Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senátoři vyzvali Karlovarský kraj, aby nenechal chátrat Kyselku

  15:05aktualizováno  15:05
Senát požádal o zastavení devastace chátrajících lázní Kyselka na Karlovarsku. Vyzval krajský úřad, aby se zasadil o okamžité provizorní zabezpečení památkově chráněných objektů a aby s vlastníky budov připravil projekt na jejich smysluplné využití. Kraj se ale brání, že k tomu nemá žádné kompetence.

Projekt revitalizace bývalých lázní Kyselka počítá se zachováním jen některých objektů, ostatní památkově chráněné budovy mají být zbourány. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Senátoři také doporučili ministerstvu kultury, aby prosadilo požadavky na sanaci areálu bývalých lázní a ustavilo kontrolní skupinu složenou ze zástupců dotčených stran a také parlamentu.

Senátoři tak reagovali na petici proti devastaci lázeňského areálu, kterou dosud podpořilo téměř 19 tisíc lidí. Podpisovou akci pořádala Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASKORD), která chtěla areál bezúplatně získat. Vyčítá firmám Karlovarské minerální vody (KMV) a RSI (bývalá C.T.S. duo), že jako vlastníci chtějí opravit jen polovinu ze 13 budov.

Karlovarské minerální vody obhajoval právník firmy Martin Hanzl. Uvedl, že firma je vlastníkem jen menší části budov, a za ostatní tedy nenese žádnou odpovědnost a její podnikání na stav objektů nemělo žádný vliv.

Viceprezident asociace Martin Kadrman naopak označil za falešnou a trapnou hru tvrzení, že KMV a RSI s tím nemají nic společného.

Karlovarský kraj sice vývoj v Kyselce sleduje, ale na výzvu Senátu, aby se zasadil o provizorní zabezpečení památkově chráněných objektů v areálu, dost dobře nemůže nijak reagovat. "Nemá k tomu žádné kompetence," řekla ve čtvrtek mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.

Stejně tak nemůže s vlastníky budov připravovat projekt na jejich využití. "Krajský úřad v tomto případě funguje jen jako odvolací orgán na úseku památkové péče. Nemá žádné legislativní nástroje, aby majitele areálu k čemukoliv nutil," konstatovala.

Mattonka opraví za 60 milionů Stallburg a pavilon Löschner

Za nedostatečnou péči o některé památkové objekty dostaly KMV na počátku roku pokutu 1,8 milionu korun od karlovarského magistrátu. Krajský úřad ji potvrdil a firma se proto chce ještě bránit soudně.

KMV už na konci března oznámily, že začnou opravovat dva památkově chráněné objekty v Kyselce. Do domu Stallburg a pavilonu Löschner chce společnost investovat 60 milionů korun.

"Budeme rekonstruovat objekty, pro které máme konkrétní využití a náplň. V domě Stallburg číslo popisné 53 vzniknou nové byty. V pavilonu Löschner číslo popisné 64 bude muzeum. Další smysluplné využití a funkční náplň budov je základním předpokladem dlouhodobého uchování památkových hodnot,“ upřesnil generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.

Práce za 60 milionů korun by mohly začít ještě do konce letošního roku. Výdaje na rekonstrukci podle Pasqualea mnohonásobně převyšují náklady na nezbytné opravy, které vlastníkovi, společnosti KMV, ukládá zákon.

Mattonka jedná také o opravě dalších pěti objektů v Kyselce. Tento krok si ale vyžádá změny v projektové dokumentaci.

Autoři: ,


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz