Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další čtyři města budou levně vozit seniory, žádají kraj o dotaci

  9:02aktualizováno  9:02
Obyvatelé čtyř dalších měst, která se rozhodla využít dotačního programu Karlovarského kraje, se mohou těšit na službu Senior Expres. Po Sokolovu, kde vůz speciálně určený pro dostupnou přepravu seniorů jezdí už od prosince 2015, o zřízení této služby usilují Kraslice, Ostrov, Mariánské Lázně a Aš.

Senior expres v Sokolově. | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

Kraj na zřízení Senior expresů vyčlenil milion korun. „Žádosti o dotace na pořízení Senior expresu jsme dostali v termínu celkem od čtyř obcí s rozšířenou působností. Konkrétně jde o Ostrov, Kraslice, Mariánské Lázně a Aš,“ potvrdil náměstek hejtmanky Petr Kubis.

Každý ze žadatelů tak má šanci získat čtvrt milionu korun na zřízení této služby. Přidělení dotace bude schvalovat krajské zastupitelstvo na svém prosincovém jednání.

Náměstek Kubis se do té doby setká se starosty všech čtyř měst. „Pozval jsem je, abych jim nabídl možnost společně automobily vysoutěžit a zajistit jednotný „polep“ vozů, které budou zřetelně označeny,“ konstatoval náměstek.

V Sokolově tato služba úspěšně funguje pod hlavičkou městské policie od 1. prosince 2015. Jak to bude v ostatních městech, se rozhodují na jednotlivých radnicích.

„Použijeme takříkajíc sokolovský osvědčený model, tedy městskou policii,“ řekl ostrovský místostarosta Petr Šindelář. Město je ale podle jeho slov připravené tuto službu zřídit, i kdyby nedostalo dotaci od kraje.

V Ostrově ale hledí ještě dál. Systém Senior expresu by rádi skloubili s linkami městské hromadné dopravy. „Pokud v současné době hradíme některé linky, které využívá jen pár seniorů, je nasnadě je zrušit. Z uspořených peněz by se dal financovat provoz Senior expresu,“ dodal Šindelář.

V Kraslicích zatím nevědí přesně, jakým způsobem budou osobní dopravu pro seniory provozovat. „V současné době zpracováváme pravidla pro provoz. Určitou představu máme, ale nechtěl bych ji specifikovat do doby, než vše vycizelujeme,“ vysvětlil kraslický starosta Roman Kotilínek.

Karlovy Vary zvažují více možností

O možnost přihlásit se do dotačního programu uvažují i Karlovy Vary, ovšem až v příštím roce, pokud jej kraj opět vypíše. Do té doby chtějí mít na magistrátu jasno, jakým způsobem by město tuto službu provozovalo. Možností má radnice víc.

„Nabízí se Dopravní podnik Karlovy Vary, Městské zařízení sociálních služeb, případně městská policie,“ předestřel náměstek Michal Riško možnosti, které Karlovy Vary mají.

Chce se proto setkat jak s krajským náměstkem Petrem Kubisem, tak s velitelem karlovarských strážníků Marcelem Vlasákem. „Později se setkám i s ředitelem dopravního podniku Lukášem Siřínkem a ředitelem zařízení sociálních služeb Milanem Martinkem,“ doplnil Riško.

V Karlových Varech podle Riškových zkušeností podobná služba funguje, ovšem na komerční bázi. „Senioři za jednu jízdu platí 90 korun, což je moc,“ podotkl náměstek. V Sokolově přitom klienti Senior expresu za jednu cestu platí 15 korun.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska.

Karlovy Vary podaly správní žalobu na ministerstvo životního prostředí. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc...

VIDEO: Trio chytrých laviček dobije mobil i čtečky a připojí k internetu

Chytrá lavička na náměstí Milady Horákové v Karlových Varech

V centru Karlových Varů se objevily tři chytré lavičky, které do svého okolí vysílají wi-fi signál s vysokorychlostním...

Hazard se vrátí do Chebu, povolen bude i jinde než jen na Svatém Kříži

Demonstrace proti návratu hazardu do Chebu (19. 9. 2018)

Cheb čelí zvýšenému zájmu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stalo se tak v souvislosti s vyhláškou, která...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz