Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stroje na sníh i lepší servis. Skiareály jsou nachystané na lyžaře

  8:39aktualizováno  8:39
Ačkoli v Čechách začalo babí léto, provozovatelé lyžařských areálů v Karlovarském kraji už jsou připraveni na zimu a sníh. Pro lyžaře mají několik novinek a nádavkem ještě další dobrou zprávu – zdražování v letošní sezoně až na výjimky nechystají.

Provozovatelé skiareálů v Karlovarském kraji i lyžaři se těší, až kopce pokryje sníh. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Do drobnějších, přesto milých úprav se v letošním roce pustili majitelé a provozovatelé lyžařských středisek v kraji. Kvůli smolné zimě nevydělali tolik, kolik by si představovali, proto někteří z nich omezili také vylepšování areálů. Nyní doufají, že nadcházející sezona bude lepší než ta minulá, a na první lyžaře jsou už nachystaní.

„Opět jsme rozšířili zasněžování, což se po minulé zimě ukázalo jako nejvhodnější investice. V tomto směru si myslím, že jsme na tom v republice nejlépe,“ řekl Jiří Lhota ze sdružení Ski Bublava.

Na Bublavě i v Perninku se postarají o snowboardisty

Lyžařské středisko od nové sezony přidá k lyžařskému servisu také servis pro snowboardy a návštěvníky čekají nové chodníky, které ocení zejména při oblevě, neboť se jim nebude lepit bláto na přezkáče.

„Ceny necháme stejné jako v minulém roce, ačkoli se držíme na hranici rentability. Jsme areál pro rodiny s dětmi a ty nemají moc na rozhazování,“ vysvětlil Jiří Lhota. Dvouhodinové lyžování tak vyjde dospělého na 250 korun, dítě od 6 do 15 let na 175 korun.

S menším zpožděním se kvůli teplé zimě dočkají novinky návštěvníci skiareálu pod nádražím v Perninku, který rovněž nebude s cenami hýbat. „Už vloni jsme tady začali dělat cestu pro snowboardisty, kterou jsme teď dokončili. Měří asi dvě stě metrů a je to taková zajížďka do lesa, kde se vyřádí díky terénním nerovnostem,“ popsal provozovatel Rudolf Holý.

Vlekaři navíc trať vysypali pilinami, aby na ní sníh lépe držel. Stejně jako vloni počítají s tím, že pod nádražím bude fungovat školička, bufet i půjčovna.

Z ekonomických důvodů se letos do velkých novinek nepustili v ašském lyžařském areálu. Vloni rozšířili nabídku lyží v půjčovně, jenže sezona byla tak krátká, že si ji lidé ani nestihli užít, stejně jako služeb lyžařské školičky.

„Preferujeme hlavně lyžařské výcviky dětí i dospělých, pro které tu máme tým instruktorů. Mám pocit, že je lyžování stále oblíbenější,“ řekl Jiří Frank z ašského skiareálu. O ceníku budou tamní vlekaři teprve jednat se zástupci městské společnosti Ašské lesy, která lyžařský areál provozuje. Jiří Frank však předpokládá, že se ceny v nadcházející sezoně nezvýší.

Potůčky sázejí na nové apartmány

Co nejlepší zázemí pro děti nebo dospělé v lyžařských kurzech chce nabídnout také skiareál v Potůčkách. Poté, co vloni rozšířil bufet, přidali k němu vlekaři ještě jedno parto. V něm vznikají apartmány.

„Letos jsme se zaměřili zejména na ubytování. Uděláme všechno pro to, aby apartmány sloužily návštěvníkům už v této sezoně. Ceny necháváme na stejné úrovni jako minulý rok,“ řekl provozovatel areálu Marek Plachý.

Jedním z lyžařských středisek, které bude v zimě zdražovat, je skiareál na Klínovci, který dokončuje novou Jáchymovskou sjezdovku. Ceny skipasů se zvednou od 7 do 10 procent. Dospělý tak za celodenní jízdenku zaplatí místo dosavadních 590 korun o šedesát víc. „Důvodem je nákladná stavba lanovky a také zvyšující se náklady na provoz,“ uvedl manažer střediska Adam Svačina.

Jáchymovskou sjezdovku bude obsluhovat čtyřsedačková lanovka krytá oranžovou bublinou, o kterou se musejí zaměstnanci daleko víc starat. „Pro představu mohu uvést, že náklady na klasickou lanovku bez bublin jsou přibližně o třetinu nižší, není ovšem tak pohodlná,“ podotkl Adam Svačina.

Vzhledem k tomu, že vícedenní skipasy platí jak pro lyžování na Klínovci, tak pro sousední Fichtelberg, museli se provozovatelé českého střediska cenou jízdenek přizpůsobit také vyššímu kurzu eura.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz