Sokolovský útočník Jiří Mlika bojuje s obranou Znojma.

Sokolovský útočník Jiří Mlika bojuje s obranou Znojma. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Série končí. Sokolov pomohl Znojmu na cestě za záchranou

• 0
Znojemského nováčka si po sobotě fotbalisté Baníku vryjí do paměti. Celek ze sestupové příčky tabulky totiž slavil v Sokolově nečekané vítězství. "Pozor na soupeře ze dna tabulky," varoval před utkáním se Znojmem sokolovský trenér Radek Látal své svěřence.

Jak se ukázalo, bylo to marné. Hráči si výstražná slova svého trenéra příliš k srdci nevzali. Jeho tým však zápas nezvládl. Znojmo se ukázalo v lepším světle než nedávno Hlučín. Ve 23. minutě šlo zásluhou parádního gólu Tomáše Lukáše do vedení, brzy po změně stran své vedení navýšilo rovněž výstavní brankou Václava Vašíčka a svoji výhru už si nenechalo vzít.

Jarní průšvihy Baníku

Start do druhé poloviny soutěže se Látalovým svěřencům nevyvedl. Začínal sérii na venkovních hřištích, odkud nepřivezl ani bod. Ve dvou utkáních dostal po čtyřech gólech, v Sezimově Ústí kontroval až čtyři minuty před koncem jediným gólem Javorského, ve Zlíně se na odpověď nezmohl vůbec.

Domácí premiéra Konečně doma, mohli si pak vydechnout fotbalisté Baníku. Po dvou ztracených kolech a skóre 1:8 konečně přišla řada také na ně. Proti Čáslavi si mohli znovu zvednout sebevědomí, jenže ouha. Gól nedali ani teď. Aby ne, vždyť za celý zápas vystřelili jen jednou na branku. Baník prohrál 0:2 a sen o dalším z ataků na přední příčky se začal rozpadat.

Poslední trápení Když si Baník sáhl na dno, začal se zvedat. Sérii pěti zápasů bez porážky přijelo ukončit střelou z pětatřiceti metrů až o záchranu bojující Znojmo. Baník znovu ukázal, že pokořit týmy ze spodku tabulky není jen tak.

Dvanáct minut před koncem sice snížil nádherným gólem Vláďa Darida, ale víc gólů už domácí nepřidali, a tak šli ze hřiště poraženi.

"Pro nás to bylo neuvěřitelně těžké utkání. Nedáváme góly, párkrát jsme teď prohráli a klesli na předposlední 15. pozici. Dnes jsme ale byli šťastnějšími mužstvem. Krásnými góly našich střelců z protiútoků jsme vedli 2:0 a zápas i se štěstím jsme pak dotáhli do vítězného konce," pochvaloval si hru, ale především vítězství znojemský trenér Bohumil Smrček.

Jeho střelci se opravdu vyznamenali, oba góly byly přímo výstavní. První padl po ztrátě míče, po němž přišel úder rychlý jako blesk z čistého nebe. Z velké dálky více než 30 metrů napřáhl Lukáš a táhlou střelou o břevno do sítě otevřel skóre utkání na 0:1. "Byla to moje nejvydařenější střela celé sezony," popisuje šťastný střelec Tomáš Lukáš svůj třetí jarní gól. "Byl to čistý nárt, míč mi sedl, ta rána byla naprosto přesná. Byla to pumelice, tak pěkný gól jsem ve 2. lize ještě nedal," popsal svoji nádhernou trefu znojemský Tomáš Lukáš.

Šance domácího Vaněčka, přímák Hanzlíka a petarda Daridy v 1. půli gólový úspěch Baníku nepřinesly.

Ve 2. půli bylo těch neproměnných šancí na kopačkách domácích hráčů víc, hlavně v samotném závěru utkání. Jenže brzy po změně  stran se znovu trefili hosté. Ve 47. minutě brankář Hrubý dlouhým výkopem vypustil do gólového brejku Vašíčka a připsal si asistenci.

Útočník hostí se probil přes dvojici váhajících obránců do vápna a ostrou ranou k bližší tyči zvýšil na 0:2. "Věřil jsem si. Bylo to ve vápně, tam už se nefauluje. Vlítl jsem do souboje mezi dva beky, přikryl si míč a prudce vypálil. Trefil jsem to, kam jsem mířil. Asistenci měl brankář, který vychytal pár tutovek a výrazně nás podržel. No a já dal gól, kterým jsme už hodně rázně nakročili k vítězství," popsal bleskovou akci zakončenou gólem druhý šťastný střelec hostí Václav Vašíček.

Baníkovci pak zabrali, vynutili si tlak. Šilhan svou šanci promrhal. Bombu Vaněčka excelentně vyrazil Hrubý, Dřížďal ani Dittrich míč do branky také neprotlačili. V 78. minutě si Darida připravil palebnou pozici a přízemní bombou k tyči snížil na 1:2. "David Vaněček mi to pěkně prostrčil, já si připravil míč a zamířil. Zapadlo to tam přesně," popisuje Darida. "Škoda že tenhle gól zůstal naším jediným. Šancí na vyrovnání bylo dost," lituje.

Závěrečný uragán Baníku přinesl hned tři čisté gólové příležitosti. Hlavička Šindeláře jen o fous minula tyč, obstřelovačku Duchniče čapnul Hrubý, stejně jako střelu Mliky k tyči v 88. minutě. Byl konec, Sokolov prohrál 1:2 a ztratil doma všechny body stejně jako v březnu s Čáslaví (0:2).