(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Karlovarský kraj připravuje Senior pasy, které zlevní i dálniční známku

  • 17
Do omezeného plnění svého nejsilnějšího předvolebního slibu, proplacení poloviny ceny dálniční zámky, se pustilo vedení Karlovarského kraje. Radní začali připravovat projekt takzvaných Senior pasů, do kterých by chtěli zahrnout právě i levnější dálniční kupón.

„Chceme to nastavit tak, aby to mělo jasná pravidla a nebylo to zneužitelné,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO).

Karlovarský kraj nyní bude podávat žádost o dotaci na ministerstvo práce a sociálních věcí. Projekt by měl stát letos zhruba 580 tisíc korun, přičemž dotace by pokryla 70 procent jeho ceny.

Hejtmanka by chtěla, aby kraj začal proplácet dálniční známky nejdéle od 1. ledna příštího roku. Podle jejího náměstka pro oblast sociálních věcí a bezpečnosti Petra Kubise by ale mohly karty pro seniory fungovat v jistém startovacím režimu ještě letos.

„Projekt je rozvržený do několika fází. V letošním roce by měla být první, v té bychom chtěli oslovit co nejvíce seniorů. Můžeme ještě hovořit o jejich věku. Budeme také soutěžit firmu, která nám bude celý projekt administrovat. My budeme pouze zadávat naše podněty a návrhy a kontrolovat, zda projekt běží, jak má,“ uvedl.

Slevy od pěti do padesáti procent

Kraj se inspiroval na Vysočině, kde systém funguje už deset let. Tam platí pro věkovou skupinu od 55 let výš. Starším obyvatelům kraje by měl přinést také slevy nejčastěji v rozmezí od pěti do padesáti procent, a to třeba i v obchodních domech.

„Je samozřejmě na nás, abychom oslovili co nejvíce firem. My jim za to můžeme slíbit snad jen to, že je můžeme prezentovat na našem webu,“ řekl Petr Kubis s tím, že jednat s nimi nebudou politici. Radní přitom předpokládají, že budou solidární, neboť všichni jednou zestárnou.

Do budoucna by podle Petra Kubise mohl projekt starším lidem přinést také takzvané seniorpointy, tedy místa, kde se budou moci scházet. Jejich součástí bude bezplatný internet či poradenská služba. Využít by se k tomu podle náměstka dala infocentra, o čemž chce tento týden jednat se čtrnácti starosty. Společně s hejtmankou pozval na schůzku také zástupce krajského svazu důchodců, kteří si mají k připravované novince říci své.

„Senior pasy fungují v jiných krajích a jsou velmi žádané. Mají především ten efekt, že jsou díky nim senioři aktivní a mohou si vybrat ze širokého spektra věcí,“ uvedla Jana Vildumetzová.

Na Vysočině se během prvního roku fungování přihlásilo o kartu 500 lidí, nyní jich je zaregistrovaných 22 tisíc. Kolik obyvatel z Karlovarského kraje by na ně mělo nárok, se mohou radní zatím jen domnívat.

Hejtmanka nicméně věří, že zájem z jejich strany bude. „Skupina seniorů na území regionu je velmi početná. Jde o nějakých padesát tisíc lidí,“ uvedla.

Jedná se přitom o její odhad na základě statistik. „Když si vezmeme skupinu od pětapadesáti let výš, dostaneme se ještě k vyššímu číslu,“ usoudil krajský náměstek pro majetek Dalibor Blažek.

Jak před časem uvedla předsedkyně krajského finančního výboru Eva Valjentová z KSČM, je otázkou, od jakého věku se budou Senior pasy možných zájemců týkat. Sama v proplácení části známky krajem ovšem nevidí systémový krok, ačkoli by zřejmě vzhledem k počtu důchodců jezdících po D6 krajskou pokladnu nezruinoval.

„Kraj by měl spíše napřít síly k tomu, aby přesvědčil ministerstvo, že by měl být zpoplatněný úsek D6 vyřazen, dokud nebude napojen na Prahu,“ uvedla.

Kromě Senior pasů by chtělo krajské vedení v budoucnu spustit i Rodinné pasy.