Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sokolovu chybí pozemky na ekonomickou zónu, státní pomoc ho tak mine

  17:30aktualizováno  17:30
Velké pozdvižení vyvolala na sokolovské radnici informace, že by v regionu mohla vzniknout takzvaná zvýhodněná ekonomická zóna. Teď ovšem prvotní nadšení krotí samo ministerstvo průmyslu a obchodu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

I když se Sokolovsko dostalo do předběžných plánů ministerstva jako jeden z možných adeptů na zajímavou podporu, radost z větší naděje na práci ve státem dotovaném areálu přímo v Sokolově byla nejspíše předčasná. Erární peníze budou totiž určeny jen pro ty zóny, které vzniknou na pozemcích státu, kraje či obcí. A to není případ města.

Jediné pozemky pro vznik průmyslové zóny ve městě uhlí má Sokolovská uhelná. Ta ovšem až na třísettisícový příspěvek na vznik nového pracovního místa nedosáhne.

„Pozemky jsou scelené a v majetku Sokolovské uhelné,“ konstatoval Jan Picka, starosta Sokolova. Na soukromých pozemcích ovšem provozovatelé průmyslových zón se zvýšenou podporou státu počítat nemohou.

„Účelem novely zákona o investičních pobídkách není podporovat průmyslové zóny v soukromém vlastnictví,“ potvrdil Igor Walter z tiskového oddělení ministerstva.

„Tak takové pozemky ve městě nemáme. A když, tak na nich nepostaví nikdo ani pořádnou halu,“ posmutněle reagoval na informace z ministerstva sokolovský starosta. Důvodem je fakt, že se v minulosti pozemky scelovaly právě pro potřeby těžařské firmy.

Společnost Sokolovská uhelná, která na projektu průmyslové zóny už dlouhodobě pracuje, by se podle Pickova názoru do případného prodeje pozemků městu zřejmě nehrnula. „A když už, o čemž ovšem pochybuji, je zde otázka ceny. Těžko někdo ze zastupitelů zvedne ruku pro koupi pozemků za desítky milionů, když vlastně ani není jisté, jestli se Sokolovsko zvýhodněnou zónou stane,“ posteskl si starosta.

Průmyslová zóna vznikne v areálu někdejší třídírny Přátelství v Citicích. V současnosti zde firma demoluje stávající budovy. Podle webových stránek budou demoliční práce hotové do konce letošního roku.

Sokolovská uhelná není podle stejného zdroje v situaci, že by musela areál obsazovat za každou cenu. Ze zájemců chce upřednostňovat výrobce před montovnami. Areál, na kterém mohou firmy v budoucnu vyvíjet své aktivity, má rozlohu 50 hektarů. Vedle napojení na rychlostní komunikaci R6 budou mít firmy k dispozici i železniční vlečku.

Závěrečné slovo má vždy vláda

Záměrem novelizovaného zákona je podle Walterových slov využití volných státních, krajských či obecních pozemků v některé státem podpořené průmyslové zóně, která je dosud z velké části neobsazena. Samotné rozhodnutí, které zóny nakonec zvýhodněné budou, je ale na vládě. „Vznikne tak nástroj, díky němuž se mohou investoři dočkat výhodnějších podmínek,“ podotkl Walter.

Jak výhodnější podmínky vypadají? Podle novely zákona o investičních pobídkách mohou ve zvýhodněných ekonomických zónách získat investoři na vznik jednoho nového pracovního místa 300 tisíc korun. V regionech, které se na seznam „vyvolených“ nedostanou, je tato podpora stanovená podle míry nezaměstnanosti.

„Od nuly po maximálně 200 tisíc,“ upřesnil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. Dalším zvýhodněním pak může být podle Walterových slov i osvobození od daně z nemovitostí na dobu pěti let.

Na Sokolovsku je v současné době desetiprocentní podíl nezaměstnaných. V reálných číslech to znamená, že o práci v regionu usiluje 6 403 lidí (údaj k 28. únoru letošního roku).

Drtivá většina je jich v aktivním věku mezi 20 a 59 lety. Pokud jde o vzdělání, převládají uchazeči se základním a středním odborným s výučním listem. „Říct už teď, že podobné investiční pobídky výrazně ovlivní podíl nezaměstnanosti, nelze,“ uvedla Veronika Dankanicsová, mluvčí krajského úřadu práce. „Ale každé nové místo je vítané,“ dodala.

Novelu 1. dubna podepsal prezident Miloš Zeman. Účinnosti nabude 1. května. „Prováděcí předpisy budou v platnosti ve druhém pololetí 2015, takže už v tomto roce budou stanoveny zóny, kterých se výše zmíněná zvýhodnění budou týkat,“ dodal Igor Walter.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz