Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sídliště kolem kina Alfa. Čtvrť, která dělá Sokolovu ostudu

  17:23aktualizováno  17:23
Bývala to neklidná čtvrť, která dělala Sokolovu ostudu. Teď už jen dělá ostudu. Téměř všechny problémové nájemníky ze sídliště u kina Alfa se majiteli domů Alexandru Kendikovi podařilo vystěhovat, vytlačit. Na opravu všech domů ale nemá peníze.

Sokolovská čtvrť Alfa dělá městu ostudu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Alexandr Kendik se s nájemníky nepáral. Polovinu činžáků od základů opravil a nabídl novým lidem. Mnohem viditelnější druhou polovinu ale tvoří prázdné zničené domy se zazděnými okny a dveřmi, aby se nájemníci nemohli nabourat zpět.

"Nedávno za mnou byla návštěva z Německa, projížděli jsme tudy a já jsem se musela za Sokolov stydět," napsala starostovi jedna z místních. Vedení radnice nabídlo lidem z Kendikovy firmy, že město vybydlené domy odkoupí.

Ti ale nabídku odmítli. Kdyby ne, byl by to paradox, protože v roce 2001 Sokolov Kendikovi celé sídliště u Alfy s 200 byty prodal za 9,5 milionu korun i s nájemníky, aby se potíží zbavil.

"Já tvrdím, že vzhled činžáků v Sokolovské ulici, to je hrůza. Ale nebydlí tam už tolik Romů a nepřizpůsobivých. Ti se rozprostřeli po celém městě," hodnotí místostarosta Ladislav Sedláček.

Rekonstrukci majitel zastavil. Kvůli penězům

I podnikateli Kendikovi je jasné, že jeho nemovitosti jsou vředem na tváři Sokolova. Nemá však dostatek peněz na opravy dalších domů, a proto rekonstrukci pozastavil.

"Ano, vypadá to ošklivě. Ale je to stále lepší zazděné, než aby se lidé zpět nabourávali a rozebírali dům zevnitř tak, že by pak nešel opravit. Počítáme s tím, že jednou se do oprav pustíme."

Kendik připouští, že si vzal velké sousto. "Je to otázka peněz, vpadla do toho ekonomická krize. Nemáme zajištěno, že bychom sehnali dostatek slušných nájemníků," vysvětlil majitel sídliště.

Vzpomíná, že mu volal starosta Sokolova Berka. Prý měl obavy, aby firma nezřídila na sídlišti ubytovnu. Odpověď zněla: To bych neudělal. I po dvanácti letech od chvíle, kdy sídliště koupil, se nedokázal zbavit všech neplatičů. "Ještě tam nějací jsou. Neplatiči se ale stali i z nových nájemníků v opravených domech. To je běžné. Máme i nějaké byty volné."

I když naprostá většina původních obyvatel čtvrti u Alfy už odešla jinam, chce město v nedaleké budově zavřené základní školy zřídit velké komunitní centrum pro děti z chudých rodin. Aby se nepotloukaly po ulicích a třeba se tu doučovaly a zabavily. Plán počítá s přestavbou školní jídelny za 12 milionů korun. Vzniknout tu má i počítačová učebna, posilovna, kuchyň nebo keramická pec.

Jenže vládní Agentura pro sociální začleňování zatím nedokázala dodržet slib, že pro Sokolov zajistí masivní dotaci. Město ze svého rozpočtu centrum zřizovat nechce. "Rozhodli jsme se, že počkáme, až jestli dostaneme peníze na celou investici," uvedl místostarosta Sedláček.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz