Bezpečnostní opatření ve školách přijdou kraj na miliony korun

  8:20aktualizováno  8:20
Kamerami, vstupními kartami a dalším technickým zařízením začne na přelomu měsíce vybavovat kraj školy a školská zařízení. Dětem i učitelům má novinka přinést větší bezpečí.
Ilustrační snimek

Ilustrační snimek | foto: MAFRA

Svůj pilotní projekt nazvaný Bezpečná škola spouští Karlovarský kraj. Začne trochu netradičně konferencí v Praze. Na konci května už ale zástupci regionu začnou jím zřizované školy vybavovat technikou, která je má podle hejtmana Martina Havla proměnit v bezpečná místa, nikoli vězení. Kraj na tom ovšem bude nejvíc pracovat během letních prázdnin a zřejmě i po nich.

„V první řadě jsme zmapovali situaci u jednotlivých škol. Ve druhé fázi přijde na řadu snižování možných rizik, že dojde k napadení žáků či pedagogů nepovolanou osobou zvenčí,“ uvedl hejtman.

První školou, která se novinky dočká, bude podle vedoucího krajského odboru bezpečnosti Martina Raise Střední odborné učiliště stravování a služeb Karlovy Vary. Následovat bude dalších 26 zařízení. Kraj už na opatření vyčlenil z rozpočtu 14,9 milionu korun.

Nyní bude záležet na tom, v jaké kondici školská budova je. Zástupci kraje obecně předpokládají, že u těch rekonstruovaných by mohly být náklady o něco nižší. Třeba právě proto, že mají centrální vstup, což plánovaná opatření usnadní.

„Nejdražší to bude v případě Integrované střední školy Cheb a Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolov, kde budou náklady dva miliony korun. Důvodem je množství objektů, které potřebujeme zabezpečit,“ uvedl Martin Rais.

Jak zmínil hejtman, provozování kamerového systému, který by měl střežit vchody, musí odpovídat zákonu o ochraně osobních údajů. Vedení škol podle něj proti novinkám v zásadě neprotestuje. „Odezvu máme z devadesáti procent pozitivní. Ředitelé si uvědomují, že je potřeba s bezpečností na školách něco udělat,“ řekl Martin Havel.

Když kraj nechal vypracovat potřebné analýzy v jednotlivých zařízeních, zjistil například, že bezpečností byl často pověřený školník, ale nikde o tom neexistoval zápis. Proto se kraj s řediteli domluvil na tom, aby vybraní lidé dostali jednotlivé úkony přímo do náplní práce a bylo tak jasné, kdo je pověřený jakým úkolem.

Jednou ze škol, která nároky na bezpečnost až na drobnosti splňuje, je Střední průmyslová škola Ostrov. Do přestavěné budovy původně základní školy se přestěhovala teprve nedávno a působí tak v nejmodernějších prostorách.

„Jedinou otázku, kterou vidím, je ta, zda jít ve školství do vstupních karet. Tam by to mohlo být trochu komplikované,“ řekl ředitel Pavel Žemlička. Například s ostrahou ve škole ale souhlasí.

Právě v Ostrově už zabezpečovací systém funguje, a to na 5. základní škole. Podle místostarosty Josefa Železného je naprosto dokonalý. Své zařízení představili Ostrovští i zpracovatelům projektu zabezpečení středních škol. A ti byli podle Železného nadšení. „Naše řešení je prý úplně vzorové,“ uvedl.

Výsledky projektu si v budoucnu pro sebe nechtějí nechat ani zástupci kraje a rádi by know-how nabídli i jiným školám v republice.

Volby 2018 - výsledky

Volby do obecních zastupitelstev a první kolo voleb do Senátu PČR proběhly 5. a 6. října. Přirpavili jsme pro vás přehledné zpracování výsledků, statistiky a komentáře.

Výsledky komunálních voleb 2018 jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do Senátu

V Karlovarském kraji ve druhém kole voleb do Senátu vyhrál v obvodu 2 - Sokolov Miroslav Balatka.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Rapidně přibývá nádorů slinivky. Je třeba víc peněz na výzkum, říká lékař

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji raketově stoupá počet pacientů s rakovinou slinivky břišní. Hned za ním je Karlovarský kraj. Lékaři...Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...

Karlovarská krajská nemocnice dluží stále víc, ve hře je její pronájem

Den otevřených dveří v dokončeném pavilonu akutní medicíny v karlovarské...

Karlovarská krajská nemocnice (KKN), pod kterou patří špitály v Karlových Varech a v Chebu, padá do dluhové pasti....

Na Sokolovsku roste v Česku ojedinělá fabrika na výrobu mýdla

Nová hala továrny na výrobu mýdla v Citicích na Sokolovsku.

První v nové průmyslové zóně a zároveň v Čechách ojedinělá fabrika vyrůstá v Citicích na Sokolovsku. Nedaleko tamní...

Další z rubriky

Soud slyšel příběh uprchlíka, kterého v ČSSR věznili za cestu na Západ

Němec Gerd Müller u chebského okresního soudu. Na Česku se domáhá morální...

Morální rehabilitace se po Česku domáhá osmašedesátiletý Gerd Müller z německého Reichenbachu. Před Okresním soudem v...

Nový vrt ve středověkém Jeronýmu odhalil původní důl, zůstane funkční

Původní šachtice zůstane v dole Jeroným zachována. Kvůli lepšímu větrání díla i...

Do původního dolu Panny Marie Pomocné se nejspíše trefili odborníci s novým vrtem, který udělali při průzkumných...

Stěhování technického srdce karlovarského Vřídla nabírá zpoždění

Důležitým argumentem při řešení otázky, zda Vřídelní kolonádu zbourat nebo...

Zhruba měsíční zpoždění bude mít druhá etapa opravy Vřídelní kolonády v Karlových Varech. Z budovy, která je v...

Najdete na iDNES.cz