VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

  16:39aktualizováno  16:39
Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v Karlových Varech. Tamní historici, archeologové a jejich přátelé ji dnes ze země vyzvedli.

Socha vznikla k 50. výročí Klubu karlovarských turistů, který byl německý, ale zároveň i první turistický spolek v českých zemích. Do centra Karlových Varů Poutník hleděl od 28. dubna 1912 až do doby, kdy ho po druhé světové válce kdosi strhl a zřejmě i záměrně zničil.

„Jak se to stalo, asi nikdo přesně neví. Po válce byly ničené památky na německé předchůdce a Poutník se někomu nelíbil pravděpodobně proto, že byl asi až příliš germánským symbolem,“ uvedl karlovarský archeolog Jiří Klsák.

Socha ale pod Dianou zůstala zakopaná. Podle archeologa zřejmě proto, že se s litinou nechtěl nikdo nikam tahat. Jiří Klsák a jeho přátelé přitom drželi torza v rukou po třiceti letech, neboť je už jednou ze země vyzvedli. Tehdy věřili, že socha bude celá.

„Mysleli jsme, že ji znovu vztyčíme ke stému výročí Klubu českých turistů,“ řekl Stanislav Wieser, předseda Klubu přátel Karlových Varů.

Na to, že je socha pod Dianou ukrytá, upozornil nálezce Petr Hruška z Karlových Varů, který kolem ní ještě coby chlapec jezdil na koloběžce.

„Byli jsme samozřejmě nadšení, protože jsme věděli, že tam socha stávala na kamenné pyramidě. Psal se 9. duben 1988 a my jsem si mysleli, že jí stačí drobná oprava,“ vzpomínal karlovarský historik Stanislav Burachovič.

Sochu tehdy parta přátel hledala dlouho. Podle Stanislava Burachoviče to bylo zoufalé, neboť tehdy neexistovaly žádné hledačky kovů. Dvě hodiny zkoumali terén, zkoušeli sondy a všechno bylo marné.

„Pak ale jeden mládenec zavadil rýčem o něco kovového a sochu jsme našli. Protože byla rozsekaná, tak jsme byli strašně zklamaní,“ popsal historik.

Fotogalerie

Nálezci dlouho uvažovali, co s tím. Nakonec se dohodli, že Poutníka zase vrátí zpátky. „Vyrobily ho Blanenské slévárny. Dokonce jsme pátrali i po tom, jestli by se dal vystopovat nějaký model či nákresy,“ vyprávěl Stanislav Wieser s tím, že žádná stopa neexistovala.

Podle Jiřího Klsáka se po třiceti letech možnosti změnily. Proto se nálezci rozhodli, že Poutníka opět vykopou a chtějí, aby se s ním mohli seznámit i lidé. Co přesně s torzem sochy bude, se teprve uvidí. Z Diany putovala do karlovarského muzea.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

Lidé někdy pomocí zvířatům spíše uškodí, říká jejich zachránce

Ve zvířecích záchranných stanicích se nyní nejčastěji starají o ježky.

Na podzim začíná období ježčího stěhování a hledání místa k přezimování. Útulky a záchranné stanice se pak plní malými...

Celníci zabavili trhovcům u hranic stovky padělků, policisté hledali drogy

Celníci našli na Svatém Kříži stovky padělků.

Tržnice ve Svatém Kříži u Chebu nedaleko hranic s Německem je v poslední době pod drobnohledem policistů i celníků....

VIDEO: Unikátní systém při námraze sám posolí tři mosty na dálnici D6

Miroslav Kleňha z firmy Rocon Meteo ukazuje na střed silnice, kde jsou ve...

Tři mosty mezi sjezdy na Citice a Kynšperk nad Ohří na dálnici D6 se nově mohou pochlubit unikátním systémem, který...

Najdete na iDNES.cz