Starší učitelé letos berou méně než loni (ilustrační snímek).

Starší učitelé letos berou méně než loni (ilustrační snímek). | foto: Koláž - iDNES.cz

Školy nemají na platy učitelů. Krátí jim odměny a příplatky

  • 10
Mladí a začínající kantoři si od ledna polepšili o tisíce. Zato starší mají méně než před navýšením platů. Ředitelé museli podle nových tabulek učitelům přidat, školy ale na platy kantorů nemají peníze. Musejí tak snižovat osobní ohodnocení. Ministerstvo ale tvrdí, že školy mají peněz dostatek.

Jeden příklad za všechny. Kvalifikovaná kantorka Hana učí na druhém stupni základky celý život a blíží se k důchodu. V lednu jí zvýšili základní plat o tři stovky. I s osobním příplatkem 1 600 korun měla 21 959 čistého. Jenže škola se teď dostala do finančních potíží, v dubnu Haně snížila osobní příplatek na 550 korun. A bere 20 909 čistého, což je o téměř osm set korun méně než vloni.

"Týká se to všech kantorů v naší škole. Ředitel řekl, že musel podle nových tabulek přidat všem, ale nedostává na to od státu dost peněz," diví se kantorka.

Mnozí ředitelé škol v kraji, které MF DNES oslovila, potíže přiznávají. "Osobní příplatky jsme museli snížit o 70 procent. Stát nám posílá peníze, které nestačí. Tak jsme museli krátit," řekl například Ivo Záleský ze 4. ZŠ v Sokolově.

Nekde ještě nekrátili, nedostanou ale odměny před Vánocemi

Průměrně o 30 procent krátí nenárokovou složku platu i 8. základní škola v Sokolově. "Zvýšily se tarify hlavně mladým učitelům, ale už nedorazilo tolik peněz, abychom mohli udržet osobní ohodnocení ve stejné výši," podotkl ředitel Vladimír Vlček. Průměrně dělil mezi podřízené 1 200 korun osobního měsíčně, teď je to o třetinu méně.

Na osobní příplatky zatím "nesahal" ředitel Základní školy v Ostrově Helmut Harzer. Jsou prý tak nízké, že by se za ně v normální firmě jako šéf styděl. "Dělali jsme si propočty a budeme muset k nějakému zásadnímu řešení sáhnout asi od září. Protože s penězi nevyjdeme," uvedl Harzer. Už teď ví, že narozdíl od loňska nebude moci kantorům dát žádnou odměnu ("příležitostná" složka platu, pozn. red.) před prázdninami a před Vánoci. "S odměnami těžko budou moci počítat."

Jedinou záchranu vidí Harzer pro některé ve fondech Evropské unie. Někteří učitelé si prý přilepší díky tomu, že pracují třeba na digitálních učebních materiálech. Přilepšení ale bude spíše jednorázové a nepotrvá déle než dva a půl roku.

Ministerstvo tvrdí, že školy mají peněz dost

Krajský úřad o situaci na základních školách ví. Přes krajský účet peníze ale od ministerstva školství pouze protékají. "Vláda v prosinci upravila tarifní tabulky pedagogických pracovníků. Navýšila platy, ale na toto navýšení poskytla pouze část finančních prostředků - dvě třetiny. Jednu třetinu musí ředitel získat snížením nenárokové složky platu," potvrdila mluvčí kraje Andrea Bocková.

Ministerstvo školství to odmítá. Podle mluvčího Patrika Kubase je nárůst platů pro vysokoškolsky vzdělané a plně kvalifikované pedagogy finančně zcela pokrytý. "Pokud v základní škole chybí peníze, může být příčinou jen pokles počtu žáků, zaměstnávání nekvalifikovaných učitelů nebo kombinace obou možností. V těchto případech by však měl ředitel situaci řešit rozhodně jinak než snižováním osobního ohodnocení starších a zkušenějších pedagogů," uvedl Kubas.

Mizérie se však často týká i kuchařek, školníků, uklízeček. "Zaměstnanci v jídelně šli o dva platové stupně dolů a osobní ohodnocení nemají už vůbec žádné. Uklízečky jsou o jeden platový stupeň níže," poznamenal ředitel 4. ZŠ v Sokolově Ivo Záleský.