Doupovské hory. Na jejich území žijí mimo jiné i vzácní dravci.

Doupovské hory. Na jejich území žijí mimo jiné i vzácní dravci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Seznam přírodních památek se v Karlovarském kraji rozšíří o další skvosty

  • 0
Sedm nových přírodních památek vyhlásí v letošním roce Karlovarský kraj. Půjde o vrchy u Kraslic, rašeliniště u Perninku a oblasti při severním okraji Doupovských hor.

Další přírodní unikáty přibudou letos na seznamu regionálních přírodních památek, kterých jsou již desítky. Hned čtyři vzácné lokality chce kraj vyhlásit u Doupovských hor, které jsou geomorfologickým celkem Podkrušnohoří.

„V případě Doupovských hor půjde o ochranu přírodních fenoménů, kterými jsou společenstva skalních biotopů, horské smilkové trávníky, populace vstavače bezového, mužského, případně jiných chráněných druhů rostlin, ale také stále ubývající plochy světlých listnatých lesů,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Krajský úřad chce upozornit také na dvě lokality u Kraslic. Jedná se o vrchy – Šibeniční a Tisovec. „Samozřejmě každá taková informace je pozitivní reklama. Mě nemůže nic jiného, než potěšit, že si takové věci někdo všimne,“ řekl starosta Kraslic Roman Kotilínek.

Na Kraslicku rostou vzácné lišejníky

Ten věří, že tamní unikáty napomůžou atraktivitě regionu, a kdo se bude o přírodní památky zajímat, ten si za nimi cestu najde.

Odborníci na životní prostředí označují budoucí přírodní památky u Kraslic za cenná suťová společenstva. V jednom případě jde o přirozeně vzniklé suťové pole, v tom druhém pak druhotná společenstva na suťové ploše vzniklé těžbou kovů.

Podle vedoucího kraslického odboru životního prostředí Jiřího Hejkala jsou obě lokality výjimečné výskytem velice vzácných druhů lišejníků.

„Jsou to obsáhlá vřesoviště, která v České republice nejsou v takových výměrách obvyklá. Chráněný je samotný biotop, který je na naše poměry jedinečný, a potom jsou tam organismy vázané na vřes, ať už na semena, nebo jiné části vřesu,“ uvedl.

V Perninku vznikne nová naučná stezka

Svou přírodní chloubu bude mít nově na seznamu zapsaný také Pernink, kde kraj dokončuje vyhlášení významného rašeliniště. Vznikne tam i volně přístupná naučná stezka.

„Nově vyhlášená chráněná území rozšíří seznam těch stávajících, která spadají do správy Karlovarského kraje, z 38 na 45. Do zmíněných souhrnů nejsou započítány rezervace a přírodní památky v takzvané národní kategorii a v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, o něž se stará Agentura ochrany přírody a krajiny ČR,“ vysvětlil krajský radní pro oblast životního prostředí Josef Hora.

Pokud by ale započítal i tato místa, je podle něj v regionu téměř šest desítek území, která jsou unikátní jak pro přírodovědce, tak pro návštěvníky.

Kromě nových oblastí, které mají přibýt na seznam přírodních památek regionu a jejichž vyhlášení vstupuje do finále, se koná i řízení v případě dalších sedmi významných ploch. S těmi to ale bude mít kraj o něco složitější.

„Zatím ale není znám termín vypořádání námitek vlastníků, ani konečná hranice, která bude pro ochranu území vymezena. S ukončením procesu se počítá až v druhé polovině roku. Nové přírodní památky se vyhlašují nařízením Rady Karlovarského kraje,“ uvedla Jana Pavlíková.

Na seznamu krajských unikátů se za poslední roky ocitla například oblast Za Údrčí, která se nalézá východně od Bochova, Blatenský a Lomnický rybník, Týniště či přírodní rezervace Vladař.