Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další čtyři města budou levně vozit seniory, žádají kraj o dotaci

  9:02aktualizováno  9:02
Obyvatelé čtyř dalších měst, která se rozhodla využít dotačního programu Karlovarského kraje, se mohou těšit na službu Senior Expres. Po Sokolovu, kde vůz speciálně určený pro dostupnou přepravu seniorů jezdí už od prosince 2015, o zřízení této služby usilují Kraslice, Ostrov, Mariánské Lázně a Aš.

Senior expres v Sokolově. | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

Kraj na zřízení Senior expresů vyčlenil milion korun. „Žádosti o dotace na pořízení Senior expresu jsme dostali v termínu celkem od čtyř obcí s rozšířenou působností. Konkrétně jde o Ostrov, Kraslice, Mariánské Lázně a Aš,“ potvrdil náměstek hejtmanky Petr Kubis.

Každý ze žadatelů tak má šanci získat čtvrt milionu korun na zřízení této služby. Přidělení dotace bude schvalovat krajské zastupitelstvo na svém prosincovém jednání.

Náměstek Kubis se do té doby setká se starosty všech čtyř měst. „Pozval jsem je, abych jim nabídl možnost společně automobily vysoutěžit a zajistit jednotný „polep“ vozů, které budou zřetelně označeny,“ konstatoval náměstek.

V Sokolově tato služba úspěšně funguje pod hlavičkou městské policie od 1. prosince 2015. Jak to bude v ostatních městech, se rozhodují na jednotlivých radnicích.

„Použijeme takříkajíc sokolovský osvědčený model, tedy městskou policii,“ řekl ostrovský místostarosta Petr Šindelář. Město je ale podle jeho slov připravené tuto službu zřídit, i kdyby nedostalo dotaci od kraje.

V Ostrově ale hledí ještě dál. Systém Senior expresu by rádi skloubili s linkami městské hromadné dopravy. „Pokud v současné době hradíme některé linky, které využívá jen pár seniorů, je nasnadě je zrušit. Z uspořených peněz by se dal financovat provoz Senior expresu,“ dodal Šindelář.

V Kraslicích zatím nevědí přesně, jakým způsobem budou osobní dopravu pro seniory provozovat. „V současné době zpracováváme pravidla pro provoz. Určitou představu máme, ale nechtěl bych ji specifikovat do doby, než vše vycizelujeme,“ vysvětlil kraslický starosta Roman Kotilínek.

Karlovy Vary zvažují více možností

O možnost přihlásit se do dotačního programu uvažují i Karlovy Vary, ovšem až v příštím roce, pokud jej kraj opět vypíše. Do té doby chtějí mít na magistrátu jasno, jakým způsobem by město tuto službu provozovalo. Možností má radnice víc.

„Nabízí se Dopravní podnik Karlovy Vary, Městské zařízení sociálních služeb, případně městská policie,“ předestřel náměstek Michal Riško možnosti, které Karlovy Vary mají.

Chce se proto setkat jak s krajským náměstkem Petrem Kubisem, tak s velitelem karlovarských strážníků Marcelem Vlasákem. „Později se setkám i s ředitelem dopravního podniku Lukášem Siřínkem a ředitelem zařízení sociálních služeb Milanem Martinkem,“ doplnil Riško.

V Karlových Varech podle Riškových zkušeností podobná služba funguje, ovšem na komerční bázi. „Senioři za jednu jízdu platí 90 korun, což je moc,“ podotkl náměstek. V Sokolově přitom klienti Senior expresu za jednu cestu platí 15 korun.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...U Varů se sesulo 50 metrů železniční trati, závadu objevil traťmistr

Na trati mezi Chebem a Kláštercem nad Ohří od soboty nejezdí kvůli sesuvu...

Na železničním koridoru z Chebu do Klášterce nad Ohří se v sobotu sesul kus železniční trati. Závadu objevil traťmistr...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Karlovy Vary uspěly po nájezdech, Litvínov se raduje na Kladně

Zleva Adam Kubík z Kladna a Peter Jánský z Litvínova.

Karlovy Vary zažily v osmém kole baráže o hokejovou extraligu drama. Ztratily slibné vedení 4:1 a zápas musely otáčet...

Další z rubriky

Oheň zcela zničil halu na výrobu papírové lepenky v Ostrově

Požár haly na výrobu papírové lepenky v Ostrově.

Jednu z hal firmy na výrobu papírové lepenky v Ostrově na Karlovarsku v úterý odpoledne zcela zničil požár. Hasiči...

Práce na sesuté trati ztížilo počasí, vlaky tam pojedou nejdřív v květnu

Na trati Cheb - Klášterec nad Ohří od soboty nejezdí vlaky kvůli sesuvu tzv....

Obnovení provozu alespoň na jedné koleji na trati z Chebu do Klášterce nad Ohří, kde se o víkendu sesunul svah, se...

Doubský most ve Varech bude úplně zavřený, řidiče čekají omezení

Doubský most v karlovarské městské části Doubí čeká uzavírka.

Úplná několikaměsíční uzavírka Doubského mostu přes Ohři v západní části Karlových Varů začne v nejbližších dnech. ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz