Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Chebu mají repliku šibeničního prkna, na kterém zemřel nacista Frank

  8:39aktualizováno  8:39
Návštěvníci Chebského hradu se v těchto dnech začali s velkým respektem zastavovat před novým exponátem, který má jednu zvláštní vlastnost. Při pohledu na něj i v teplejších dnech turisty mrazí. Na dosah mají zařízení, jehož jediným účelem je ukončit lidský život - šibeniční prkno.

Šibeniční prkno na Chebském hradě je spíše trámem, vysokým přibližně tři a půl metru. Je opatřeno dvěma kladkami, přesně jako originál z 2. světové války. | foto: Josef Šorfa, MAFRA

Popravčí zařízení vyrobil Miroslav Vopat z Plzeňska, který také byl před několika dny u jeho prvního představení. Kvůli premiéře si oblékl netypické oblečení. Místo středověkého kostýmu ho zdobil smoking, na hlavu si nasadil cylindr.

"Většinou přijíždím v roli středověkého kata, tentokrát to pro mě byla výjimečná akce. Začínám se orientovat i na období 2. světové války. Byl jsem oblečený jako německý kat Johann Babtist Reichard. Ten po válce asistoval americkým kolegům, měl velké znalosti a byl výkonný," uvedl Vopat, který je v civilním povolání kovářem.

Jak připomněl, kati se nikdy neúčastnili mučení a výslechů, při nichž postupovali němečtí vojáci za druhé světové války s největší možnou představitelnou krutostí.

Samotné mučící prkno je spíše trámem, vysokým přibližně tři a půl metru. Je opatřeno dvěma kladkami. Jednou nahoře, druhou ve spodní části.

"Chebské prkno je stavěno jako replika toho, na němž byl oběšen Karl Hermann Frank. Jeho poprava byla podrobně zdokumentována, takže bylo z čeho vycházet," podotkl Vopat.

Akt oběšení měl jasně daná pravidla. Odsouzeného přivedli k prknu a svázali mu nohy. Kolem hrudi mu upnuli opasek, opatřený vzadu karabinou. Katovi pomocníci pak vytáhli odsouzence nahoru. Kat vystoupal na vedle postavený žebřík a popravovanému nasadil oprátku.

V okamžiku, kdy byl pomocníky spuštěn dolů s oprátkou na krku, další katovi pochopové zatáhli za spodní lano přivázané k jeho nohám.

"Tím dotyčného našponovali a urychlili tak jeho smrt. Na rozdíl od klasické šibenice, kde umírali oběšení až několik desítek minut, na šibeničním prkně zemřeli odsouzenci za minutu až tři," konstatoval Vopat.

Agresoři se vrátili k primitivismu

Lehce pobledlým návštěvníkům zpravidla při prohlídkách připomíná, že ve středověku se na rozdíl od dvacátého století používaly speciální mučící nástroje a existovaly podrobně popsané pracovní postupy.

Kat připomíná, že ve dvacátém století se vrátili agresoři k primitivismu a hrubému násilí. S Ženevskými konvencemi si fašisté hlavu příliš nelámali.

"Na rozkaz Hitlera měli být všichni příslušníci britských speciálních jednotek dopadení na území okupované Francie vyslechnuti a pak popraveni. K výslechu se používalo mlácení obuškem, elektrickým kabelem, trhání zubů bez umrtvení, vrážení jehel pod nehty, vytrhávání nehtů, pálení cigaretou," popisuje Vopat.

Ten také vysvětluje, jak vzniklo rčení, být přitlačen k přiznání. Tedy být nucen promluvit vleže, když hruď drtí dřevěná deska a na ní leží těžké balvany.

Lidé na Chebském hradě mohou kromě šibeničního prkna vidět i řadu dalších exponátů souvisejících s výkonem útrpného práva.

Příchozí zaujme například vyslýchací křeslo s bodci na opěrkách pro ruce a záda, obojek kolem krku opatřený bodci či železné pásy zvané Metařova dcera, určené ke svázání do kozelce.

I když zrovna nebude na hradě kat Vopat, mohou se zájemci dozvědět více o jednotlivých předmětech na informačních panelech. Hrad má nyní otevřeno denně kromě pondělí, od deseti do sedmnácti hodin.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz