(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Sokolov může přijít kvůli špatné investici o téměř třicet milionů

  • 1
Sokolov před lety svěřil celkem 28,8 milionu firmě Key Investments, ale ta peníze investovala do dluhopisů ztrátové společnosti Via Chem. Teď tedy hrozí, že město o peníze přijde. Firma není schopna vrátit klientům ani původní vklad, natož úroky.

"Vzhledem k informacím, které se šíří, nějakou ztrátu očekávám. Chystáme se na nejhorší možnou variantu. Nezbývá než čekat," řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec.
 
Investované peníze Sokolov chtěl je použít třeba na spolufinancování drahé rekonstrukce čističky a také na stavbu sídla Sokolovských technických služeb (Sotes).

"Když peníze zpět nedostaneme, může se stát, že budeme muset omezit některé investice," připustil Jakobec s tím, že pokud peníze z dluhopisů nepřijdou, město zřejmě podá trestní oznámení.

Už v únoru, když měla firma Key Investments podle pokynu sokolovské radnice dluhopisy zpeněžit, poslala městu jen necelý milion. Další várka s hodnotou vkladu sedm milionů korun bude splatná v červnu. Vedení města nervozně očekává, jaká částka od finančníků dorazí.

"Vytváříme si rezervu - jakousi pojistku z hospodaření za loňský rok. A to o něčem vypovídá," naznačil místostarosta.

Sokolov svěřil 28,8 milionu korun firmě Key Investments postupně v letech 2001 až 2004. Zpět by měl po prodeji dluhopisů získat 40 milionů. To je ale zjevně nereálné.

Stížnosti přicházejí i od dalších klientů společnosti

Zvlášť když stížnosti přicházejí od dalších klientů firmy - městských částí Praha 6, 10, 13, Lázní Bohdaneč, ale i od Sokolovské uhelné. Těžařská firma uložila v Key Investments 50 milionů, zpět dostala jen 5. (více o potížích firmy najdete zde)

"Udělali na nás levotu, podali jsme trestní oznámení," říkal už v únoru generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Chtěl spolupráci s Key Investments ukončit a požadoval peníze zpět.

Místo toho ale finančníci nabídli těžařům akcie ústecké firmy Spolchemie s tím, že jejich hodnota ale spadla na desetinu, tedy jen na pět milionů korun. "To jsme odmítli. Žádné povolení k nákupu akcií neměli," doplnil tehdy Štěpánek.