Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další čtyři města budou levně vozit seniory, žádají kraj o dotaci

  9:02aktualizováno  9:02
Obyvatelé čtyř dalších měst, která se rozhodla využít dotačního programu Karlovarského kraje, se mohou těšit na službu Senior Expres. Po Sokolovu, kde vůz speciálně určený pro dostupnou přepravu seniorů jezdí už od prosince 2015, o zřízení této služby usilují Kraslice, Ostrov, Mariánské Lázně a Aš.

Senior expres v Sokolově. | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

Kraj na zřízení Senior expresů vyčlenil milion korun. „Žádosti o dotace na pořízení Senior expresu jsme dostali v termínu celkem od čtyř obcí s rozšířenou působností. Konkrétně jde o Ostrov, Kraslice, Mariánské Lázně a Aš,“ potvrdil náměstek hejtmanky Petr Kubis.

Každý ze žadatelů tak má šanci získat čtvrt milionu korun na zřízení této služby. Přidělení dotace bude schvalovat krajské zastupitelstvo na svém prosincovém jednání.

Náměstek Kubis se do té doby setká se starosty všech čtyř měst. „Pozval jsem je, abych jim nabídl možnost společně automobily vysoutěžit a zajistit jednotný „polep“ vozů, které budou zřetelně označeny,“ konstatoval náměstek.

V Sokolově tato služba úspěšně funguje pod hlavičkou městské policie od 1. prosince 2015. Jak to bude v ostatních městech, se rozhodují na jednotlivých radnicích.

„Použijeme takříkajíc sokolovský osvědčený model, tedy městskou policii,“ řekl ostrovský místostarosta Petr Šindelář. Město je ale podle jeho slov připravené tuto službu zřídit, i kdyby nedostalo dotaci od kraje.

V Ostrově ale hledí ještě dál. Systém Senior expresu by rádi skloubili s linkami městské hromadné dopravy. „Pokud v současné době hradíme některé linky, které využívá jen pár seniorů, je nasnadě je zrušit. Z uspořených peněz by se dal financovat provoz Senior expresu,“ dodal Šindelář.

V Kraslicích zatím nevědí přesně, jakým způsobem budou osobní dopravu pro seniory provozovat. „V současné době zpracováváme pravidla pro provoz. Určitou představu máme, ale nechtěl bych ji specifikovat do doby, než vše vycizelujeme,“ vysvětlil kraslický starosta Roman Kotilínek.

Karlovy Vary zvažují více možností

O možnost přihlásit se do dotačního programu uvažují i Karlovy Vary, ovšem až v příštím roce, pokud jej kraj opět vypíše. Do té doby chtějí mít na magistrátu jasno, jakým způsobem by město tuto službu provozovalo. Možností má radnice víc.

„Nabízí se Dopravní podnik Karlovy Vary, Městské zařízení sociálních služeb, případně městská policie,“ předestřel náměstek Michal Riško možnosti, které Karlovy Vary mají.

Chce se proto setkat jak s krajským náměstkem Petrem Kubisem, tak s velitelem karlovarských strážníků Marcelem Vlasákem. „Později se setkám i s ředitelem dopravního podniku Lukášem Siřínkem a ředitelem zařízení sociálních služeb Milanem Martinkem,“ doplnil Riško.

V Karlových Varech podle Riškových zkušeností podobná služba funguje, ovšem na komerční bázi. „Senioři za jednu jízdu platí 90 korun, což je moc,“ podotkl náměstek. V Sokolově přitom klienti Senior expresu za jednu cestu platí 15 korun.Nejčtenější

Důl Svornost nabízí výlet k pramenům vody, která napršela v době mamutů

Jáchymovský důl Svornost, exkurze na 12. patře, 500 metrů pod zemí. Průvodce...

Pětkrát zazvonit v těžní kleci a začíná pouť do hlubin země i minulosti. Cesta do pětisetmetrové hloubky, kde se...

VIDEO: Pivo či dvě k plavbě patří, shodnou se vodáci. Kontrolou prošli

Policejní kontrola ve vodáckém tábořišti na Ohři.

Většina táborníků ještě dospávala, když se dopoledne v kempu Hubertus objevila hlídka ostrovských policistů. Jedním z...Porvali se psi i jejich majitelky. Seniorka utrpěla otřes mozku

Ilustrační snímek

Z ublížení na zdraví a výtržnictví obvinili policisté agresorku, která na Sokolovsku při venčení svého psa zaútočila na...

Voda byla v pořádku. Příčina nevolnosti lidí na festivalu je dál nejasná

Potíže postihly lidi u několika stánků, je mezi nimi i Becher Bar u hotelu...

Hygienici ani po týdnu nezjistili, proč čtyři desítky zaměstnanců stánků v těsném sousedství hotelu Thermal postihly v...

Kolabujícího řidiče zachránilo, že se vřítil na policejní parkoviště

Služebna Policie ČR

Muže v Karlových Varech, kterého za volantem přemohla nevolnost, zachránilo, že se s autem vřítil na parkoviště před...

Další z rubriky

Domovy pro seniory v Karlovarském kraji čeká reforma, některé i sloučení

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj zahajuje změny v oblasti domovů pro seniory. Cílem je spravedlivé rozložení jejich lůžek po celém...

Chebský hrad se otřásá v základech. Rány z děl budou hřmít celý víkend

Hradní slavnosti v Chebu k výročí začátku i konce Třicetileté války.

Ohlušující salvy z děl a mušket vítají návštěvníky hradu v Chebu. O víkendu 14. - 15. července se osazenstvo vrací v...

Ortoped opravuje pacienty jako řemeslník, říká lékař Marek Kalenda

Marek Kalenda

Lékaři na ortopedii jednodenní péče v Nemocnici Ostrov mají za sebou kus práce. Neuběhlo ani půl roku a zvládli tisíc...

Najdete na iDNES.cz