V chebské ISŠ otevřeli nově vybavenou specializovanou učebnu, jejíž součástí je

V chebské ISŠ otevřeli nově vybavenou specializovanou učebnu, jejíž součástí je i moderní robotizační zařízení Penta. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dobrý den, pozdravil chebské studenty robot. Naučí je programovat

  • 0
Studenti technických oborů v Chebu se začnou učit programovat na špičkovém zařízení ze Saska. Unikátní robot, který nemá v kraji obdoby, ulehčí práci i učitelům. Ti věří, že se zvýší zájem dětí o strojírenské obory.

Oranžové chapadlo robota zamává, vzápětí zvedne tabulku s nápisem Dobrý den. Pak začne přerovnávat drobné kostičky podle barev a čísel. Jakmile úkol dokončí, pomocí další tabulky poděkuje za pozornost. Tak vypadalo představení nové atraktivní výukové pomůcky v Integrované střední škole v Chebu.

Robotické zařízení Penta, které zapůjčil škole Technologický park v saské Mittweidě, nebudou využívat pouze studenti, ale i pedagogové ze středních škol v celém kraji. Robot se plynule pohybuje v šesti různých osách, podobná zařízení pracují například v automobilkách.

"Zařízení Penta je v Karlovarském kraji zcela unikátní. Sloužit bude při vzdělávání našich studentů v oborech mechanik-elektrotechnik, informační technologie a programování CNC strojů," řekl ředitel školy Tomáš Mašek.

Studenti čtvrtých ročníků podle něj stráví u robota až desetinu času v předmětech měření a regulace, robotizace a automatizace. Ředitel Mašek věří, že moderní zařízení zvýší zájem dětí o strojírenské obory.

"V současné době je ve třídách průměrně sedmnáct studentů. Robota chceme ukazovat žákům základních škol nebo při dnech otevřených dveří. Robota už si prohlédlo asi osm desítek žáků základních škol," naznačil Mašek.

A co se na robotu budou studenti učit? "Především programování. V okolí je velký zájem zaměstnavatelů o strojírenské obory, znalosti budou studenti moci využít například při programovaní CNC strojů," vysvětlil technik Robert Fučík, který se o zařízení společně s dalším kolegou stará.

Robotizační centrum není žádný drobeček. "Zařízení přišlo ve dvou bednách. Každá vážila skoro tunu," podotkl ředitel Mašek.

Kvůli přísné smlouvě s německým technologickým parkem nesmí ředitel prozradit, jaká je hodnota stroje. "Jen pojistné za pololetí činí desítky tisíc korun," naznačil Mašek.

Novinku obdivovali i studenti. "Je to úžasné. Jsem rád, že se škola tak angažuje, určitě to pro nás bude přínos," řekl student prvního ročníku oboru mechanik-elektrotechnik Jan Šmíd.