Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bezpečnostní opatření ve školách přijdou kraj na miliony korun

  8:20aktualizováno  8:20
Kamerami, vstupními kartami a dalším technickým zařízením začne na přelomu měsíce vybavovat kraj školy a školská zařízení. Dětem i učitelům má novinka přinést větší bezpečí.
Ilustrační snimek

Ilustrační snimek | foto: MAFRA

Svůj pilotní projekt nazvaný Bezpečná škola spouští Karlovarský kraj. Začne trochu netradičně konferencí v Praze. Na konci května už ale zástupci regionu začnou jím zřizované školy vybavovat technikou, která je má podle hejtmana Martina Havla proměnit v bezpečná místa, nikoli vězení. Kraj na tom ovšem bude nejvíc pracovat během letních prázdnin a zřejmě i po nich.

„V první řadě jsme zmapovali situaci u jednotlivých škol. Ve druhé fázi přijde na řadu snižování možných rizik, že dojde k napadení žáků či pedagogů nepovolanou osobou zvenčí,“ uvedl hejtman.

První školou, která se novinky dočká, bude podle vedoucího krajského odboru bezpečnosti Martina Raise Střední odborné učiliště stravování a služeb Karlovy Vary. Následovat bude dalších 26 zařízení. Kraj už na opatření vyčlenil z rozpočtu 14,9 milionu korun.

Nyní bude záležet na tom, v jaké kondici školská budova je. Zástupci kraje obecně předpokládají, že u těch rekonstruovaných by mohly být náklady o něco nižší. Třeba právě proto, že mají centrální vstup, což plánovaná opatření usnadní.

„Nejdražší to bude v případě Integrované střední školy Cheb a Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolov, kde budou náklady dva miliony korun. Důvodem je množství objektů, které potřebujeme zabezpečit,“ uvedl Martin Rais.

Jak zmínil hejtman, provozování kamerového systému, který by měl střežit vchody, musí odpovídat zákonu o ochraně osobních údajů. Vedení škol podle něj proti novinkám v zásadě neprotestuje. „Odezvu máme z devadesáti procent pozitivní. Ředitelé si uvědomují, že je potřeba s bezpečností na školách něco udělat,“ řekl Martin Havel.

Když kraj nechal vypracovat potřebné analýzy v jednotlivých zařízeních, zjistil například, že bezpečností byl často pověřený školník, ale nikde o tom neexistoval zápis. Proto se kraj s řediteli domluvil na tom, aby vybraní lidé dostali jednotlivé úkony přímo do náplní práce a bylo tak jasné, kdo je pověřený jakým úkolem.

Jednou ze škol, která nároky na bezpečnost až na drobnosti splňuje, je Střední průmyslová škola Ostrov. Do přestavěné budovy původně základní školy se přestěhovala teprve nedávno a působí tak v nejmodernějších prostorách.

„Jedinou otázku, kterou vidím, je ta, zda jít ve školství do vstupních karet. Tam by to mohlo být trochu komplikované,“ řekl ředitel Pavel Žemlička. Například s ostrahou ve škole ale souhlasí.

Právě v Ostrově už zabezpečovací systém funguje, a to na 5. základní škole. Podle místostarosty Josefa Železného je naprosto dokonalý. Své zařízení představili Ostrovští i zpracovatelům projektu zabezpečení středních škol. A ti byli podle Železného nadšení. „Naše řešení je prý úplně vzorové,“ uvedl.

Výsledky projektu si v budoucnu pro sebe nechtějí nechat ani zástupci kraje a rádi by know-how nabídli i jiným školám v republice.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Najdete na iDNES.cz