Karlovaráci sochu Sedícího čerta na Tržní kolonádě podle výsledků ankety nechtějí.

Karlovaráci sochu Sedícího čerta na Tržní kolonádě podle výsledků ankety nechtějí. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Sedícího čerta u Tržní kolonády odmítají dvě třetiny Karlovaráků

  • 5
Jednoznačně v neprospěch bronzové sochy Jaroslava Róny nazvané Sedící čert vyzněl výsledek ankety, kterou vyhlásil karlovarský magistrát.

Na otázky „Líbí se vám socha?“ a „Jste pro, aby ji město zakoupilo a ponechalo na místě?“ odpověděly dvě třetiny respondentů negativně.

„Celkem přišlo 1062 odpovědí na anketní otázky. Proti bylo 651 lidí,“ ;uvedl Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu. „Výsledky ankety budou podkladem pro rozhodnutí rady města,“ doplnil primátor Petr Kulhánek.

Za více než rok, co bronzová socha u Tržní kolonády stojí, si získala řadu fanoušků, ale ještě více odpůrců. Těm se například nelíbí, že čert nemá žádnou souvislost s městem ani místem, je ošklivý a drahý.

Jaroslav Róna za něj od města chce po slevě 2,5 milionu korun. „Mezi nejzajímavější postřehy odpůrců patří například to, že má čert přirození, šikmé oči a vypadá jako Buddha,“ přiblížil anketní perličky Kopál.

Jeho přívrženci poukazují na fakt, že ve městě chybí současná kultura a socha jako taková láká turisty. Navrhovali ovšem čerta přemístit. Třeba před magistrát.

Za posledních 15 let přibyly v ulicích Karlových Varů pouze tři sochy. V roce 2000 vznikla bronzová plastika Jana Kotka Památník obětem všech válek u Thermalu, socha T. G. Masaryka od téhož autora a socha rybáře v Malém parku v Rybářích. Jejím autorem je Arkád Kliment.

Rybáře ovšem nepořizovalo město, ale spolek Malého parku.

Vedení města řeší i případ obelisku Pavla Opočenského u Vřídelní kolonády. Autor za něj požadoval půl milionu korun.

„Když jsem s ním naposledy o filmovém festivalu mluvil, tvrdil, že má na obelisk kupce a že si jej brzy odveze. Zatím je ale stále na místě. Osobně nemám problém s čertem. Pokud by jej ale město kupovalo, tak podle mého jedině za předpokladu, že se vyrovná i s Opočenským,“ komentoval „čertovskou“ anketu náměstek Jiří Klsák.

Plastiky Jaroslava Róny zdobí veřejná prostranství ve více městech. Nejznámější z nich je památník Franze Kafky v Praze či Mýtická loď na nábřeží v Bratislavě.

Dvě Rónovy plastiky mají i v Chebu. Ve Špalíčku je to David a Goliáš, na nádvoří Chebského hradu pak stojí Sépie. Za Sedícího čerta chtěl autor původně tři miliony korun bez daně, cenu později snížil na 2,5 milionu bez daně.