Šibeniční prkno na Chebském hradě je spíše trámem, vysokým přibližně tři a půl

Šibeniční prkno na Chebském hradě je spíše trámem, vysokým přibližně tři a půl metru. Je opatřeno dvěma kladkami, přesně jako originál z 2. světové války. | foto: Josef Šorfa, MAFRA

V Chebu mají repliku šibeničního prkna, na kterém zemřel nacista Frank

  • 4
Návštěvníci Chebského hradu se v těchto dnech začali s velkým respektem zastavovat před novým exponátem, který má jednu zvláštní vlastnost. Při pohledu na něj i v teplejších dnech turisty mrazí. Na dosah mají zařízení, jehož jediným účelem je ukončit lidský život - šibeniční prkno.

Popravčí zařízení vyrobil Miroslav Vopat z Plzeňska, který také byl před několika dny u jeho prvního představení. Kvůli premiéře si oblékl netypické oblečení. Místo středověkého kostýmu ho zdobil smoking, na hlavu si nasadil cylindr.

"Většinou přijíždím v roli středověkého kata, tentokrát to pro mě byla výjimečná akce. Začínám se orientovat i na období 2. světové války. Byl jsem oblečený jako německý kat Johann Babtist Reichard. Ten po válce asistoval americkým kolegům, měl velké znalosti a byl výkonný," uvedl Vopat, který je v civilním povolání kovářem.

Jak připomněl, kati se nikdy neúčastnili mučení a výslechů, při nichž postupovali němečtí vojáci za druhé světové války s největší možnou představitelnou krutostí.

Samotné mučící prkno je spíše trámem, vysokým přibližně tři a půl metru. Je opatřeno dvěma kladkami. Jednou nahoře, druhou ve spodní části.

"Chebské prkno je stavěno jako replika toho, na němž byl oběšen Karl Hermann Frank. Jeho poprava byla podrobně zdokumentována, takže bylo z čeho vycházet," podotkl Vopat.

Akt oběšení měl jasně daná pravidla. Odsouzeného přivedli k prknu a svázali mu nohy. Kolem hrudi mu upnuli opasek, opatřený vzadu karabinou. Katovi pomocníci pak vytáhli odsouzence nahoru. Kat vystoupal na vedle postavený žebřík a popravovanému nasadil oprátku.

V okamžiku, kdy byl pomocníky spuštěn dolů s oprátkou na krku, další katovi pochopové zatáhli za spodní lano přivázané k jeho nohám.

"Tím dotyčného našponovali a urychlili tak jeho smrt. Na rozdíl od klasické šibenice, kde umírali oběšení až několik desítek minut, na šibeničním prkně zemřeli odsouzenci za minutu až tři," konstatoval Vopat.

Agresoři se vrátili k primitivismu

Lehce pobledlým návštěvníkům zpravidla při prohlídkách připomíná, že ve středověku se na rozdíl od dvacátého století používaly speciální mučící nástroje a existovaly podrobně popsané pracovní postupy.

Kat připomíná, že ve dvacátém století se vrátili agresoři k primitivismu a hrubému násilí. S Ženevskými konvencemi si fašisté hlavu příliš nelámali.

"Na rozkaz Hitlera měli být všichni příslušníci britských speciálních jednotek dopadení na území okupované Francie vyslechnuti a pak popraveni. K výslechu se používalo mlácení obuškem, elektrickým kabelem, trhání zubů bez umrtvení, vrážení jehel pod nehty, vytrhávání nehtů, pálení cigaretou," popisuje Vopat.

Ten také vysvětluje, jak vzniklo rčení, být přitlačen k přiznání. Tedy být nucen promluvit vleže, když hruď drtí dřevěná deska a na ní leží těžké balvany.

Lidé na Chebském hradě mohou kromě šibeničního prkna vidět i řadu dalších exponátů souvisejících s výkonem útrpného práva.

Příchozí zaujme například vyslýchací křeslo s bodci na opěrkách pro ruce a záda, obojek kolem krku opatřený bodci či železné pásy zvané Metařova dcera, určené ke svázání do kozelce.

I když zrovna nebude na hradě kat Vopat, mohou se zájemci dozvědět více o jednotlivých předmětech na informačních panelech. Hrad má nyní otevřeno denně kromě pondělí, od deseti do sedmnácti hodin.