Bertrand Piccard při projekci v rámci karlovarského festivalu Tourfilm, kde publiku představil svůj revoluční letoun na solární pohon. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Slavný aviatik vyprávěl v karlovarském Puppu o tom, jak obletí svět

  • 1
Švýcarský aviatik Bertrand Piccard je zvyklý posouvat hranice lidského poznání. V Karlových Varech představil ve čtvrtek veřejnosti projekt, v němž se chystá obletět Zemi v letadle poháněném sluneční energií.

Na neobyčejný let se svým týmem chystá už od roku 2003. "Když chcete uskutečnit něco nemožného, bude vám to nějakou dobu trvat," říkal třiapadesátiletý švýcarský aviatik zaplněnému sálu v karlovarském Grandohotelu Pupp.

Bertrand Piccard a za ním v projekci jeho dědeček.
Bertrand Piccard při slavnostním zahájení festivalu Tourfilm v Karlových
Bertrand Piccard při projekci v rámci karlovarského festivalu Tourfilm, kde

Muž, který je hlavní hvězdou festivalu Tourfilm, svým povídáním zaujal několik stovek posluchačů.

Pokračovatel slavného rodu

Bertrand Piccard není první výjimečná osobnost v rodině. Jeho dědeček Auguste je vynálezcem batyskafu a stratosférického balónu. Právě díky jemu se ukázalo, že ve větších výškách klesá spotřeba.

Otec Jacques se zase proslavil ponorem do Mariánského příkopu. A také tento čin byl přelomový. "Díky tomu se ukázalo, že i ve velkých hloubkách existují spodní proudy a život. Vlády do té doby ukládaly do takových míst nebezpečný odpad," upozornil Bertrand Piccard.

Jestli v jeho stopách půjde některá z jeho tří dcer, ale Bertrand Piccard netuší.

Autor projektu zvaného Solar Impulse už absolvoval řadu letů s jednomístným čtyřmotorovým speciálem o rozpětí křídel přes 60 metrů, který váží 1,6 tuny a je pokryt dvanácti tisíci fotovoltaickými články.

"Teď jsme ve fázi, kdy chystáme stavbu druhého, většího letadla, s větším kokpitem pro jednoho pilota, ve kterém by mohl strávit pět dnů a pět nocí. Předpokládáme, že první let se uskuteční v příštím roce a v roce 2014 se podaří obletět Zemi," prozradil Piccard.

Na přípravě tohoto letu pracuje pětaosmdesátičlenný tým, celý projekt vyšel na sto milionů dolarů.

Piccard je názorným příkladem, jak lze posouvat hranice nemožného, a jeho příběh dokládá, jak rychle mění svět nové technologie. Když v roce 1999 přeletěl v balonu Atlantik, musel novinářům na tiskové konferenci zdlouhavě vysvětlovat, co je to GPS.

"Tehdy tu novinku ještě nikdo neznal," usmál se vzduchoplavec, který v témže roce spolu s Britem Brianem Jonesem obletěl v balónu Zemi za 19 dní, 21 hodin a 47 minut.

Jak ve čtvrtek připomněl, na začátku projektu Solar Impulse nikdo nevěřil, že se podaří přeletět zeměkouli letadlem na solární energii, které v noci pohání elektřina z baterií. Loni už první prototyp absolvoval šestadvacetihodinový přelet, kdy vydržel ve vzduchu i přes noc.