě chvěla už v 16. století

Zemětřesení se zde objevují dlouhodobě, první dochovaná zpráva o nich pochází již z 16. století. Přístrojová registrace začala v roce 1908, kdy byla ve sklepě chebského gymnázia zřízena první seismická stanice.

"Západní Čechy monitorujeme dlouhodobě a zemětřesení představují součást geodynamické činnosti této oblasti po desítky let," řekla seismoložka. Vědci sice nejsou schopni určit, kdy zemětřesení přijdou, ale díky dalšímu výzkumu by mohli lépe pochopit jejich vznik.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz