Socha Vladimíra Iljiče Lenina na pile Lázeňských lesů v Březové u Karlových

Socha Vladimíra Iljiče Lenina na pile Lázeňských lesů v Březové u Karlových Varů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lenin za katrem, Stalin u zdi. Budoucnost karlovarských soch je nejistá

  • 1
Za minulého režimu stály na viditelných místech v Karlových Varech. Teď už sochy Gottwalda, Lenina a Stalina řadu let spíše překážejí v areálu pily lázeňských lesů v Březové. Jsou tam uskladněné na neurčito. Strávily tam i pondělní výročí Vítězného února.

Když se zeptáte lidí z provozovny karlovarských Lázeňských lesů v Březové na bronzovou sochu Vladimíra Iljiče Lenina, tak popravdě řeknou, že je bývalý státník za katrem - pilou. A pískovcového Josefa Vissarionoviče Stalina postavili ke zdi.

Pondělní jubilejní výročí komunistického převratu v roce 1948 - takzvaného Vítězného února - strávil v zapomnění i další pomníkový soudruh v nadživotní velikosti - Klement Gottwald. Jeho podobizna přitom před rokem 1989 nesměla chybět při žádných únorových oslavách.

Vypadá to, že sochy budu překážet v provozovně i za sto let. Lenin je totiž oceněný na 2,5 milionu a Gottwald na 1,4 milionu korun. A za ty peníze si je nikdo nekoupí.

V minulosti o ně příležitostně projevili zájem recesisté, kteří si chtěli postavit symboly totalitní moci třeba na zahrádku jako trpaslíka. Kvůli milionovým cenám však od svého záměru vždy upustili.

"Jde také o problém s autorskými právy. S přemístěním nezničitelných soch musí souhlasit autor nebo jeho potomci," řekl ředitel Lázeňských lesů Evžen Krejčí.

Primátor chce sochy nabídnout komunistům na kraji

I kdyby všichni podpořili vystavení soch, pro ikony komunistů není vhodné místo. KSČM kdysi navrhla umístit sochy do lapidária prosovětského režimu. Karlovarští zastupitelé ale úvahy o založení skanzenu zamítli v roce 1995 a už se k problému nevrátili.

Předseda Okresního výboru KSČM Josef Murčo si myslí, že teď není vhodná doba na stěhování soch z odkladiště.

"Při stále prohlubující se ekonomické krizi jde lidem především o to, aby vůbec přežili. Počítám, že ještě několik let nebudou mít starosti o sochy," je přesvědčený Murčo.

Vedení magistrátu nehodlá přemístit vzpomínky na minulost v nadživotní velikosti někam do veřejného prostoru, stejně jako tam nemíní instalovat sochy představitelů jiných totalitních režimů.

"Jako možné řešení vidím nabídnout sochy Karlovarskému kraji, v jehož zastupitelstvu je nejsilnější stranou právě strana komunistická," konstatoval primátor Karlových Varů Petr Kulhánek, který je také krajským zastupitelem.

Komunistický náměstek hejtmana Jaroslav Borka si myslí, že sochy by měly být jako kus historie umístěné na důstojnějším místě.

"Převzetí krajem je otázkou jednání. Stalina s Gottwaldem a Leninem bychom nekupovali. Jde spíše o to najít prostor, přijatelný pro lidi s odlišným politickým názorem. S panem primátorem o všem budeme tento měsíc jednat," slíbil náměstek.