Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sokolovu chybí pozemky na ekonomickou zónu, státní pomoc ho tak mine

  17:30aktualizováno  17:30
Velké pozdvižení vyvolala na sokolovské radnici informace, že by v regionu mohla vzniknout takzvaná zvýhodněná ekonomická zóna. Teď ovšem prvotní nadšení krotí samo ministerstvo průmyslu a obchodu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

I když se Sokolovsko dostalo do předběžných plánů ministerstva jako jeden z možných adeptů na zajímavou podporu, radost z větší naděje na práci ve státem dotovaném areálu přímo v Sokolově byla nejspíše předčasná. Erární peníze budou totiž určeny jen pro ty zóny, které vzniknou na pozemcích státu, kraje či obcí. A to není případ města.

Jediné pozemky pro vznik průmyslové zóny ve městě uhlí má Sokolovská uhelná. Ta ovšem až na třísettisícový příspěvek na vznik nového pracovního místa nedosáhne.

„Pozemky jsou scelené a v majetku Sokolovské uhelné,“ konstatoval Jan Picka, starosta Sokolova. Na soukromých pozemcích ovšem provozovatelé průmyslových zón se zvýšenou podporou státu počítat nemohou.

„Účelem novely zákona o investičních pobídkách není podporovat průmyslové zóny v soukromém vlastnictví,“ potvrdil Igor Walter z tiskového oddělení ministerstva.

„Tak takové pozemky ve městě nemáme. A když, tak na nich nepostaví nikdo ani pořádnou halu,“ posmutněle reagoval na informace z ministerstva sokolovský starosta. Důvodem je fakt, že se v minulosti pozemky scelovaly právě pro potřeby těžařské firmy.

Společnost Sokolovská uhelná, která na projektu průmyslové zóny už dlouhodobě pracuje, by se podle Pickova názoru do případného prodeje pozemků městu zřejmě nehrnula. „A když už, o čemž ovšem pochybuji, je zde otázka ceny. Těžko někdo ze zastupitelů zvedne ruku pro koupi pozemků za desítky milionů, když vlastně ani není jisté, jestli se Sokolovsko zvýhodněnou zónou stane,“ posteskl si starosta.

Průmyslová zóna vznikne v areálu někdejší třídírny Přátelství v Citicích. V současnosti zde firma demoluje stávající budovy. Podle webových stránek budou demoliční práce hotové do konce letošního roku.

Sokolovská uhelná není podle stejného zdroje v situaci, že by musela areál obsazovat za každou cenu. Ze zájemců chce upřednostňovat výrobce před montovnami. Areál, na kterém mohou firmy v budoucnu vyvíjet své aktivity, má rozlohu 50 hektarů. Vedle napojení na rychlostní komunikaci R6 budou mít firmy k dispozici i železniční vlečku.

Závěrečné slovo má vždy vláda

Záměrem novelizovaného zákona je podle Walterových slov využití volných státních, krajských či obecních pozemků v některé státem podpořené průmyslové zóně, která je dosud z velké části neobsazena. Samotné rozhodnutí, které zóny nakonec zvýhodněné budou, je ale na vládě. „Vznikne tak nástroj, díky němuž se mohou investoři dočkat výhodnějších podmínek,“ podotkl Walter.

Jak výhodnější podmínky vypadají? Podle novely zákona o investičních pobídkách mohou ve zvýhodněných ekonomických zónách získat investoři na vznik jednoho nového pracovního místa 300 tisíc korun. V regionech, které se na seznam „vyvolených“ nedostanou, je tato podpora stanovená podle míry nezaměstnanosti.

„Od nuly po maximálně 200 tisíc,“ upřesnil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. Dalším zvýhodněním pak může být podle Walterových slov i osvobození od daně z nemovitostí na dobu pěti let.

Na Sokolovsku je v současné době desetiprocentní podíl nezaměstnaných. V reálných číslech to znamená, že o práci v regionu usiluje 6 403 lidí (údaj k 28. únoru letošního roku).

Drtivá většina je jich v aktivním věku mezi 20 a 59 lety. Pokud jde o vzdělání, převládají uchazeči se základním a středním odborným s výučním listem. „Říct už teď, že podobné investiční pobídky výrazně ovlivní podíl nezaměstnanosti, nelze,“ uvedla Veronika Dankanicsová, mluvčí krajského úřadu práce. „Ale každé nové místo je vítané,“ dodala.

Novelu 1. dubna podepsal prezident Miloš Zeman. Účinnosti nabude 1. května. „Prováděcí předpisy budou v platnosti ve druhém pololetí 2015, takže už v tomto roce budou stanoveny zóny, kterých se výše zmíněná zvýhodnění budou týkat,“ dodal Igor Walter.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Opilý řidič zapadl s autem. Zavolal na linku 158, aby mu pomohli

Policista zastavuje na pražské magistrále auto během bezpečnostní akce.

Nezvyklým způsobem se snažil vyřešit svízelnou situaci opilý muž, který zapadl se svým autem v zahrádkářské kolonii na...

Pojede Kreuziger Giro? Nesmím ani naznačovat, řekl s úsměvem

Roman Kreuziger

Při té otázce se na tiskové konferenci usměje a na chvíli zamyslí. „Nesmím ani naznačovat,“ prohodí po chvíli šibalsky....

Další z rubriky

Karlovy Vary mají šanci koupit tržnici. Rozhodnout musejí zastupitelé

Budova historické Městské tržnice v Karlových Varech.

Koupit objekt Městské tržnice v centru Karlových Varů. Tak zní doporučení městských radních zastupitelům. Ti mají na...

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Najdete na iDNES.cz