Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vše na jednom místě. Centralizaci péče ocení lékaři i pacienti

  8:45aktualizováno  8:45
Tři oddělení karlovarské nemocnice se po dokončení projektu centralizace péče přestěhují do nových prostor. Už teď se špitál chystá na další velkou investici. Tou bude dostavba plicního oddělení, která má být hotová na konci příštího roku.

V karlovarské nemocnici skončila přestavba pavilonu B, kam se ze vzdálenějších budov přestěhuje dětské oddělení, ambulance i lůžková část ORL a infekční oddělení. | foto: ČTK

Už v příštím týdnu se začnou stěhovat do nových prostor pracovníci infekčního oddělení. Velký přesun je vyvrcholením projektu centralizace péče ve zdravotnickém zařízení.

Stěhování čeká na začátku příštího roku ještě dětské oddělení a ORL (ušní, nosní, krční). Pro pacienty to znamená, že všechna oddělení s výjimkou plicního najdou pod jednou střechou.

„Rekonstrukce a dostavba pavilonu B karlovarskou nemocnici, kam se všechna tři oddělení přestěhují, stála 129 milionů korun. Dotace z ROP Severozápad činila 85 milionů,“ uvedl Josef März, generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice.

Při rekonstrukci se stavební firma potýkala s řadou problémů. Tím nejzásadnějším byl objev azbestu ve střešní konstrukci objektu. Termín dokončení se kvůli tomu posunul o čtyři týdny, a samotnou stavbu to prodražilo o 1,4 milionu.

„Naštěstí se podařilo s vedením ROPu dohodnout prodloužení termínu dokončení bez sankcí,“ komentoval problémy stavby Jakub Pánik, první náměstek hejtmana Karlovarského kraje.

Špitál čeká další velká investice, dostavba plicního oddělení

V nových prostorách má oddělení ORL 21 lůžek, dětské 30 a infekční 20. Součástí je i novorozenecká jednotka intenzivní péče se 14 lůžky včetně šesti intenzivní péče 3. stupně. Veřejnost se s novými prostory může seznámit ve středu mezi 15. a 18. hodinou.

Kapacita všech tří oddělení zůstává beze změn. „V tomto ohledu jsme vázáni smlouvami se zdravotními pojišťovnami,“ vysvětlil generální ředitel März.

Centralizaci péče označil Josef März za jednu z nejdůležitějších akcí posledních let. V příštím roce se ale chystá další významná investice. Dostavba plicního oddělení, které dosud stejně jako dětské, ORL a infekční sídlí v nevyhovujících prostorách mimo hlavní budovu. „Na 99 procent to vyjde,“ uvedl ředitel.

Karlovarský kraj už na dostavbu plicního oddělení získal prostředky od ministerstva zdravotnictví.

„Dotace činí 50 milionů korun. Na stavbě se bude finančně podílet i město Karlovy Vary,“ upřesnil hejtmanův náměstek Jakub Pánik. Stávající plicní oddělení, které sídlí v nejstarší budově plicního areálu, zřejmě čeká demolice. „Na jeho místě pravděpodobně mělo vzniknout z části parkoviště, z části parčík,“ naznačil März.

Tím ovšem výčet investic v následujících letech nekončí. „Zcela jistě nás čeká komplexní rekonstrukce porodnice. Předpokládáme, že i z personálních a provozních důvodů se v rámci kraje jedno porodnické oddělení zruší a karlovarská nemocnice tak bude muset kapacitně převzít část porodů v regionu,“ dodal ředitel.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz