Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vše na jednom místě. Centralizaci péče ocení lékaři i pacienti

  8:45aktualizováno  8:45
Tři oddělení karlovarské nemocnice se po dokončení projektu centralizace péče přestěhují do nových prostor. Už teď se špitál chystá na další velkou investici. Tou bude dostavba plicního oddělení, která má být hotová na konci příštího roku.

V karlovarské nemocnici skončila přestavba pavilonu B, kam se ze vzdálenějších budov přestěhuje dětské oddělení, ambulance i lůžková část ORL a infekční oddělení. | foto: ČTK

Už v příštím týdnu se začnou stěhovat do nových prostor pracovníci infekčního oddělení. Velký přesun je vyvrcholením projektu centralizace péče ve zdravotnickém zařízení.

Stěhování čeká na začátku příštího roku ještě dětské oddělení a ORL (ušní, nosní, krční). Pro pacienty to znamená, že všechna oddělení s výjimkou plicního najdou pod jednou střechou.

„Rekonstrukce a dostavba pavilonu B karlovarskou nemocnici, kam se všechna tři oddělení přestěhují, stála 129 milionů korun. Dotace z ROP Severozápad činila 85 milionů,“ uvedl Josef März, generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice.

Při rekonstrukci se stavební firma potýkala s řadou problémů. Tím nejzásadnějším byl objev azbestu ve střešní konstrukci objektu. Termín dokončení se kvůli tomu posunul o čtyři týdny, a samotnou stavbu to prodražilo o 1,4 milionu.

„Naštěstí se podařilo s vedením ROPu dohodnout prodloužení termínu dokončení bez sankcí,“ komentoval problémy stavby Jakub Pánik, první náměstek hejtmana Karlovarského kraje.

Špitál čeká další velká investice, dostavba plicního oddělení

V nových prostorách má oddělení ORL 21 lůžek, dětské 30 a infekční 20. Součástí je i novorozenecká jednotka intenzivní péče se 14 lůžky včetně šesti intenzivní péče 3. stupně. Veřejnost se s novými prostory může seznámit ve středu mezi 15. a 18. hodinou.

Kapacita všech tří oddělení zůstává beze změn. „V tomto ohledu jsme vázáni smlouvami se zdravotními pojišťovnami,“ vysvětlil generální ředitel März.

Centralizaci péče označil Josef März za jednu z nejdůležitějších akcí posledních let. V příštím roce se ale chystá další významná investice. Dostavba plicního oddělení, které dosud stejně jako dětské, ORL a infekční sídlí v nevyhovujících prostorách mimo hlavní budovu. „Na 99 procent to vyjde,“ uvedl ředitel.

Karlovarský kraj už na dostavbu plicního oddělení získal prostředky od ministerstva zdravotnictví.

„Dotace činí 50 milionů korun. Na stavbě se bude finančně podílet i město Karlovy Vary,“ upřesnil hejtmanův náměstek Jakub Pánik. Stávající plicní oddělení, které sídlí v nejstarší budově plicního areálu, zřejmě čeká demolice. „Na jeho místě pravděpodobně mělo vzniknout z části parkoviště, z části parčík,“ naznačil März.

Tím ovšem výčet investic v následujících letech nekončí. „Zcela jistě nás čeká komplexní rekonstrukce porodnice. Předpokládáme, že i z personálních a provozních důvodů se v rámci kraje jedno porodnické oddělení zruší a karlovarská nemocnice tak bude muset kapacitně převzít část porodů v regionu,“ dodal ředitel.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Ruska šla na policii kvůli Knížákovu dílu, označila ho za dětské porno

Kvůli této koláži vystavené za sklem výlohy karlovarské Galerie umění neváhala...

Rozruch okolo výstavy Žít jinak v karlovarské Galerii umění, která představuje práce Milana Knížáka, vyvolala ruská...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Novodobou kopii historického krytého mostu v Radošově čekají opravy

Krytý most v Radošově čeká zásadní oprava.

Frekventovaný dřevěný most přes Ohři v Radošově sužuje hniloba. Do jeho oprav obec Kyselka investuje 670 tisíc korun....

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Další pohroma pro zadlužené Prameny, čeká je dražba části majetku

Obec Prameny s dluhem kolem sta milionů korun a téměř bez majetku, který by se...

Prameny na Chebsku se opět řítí do spirály dluhů. Čeká je dražba části majetku. Poté, co ztroskotala dohoda s...

Najdete na iDNES.cz