Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sokolovská nemocnice dá miliony na nové přístroje, okna i parkování

  15:05aktualizováno  15:05
Nemocnice v Sokolově se chystá investovat desítky milionů korun do lepšího vybavení. Hlavně s pomocí Sokolovské uhelné. Masivně se tam investovalo už v loňském roce a podle průzkumu si toho lidé všimli.

Sokolovská nemocnice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Asi za 30 milionů korun nemocnice upraví venkovní část areálu včetně cest, chodníků a oddychových míst. Přibude tu 70 parkovacích míst určených pro zaměstnance a zásobování. Pacientům a návštěvám poslouží dvoupodlažní parkovací dům pro 135 vozů. Kritický nedostatek míst k zaparkování totiž návštěvníky nemocnice trápí nejvíce. Stavba za 60 milionů korun potrvá osm až deset měsíců.

Chystaný parkovací dům bude přiléhat k prosklené přístavbě nového centrálního příjmu pacientů. A lidé tak projdou suchou nohou od auta až na oddělení.

Zcela se změní vstup do špitálu, ten nový vznikne pod pavilonem A.  Pavilony A a B se dočkají zateplení a nových oken, což bude stát 40 milionů korun.

Opraví se porodní sály, vznikne nové rehabilitační oddělení

"Přinese to i estetickou změnu k lepšímu," věří ředitel nemocnice David Soukup. Ve druhé polovině letošního roku by rád odstartoval také rekonstrukci interiérů na některých odděleních.

Loňské pokroky v sokolovské nemocnici

  • investice celkem za 139 milionů korun
  • nová kavárna, terénní úpravy, opravený pavilon F (šatny, jídelna, kuchyň)
  • nové přístroje - magnetická rezonance
  • akreditováno mamografické pracoviště, zavedena zubní pohotovost
  • školení personálu, zavedení ústrojové kázně, vedení dbá na kvalitu péče a přístup k pacientům. Budování firemní kultury, revize mezd.

První přijdou na řadu porodní sály, vznikne nové rehabilitační oddělení a významná modernizace čeká iktové centrum, kde se léčí pacienti s mozkovou mrtvicí z celého kraje.

"Za dva až tři roky bychom měli mít všechna oddělení kompletně opravena. V minimální variantě na to počítáme s celkovými náklady ve výši 300 milionů korun," uvedl Soukup. Modernizaci má opět platit těžařská společnost.

Do dvou až tří měsíců má říct, v jakém rozsahu si opravy představuje, a jakého pohodlí se tedy pacienti dočkají. Nutnou rekonstrukci patnácti výtahů zaplatí kraj, který sokolovskou nemocnici pronajal firmě Nemos loni v lednu na 20 let. Výtahy vyjdou na 20 milionů.

Zlepšovat se má i přístrojové vybavení. Nový mamograf na vyšetření prsu začne sloužit pacientkám už během několika dnů. Nemocnice chce dále koupit za 4D sonograf pro gynekologické oddělení a digitalizovat rentgenové pracoviště.

Na očním a chirurgii bude méně lůžek

Už vloni nemocnice investovala do lepšího vybavení 139 milionů korun. "Z výsledků průzkumu je patrné, že lidé pozitivní změny pociťují. A píší nám své názory," řekla manažerka kvality Petra Soukupová. Větší počet nespokojených pacientů na úseku ošetřovatelském vysvětluje tak, že jim vadí ranní buzení kvůli odběrům a měření.

Sokolovu, stejně jako ostatním nemocnicím, vypověděly zdravotní pojišťovny rámcovou smlouvu. "Máme příslib, že péči budeme moci i v příštím roce poskytovat ve stejném rozsahu. Jen na očním a chirurgickém oddělení snížíme počet lůžek, která jsme plně nevyužívali," konstatoval ředitel nemocnice.

Nový centrální příjem pacientů v sokolovské nemocnici.
Nový centrální příjem pacientů v sokolovské nemocnici.

Nový centrální příjem pacientů v sokolovské nemocnici

Kolektivní smlouva na letošní rok zajišťuje personálu stejné mzdy jako vloni. Platy se po nástupu nového managementu upravovaly dvakrát. Průměrný základní plat zaměstnanců stoupl vloni z 19 900 na 21 970 korun. U lékařů z 34 480 na 41 120 s tím, že včetně služeb a odměn se pohybuje kolem 60 tisíc. Počet lékařů v nemocnici se vloni zvýšil ze 135 na 143.

Ředitel Soukup si pochvaluje i to, že se podařilo najít primáře pro některá oslabená oddělení. I tak je ale sokolovský špitál v provozní ztrátě - za loňský rok asi 35 milionů korun. Situaci vyřešil tak, že si tuto sumu půjčil od sesterské Nemocnice Ostrov, jež je v zisku a vlastní ji a řídí stejná podnikatelská skupina Nemos. Díky půjčce Sokolov platí dodavatelům ve lhůtě splatnosti. To za minulého vedení nebylo zvykem.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz