Někdejší učňovské středisko, z něhož se stalo centrum La Ritma.

Někdejší učňovské středisko, z něhož se stalo centrum La Ritma. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Bývalé učňovské středisko Aritma se brzy změní na centrum La Ritma

  • 0
Téměř dva roky vzniká z bývalého učiliště Aritmy Aš kulturní centrum. Jeho součástí bude hudební klub, který ožije prvním koncertem už v prosinci. Do objektu se po dokončení rekonstrukce nastěhuje také ašská Základní umělecká škola.

„Otevření klubu završí první etapu oprav bývalé Aritmy. Zahajovací koncert ve zrekonstruované části rozlehlé budovy se uskuteční 12. prosince. Bude patřit kapele Sto zvířat,“ uvedl mluvčí města Milan Vrbata.

Práce v objektu bývalého učňovského střediska Aritma Aš, kterému už místní s odkazem na budoucí hudební produkce začínají říkat La Ritma, však nekončí. Budova se postupně připravuje na to, že ji po skončení rekonstrukce opanuje dětský smích. Do nových prostor se má přestěhovat ašská Základní umělecká škola, která ve městě bez přestávky funguje už více než 120 let.

„Mladí umělci se v současné škole dlouhodobě potýkají s nedostatkem místa. Tady budou mít nové velkorysé prostory, vzdušné ateliéry, k dispozici získají hudební a divadelní sál,“ vypočítává Vrbata.

Nápad zrekonstruovat průmyslovou budovu a přeměnit ji na multikulturní moderní centrum a školu umění zrál v hlavách Ašských poměrně dlouhou dobu. Měl i celou řadu kritiků. Některým rodičům se nelíbilo, že nová škola umění bude stát dál od centra. Jiní argumentovali nákladnými opravami.

Nakonec převážily klady. „Nechali jsme vypracovat jakési sumáře výhod a nevýhod. Rozhodující sice byla odhadovaná cena rekonstrukce, ale významné slovo měli i lidé z kulturní komise při radě města,“ vzpomíná starosta Dalibor Blažek na dobu, kdy se rozhodovalo o osudu průmyslového objektu Aritmy.

Zrekonstruovanou fasádu zdobí lipani

Přesto plán vzkřísit opuštěnou halu k životu nebyl jednoduchý. Rekonstrukci provázela celá řada problémů. Jedním z nejvážnějších byla dřevomorka, která takřka zlikvidovala původní dřevěný krov. Dalšího kostlivce ve skříni objevili dělníci při pokládání izolace k základům. „Ukázalo se, že část budovy má mělké základy, doslova leží na skále. Bylo nutné vymyslet alternativní způsob, jak zabránit pronikání vlhkosti,“ přibližuje problém Vrbata.

Ale povedlo se a dnes už má budova i novou fasádu. Tu nezvykle ozdobil potok s lipany, který na opačné straně doplňují lidské dlaně. „Přišlo mi jako dobrý nápad jinak výrazně strnulou industriální stavbu továrny tímto způsobem rozhýbat,“ uvedl autor návrhu Vladimír Hladěj ze společnosti Art Direct. „Rytmické znázornění vody proudí okolo celé budovy, vzpíná se do vlny v místě prostoru budoucího klubu a na zadní straně obepíná dvojici rukou.“

Úprav se v budoucnu dočká i okolí budovy, která rekonstrukcí získala výrazně moderní ráz. Dřevěnou terasu a nové chodníky doplní veřejné osvětlení a zeleň.