Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavbu domů v Jenišově dále provázejí problémy. Opět se utrhl svah

  10:13aktualizováno  10:13
Znepokojení lidé z Jenišova se marně pokoušejí úředně zastavit stavbu čtyř šestipodlažních bytových domů ruského investora. Mají k tomu pádný důvod. Už podruhé během půl roku se totiž utrhla ve výkopové jámě zemina.

Na stavbě bytového domu ruského investora v Jenišově opět ujel svah. Tentokrát na straně základové jámy u hlavní silnice v obci. Sloup veřejného osvětlení se vyvrátil. | foto: Ivan Truksa

V polovině tohoto týdne ujel svah v blízkosti frekventované silnice. Denně po ní podle měření obce projíždí tři tisíce motoristů. Že se naklonil sloup lampy veřejného osvětlení, přišel na obecní úřad ve středu nahlásti jeden z občanů.

Fotogalerie

"Na místě jsem viděl utržený svah. Dělníci v něm hloubili prostor pro garáže bez pažení. Jedná se o obecné ohrožení, protože lampa mohla na někoho spadnout," rozčiloval se jenišovský starosta Ivan Truksa. 

Nechápe, proč stavební úřad ještě nevyřešil první případ, kdy na stavbě ujel svah letos v březnu. "Stěžovali jsme si k kvůli tomu minulý měsíc," řekl starosta.

Přivolaní pracovníci karlovarského stavebního úřadu mu dali za pravdu. "Práce byly v rozporu se stavebním povolením, stavební úřad proto zahájí se stavebníkem řízení o správním deliktu. Podobná řízení za podobné porušení - vyhloubení jámy v rozporu se stavebním povolením - jsme již u stejné stavby řešili," řekl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Letos v březnu se dala nekontrolovatelně do pohybu zemina pod stavebními buňkami. První šok přišel podle starosty měsíc před tím, kdy se sousedící domky zatřásly tak, že to obyvatelé pocítili.

Úplně se utrhl obrubník u silnice vedle výkopové jámy a vznikla prasklina více než metr hluboká, dvacet centimetrů široká a zhruba 23 metrů dlouhá. Stavební úřad tehdy práce okamžitě zastavil a nařídil firmě vypracovat havarijní plán (více o první sesuvu čtěte zde).

Mluvčí Kopál vysvětlil, že rozhodnutí o zastavení stavby nenabylo právní moci, protože se stavebník, firma Vaprostav, odvolal ke krajskému úřadu. Od té doby vyrostla v Jenišově dvě patra prvního z několika šestipodlažních domů.

Stavbyvedoucí Zdeněk Palička se odvolává na platné stavební povolení a schválenou projektovou dokumentaci. "Tento pátek budeme řešit stav se statikem. Zemní práce na garážích jsme sami zastavili. Stavba domu pokračuje, s garážemi nesouvisí."

Vydané územní rozhodnutí na stavbu domů v Jenišově zrušil v září Krajský soud v Plzni. Ten by měl také rozhodnout o platnosti stavebního povolení. Na rozsudek se čeká.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Najdete na iDNES.cz