Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V počítačových vodách západu Čech řádí nejvíce pirátů, kradou software

  13:32aktualizováno  13:32
Západočeši patří do skupiny obyvatel, kteří nejvíce kradou software. Vyplývá to z analýzy nelegálního softwaru, kterou zpracovala společnost truconneXion. V žebříčku, který mapuje největší výskyt pirátsky získaných programů, je Karlovarský kraj na druhém nejhorším místě ze 14 regionů.
Počítačovým pirátům se v Karlovarském kraji podle analýzy daří. (Ilustrační foto)

Počítačovým pirátům se v Karlovarském kraji podle analýzy daří. (Ilustrační foto) | foto: iDNES,cz

Podle odborníků za to mohou kromě jiného i nízké platy či neúcta k duševnímu vlastnictví. Počítačovým pirátům se mimořádně daří také v Plzeňském kraji i na severu Čech.

„Nejhorší situace je v Karlovarském a v Ústeckém kraji, který se propadl na poslední místo. Společně s Olomouckým krajem se v těchto krajích užívá ve firmách nejvíce pirátského softwaru,“ sdělil Martin Hnízdil, manažer technologické společnosti truconneXion. Její lidé v ČR analyzují komerční a veřejný sektor od roku 2002.

Plzeňský kraj na tom ve statistice není o mnoho lépe - z loňského pátého místa klesl v celorepublikovém žebříčku na osmé. „Boj proti softwarovému pirátství ve firmách v České republice zaznamenal jen mírné zlepšení. Na vině jsou kraje, kde se počítačovým pirátům stále mimořádně daří,“ řekl i na adresu Západočechů Martin Hnízdil.

Lidé chtějí hlavně ušetřit

Problematiku sleduje i karlovarský lékař Pavel Bouška, který je autorem řady úspěšných softwarových aplikací pro radiodiagnostiku. Svého času vyučoval programování na devítiletce.

„Je historicky doloženo, že Karlovarský kraj patří mezi nejchudší z hlediska průměrných platů. Relativně nízká je ve srovnáním s ostatními oblastmi i průmyslová produkce a zisky firem. Spousta lidí tak hledá možnost, jak ušetřit, a stahuje nelegální software třeba z internetu. Chudoba vede k tomu, že se chce člověk vyrovnat společnosti, která je bohatší, a tak krade duševní vlastnictví - programy, filmy a hudbu,“ konstatoval lékař.

Vůbec jej nepřekvapilo, že v kraji tolik kvete počítačové pirátství. Je za ním i nízká vzdělanost obyvatel regionu a s tím související neúcta k duševnímu vlastnictví.

Pavel Bouška vidí recept na omezení pirátství mimo jiné ve zlevnění softwaru po určité období, aby si jej mohli všichni koupit a legalizovat. Za vysokou mírou pirátství v některých krajích stojí podle analýzy právě neukázněnost zaměstnanců v kombinaci s nedbalostí majitelů firem.

V 65 procentech případů jde o instalaci více kopií softwaru, než povoluje licence, anebo jiný nesoulad s licenčními podmínkami. Statistika dále ukazuje, že 20 procent neukázněných zaměstnanců si instaluje svoje privátní programy bez vědomí zaměstnavatele.

Výrobci softwaru přicházejí o miliardy

V Česku se podle poslední analýzy protipirátské organizace BSA užívá nelegálně 34 procent počítačových programů a roční ztráta výrobců softwaru tak činí 3,6 miliardy korun.

„Nejčastěji nelegálně kopírovaným softwarem v Česku jsou operační systémy, kancelářské, grafické a CAD programy, antivirové programy a počítačové hry,“ říká Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA The Software Alliance.

Z dlouhodobého sledování společnosti BSA vyplývá, že softwarové pirátství se nejčastěji odehrává ve firmách malé až střední velikosti, které využívají deset až sto počítačů.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz