Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školkám ve Varech po zápisu zbyla místa. V kraji skončil babyboom

  17:17aktualizováno  17:17
Děti ze silného ročníku 2008 se přesouvají do lavic základních škol a velká města v Karlovarském kraji pociťují po zápisech úlevu. Kapacity mateřinek letos stačí, někde dokonce zbyla volná místa. V Sokolově letos oficiálně brali i dvouleté děti.
V Karlovarském kraji už se zápisem do mateřinek problém nemají. Nával opadl. Ilustrační snímek

V Karlovarském kraji už se zápisem do mateřinek problém nemají. Nával opadl. Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Babyboom se před časem nejvíc projevil v krajském městě, které muselo před dvěma lety kvůli návalu tříletých dětí otevřít nové třídy ve Staré Roli. Nyní je podle údajů magistrátu vidět, že babyboom je definitivně pryč.

"Vrchol v počtu narozených dětí nastal v Karlových Varech v roce 2008. Postupně jich ubývá, trend kopíruje demografický vývoj," uvedla mluvčí radnice Helena Kyselá. Do karlovarských školek nastoupí v září celkem 468 dětí, zhruba 15 míst zbude.

Kapacitu mají podle vedoucí odboru školství a kultury Simony Randové dostatečnou také školky v sousedním Sokolově, který letos přišel s velkou krajskou novinkou. Všech sedm městem zřizovaných mateřinek začalo kvůli poptávce rodičů přijímat děti nikoli od tří, nýbrž od dvou let.

Dvouletí? Zvykají si nejlépe

Neoficiálně se na takto malé děti specializuje školka Karla Havlíčka Borovského. Podle ředitelky Markéty Csipkové s nimi mají tamní paní učitelky dvacetiletou zkušenost.

"Každý rok jich přijmeme deset až dvanáct. Zpočátku šlo o děti lidí z chemičky nebo lékařů, kteří si z profesních důvodů nemohou dovolit, aby s dítětem zůstali tři roky doma," vysvětlila ředitelka. Podmínkou přijetí pro dvouleté děti je, aby už nepotřebovaly pleny, samy se najedly a oblékly či svlékly.

Rodiče si přitom mohou být jisti, že odloučení od nich budou snášet lépe než děti o rok starší. "Stačí jim třeba jen čtrnáct dní, aby si na školku zvykly. Čím je dítě starší, tím je to horší," řekla Markéta Csipková.

Kolik dětí přesně sokolovské mateřinky přijmou, ještě není jasné, protože radnice čeká na kompletní informace. O podobné novince, jakou nyní zavedl Sokolov, zatím větší města v kraji neuvažují. Například v Karlových Varech měla doposud radnice co dělat, aby našla ve školkách místo dětem tříletým.

"Zatím jsme poptávku a zájem rodičů o umístění mladších dětí ve školkách nezkoumali, v uplynulém roce jsme se věnovali spíše záměru od září 2014 otevřít speciální třídu pro handicapované děti," uvedla Helena Kyselá.

V Chebu, který má rovněž zápisy do mateřinek za sebou, zase fungují městské jesle, tudíž podle mluvčího radnice Tomáš Ivaniče nejsou školky už pro dvouleté děti tolik potřeba.

Zřejmě jedním z mála větších měst v kraji, které bude mít v mateřinkách plno, je Ostrov. Radní situaci zrovna řeší. "Zatím jediné, co k tomu mohu říct, je, že poptávka je větší než nabídka míst ve školách. Tříleté děti však místa stoprocentně najdou," uvedla Dagmar Hríňová z ostrovského městského úřadu.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz