Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident chtěl od studentů provokativní otázky. A dostal je

  9:03aktualizováno  9:03
Prezident Miloš Zeman se při své cestě po Karlovarském kraji setkal i se studenty chebské Ekonomické fakulty. Prozradil jim například, že si převezme anticenu Kyselá žába.

Studenti Ekonomické fakulty v Chebu při úterním setkání s prezidentem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Do posledního místečka zaplnili v úterý studenti chebské Ekonomické fakulty jednu z učeben v prvním patře školy. Kromě studentů si setkání s prezidentem republiky nenechalo ujít i několik zástupců veřejnosti.

Vstup do sálu provázela přísná bezpečnostní opatření. Vedle zevrubných prohlídek s přístroji na detekci kovů nahlíželi členové ochranky i do kabelek. Nenechávali nic náhodě.

„Nemáte v kabelce nůž nebo nůžky?“ ptali se přítomných žen. Pak už do místnosti přišel ve společnosti děkana fakulty Miroslava Plevného a karlovarského hejtmana Martina Havla prezident Zeman.

Na dotazy psané na papírcích neodpovím, varoval prezident

Už dopředu avizoval, že nebude odpovídat na dotazy psané na papírcích.

„Se studenty se setkávám rád, mají provokativní dotazy. Ale poté, co se stalo v jedné ze škol, už na dotazy napsané na papírcích neodpovím. Jedinou výjimkou budou starobní důchodci. Ale ti tady, jak vidím, nejsou,“ uvedl hned v úvodu prezident.

Připomněl tak incident ze Střední vinařské školy ve Valticích, kde studenti četli otázky připravené s učitelkou při hodinách občanského základu (více o tom čtěte zde).

První otázka, kterou mu studenti položili, se týkala anticeny Kyselá žába, kterou Miloš Zeman v úterý obdržel. „Chtěl jste provokativní dotaz, tak tady je. Dnes vám byla udělena cena za sexistické výroky. Co vy na to?“ zeptala se jedna ze studentek (více o udělení ceny zde).

„Zastávám názor, že jakákoli cena se má udělit a nositel ji má s pokorou přijmout,“ reagoval prezident Miloš Zeman a připomněl, že je mimo jiné nositelem tří ocenění Ropák roku.

„Poprvé jsem Ropáka dostal jako premiér, podruhé jako důchodce a potřetí jako prezident. Tahle cena má výhodu, že je spojena s dortem. A já jsem si ji jel skutečně vyzvednout. Jenže ti ekologové mi dort sežrali. Je naprosto nesportovní, když dostanete jakoukoli cenu za jakýkoli výrok nebo něco takového, a když ji nakonec nedostanete,“ posteskl si Zeman.

„Trestně odpovědní by měli být mladší než patnáctiletí“

Studenty také zajímal názor prezidenta na snížení hranice trestní odpovědnosti mladistvých, která je dnes stanovena na 15 let.

„Mladí lidé jsou dnes vyspělejší, jsou lépe o všem informováni. Jsou vyvinutější mentálně i fyzicky. Z toho důvodu u závažných trestných činů, jako byla například vražda v Kmetiněvsi, jsem pro snížení hranice. Otázkou je, zda na čtrnáct, či dokonce třináct let. Ale obecně lze říci, že tyto snahy podporuji,“ řekl Zeman.

Při otázce na téma voleb na Slovensku prezident připomněl, že i v Česku byla před lety kontroverzní strana.

„Republikáni Miroslava Sládka. Tato politická strana měla fašistické rysy. Uvádím jako příklad jeden výrok, že každý cikán je trestně odpovědný už tím, že se narodil,“ vzpomínal prezident.

Další otázky se dotkly počtu lidí zaměstnaných v lázeňství, odchodu Řecka z eurozóny, přijetí eura i toho, jak Miloš Zeman vidí budoucnost Angely Merkelové.

„Odpovím slovy bavorského premiéra, který před 14 dny vyzval Angelu Merkelovou k demisi. Vzhledem k tomu, že patří do skupiny jejích koaličních partnerů, a protože politici jsou v Německu mnohem zdvořilejší než já, myslím, že je to výrazný signál, že její pozice je vratká,“ uvedl na závěr.

Z Chebu zamířila hlava státu do Františkových Lázní. Tam se Miloš Zeman setkal se zástupci společnosti Lázně Františkovy Lázně a s vedením města. Pozdě odpoledne prezident v Divadle Boženy Němcové diskutoval s občany. Ve středu svoji cestu po kraji završí návštěvou Bochova a Chyší.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Najdete na iDNES.cz