Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči mají smůlu, část silnic bude kvůli zemědělcům zavátá

  9:52aktualizováno  9:52
Pětina vytipovaných úseků v Karlovarském kraji, které by potřebovaly bariéry proti sněhu, zůstala bez nich. Takzvané zásněžky nechtějí zemědělci, kteří tvrdí, že kvůli nim přijdou o dotace.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zasněžené pozemky matou kontrolory přidělující peníze na obdělávání polí. Na speciálních fotografických mapách nepoznají, že nejde o neobdělávanou půdu, ale o pole. Silničáři tak mají leckdy při jednání o umístění sněhových zábran smůlu.

„Často se nemůžeme dohodnout. Je to dané tím, že se za zásněžkami drží sníh déle než v okolí. Při vypracování takzvaných ortofotomap se totiž takové pozemky mohou jevit jako neobdělávané, a dotace zemědělcům tak mohou být nižší,“ vysvětlil podstatu problému Josef Bulka, dispečer Údržby silnic Karlovarského kraje. Tato organizace má správu zásněžek na starosti.

Největší problém s umístěním bariér přitom podle jeho slov mají na Toužimsku a Tepelsku. Vladimír Matějů, ředitel Statku Bor ZEOS, potvrdil, že k podobným komplikacím dojít může.

Jde o to, jak velké pozemky jsou zasažené právě takovým sněhem. „Ten pak skutečně může zkreslovat ortofotomapy, a zemědělci tak mohou přijít o dotace,“ řekl Matějů.

Na pozemcích borského statku přitom zásněžek stojí celá řada. „Nikdy jsme ale problémy jakéhokoliv druhu nezaznamenali,“ doplnil ředitel.

Zásněžky lákají zloděje, topí s nimi

Další velký zemědělský podnik, společnost Agro & kombinát Dolní Žandov, s tímto problémem zkušenosti nemá. „Silničáři nás nikdy nepožádali, jestli by na naše pozemky mohli podobné zábrany postavit,“ potvrdil Vladimír Tůma, ředitel společnosti.

Zásněžky jsou přitom pro motoristy důležité. „Zabraňují totiž vzniku sněhových jazyků, které jsou pro řidiče závažnou překážkou. Zejména na otevřených úsecích by jich mohlo být i více,“ konstatoval Václav Ircing, pracovník BESIPu.

Zásněžky, hlavně ty dřevěné, se často stávají terčem zlodějů, kteří jimi nahrazují palivové dříví. V Karlovarském kraji tento problém není tak akutní. „Používáme totiž perforovanou fólii nataženou mezi dva kůly,“ vysvětlil Josef Bulka. Spíše než se zloději se silničáři potýkají s vandaly.

Jiné je to u dřevěných kůlů, které silničáři umisťují podél cest, a řidiči sypačů se pak podle nich orientují při vánicích. „Jsou lokality, kde je na jaře už nemusíme uklízet, protože přes zimu zmizí,“ posteskl si Bulka.

Novinkou, kterou Údržba silnic Karlovarského kraje letos zkouší, jsou plastové oranžové tyče zasazené do plastového patníku. „Uvidíme, jestli vydrží,“ dodal Josef Bulka.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Grafton Recruitment Praha
Procesní inženýr / technolog

Grafton Recruitment Praha
Karlovarský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz