Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Sokolově přestali operovat šedý zákal pojištěncům VZP. Došly peníze

  19:30aktualizováno  19:30
Sokolovská nemocnice přestala objednávat pojištěnce VZP na operace šedého zákalu. Už teď začátkem října totiž vyčerpala snížený limit, který od pojišťovny na letošek dostala. Lidé zapsaní u VZP se tak v Sokolově dočkají zákroku a vrácení zraku nejdříve v lednu. Odklad se týká asi 130 nemocných.
Odklad operace se týká asi 130 pojištěnců VZP. (ilustrační foto)

Odklad operace se týká asi 130 pojištěnců VZP. (ilustrační foto) | foto: oční klinika SOMICH

V roce 2011 odstranili sokolovští lékaři šedý zákal více než tisícovce pacientů. Letos žádali pojišťovnu, která šetří, aby jim dovolila aspoň 90 procent loňského počtu, tedy 914.

VZP ale jako limit určila jen 795 operací. Nemocnice tak už tři měsíce před koncem roku narazila na strop a zákroky u pojištěnců VZP stopla.

"Kdybychom pokračovali, nedostali bychom od Všeobecné zdravotní pojišťovny tyto zákroky zaplacené," vysvětlil jednatel Nemosu Sokolov Michal Soukup. Nemocnice žádala o navýšení počtu operací, VZP ale žádost v září zamítla. Vyhlášené oční oddělení v Sokolově je jediné nemocniční v kraji, které operace šedého zákalu provádí.

"Klientům se to samozřejmě nelíbí, jsou naštvaní. Na životě ohroženi nejsou, prodlouží se ale doba, kdy vidí zhoršeně. Pak může být operační zákrok náročnější," uvedla mluvčí sokolovské nemocnice Petra Soukupová. Pro personál to znamená méně práce a vybírání dovolené.

Největší česká pojišťovna odmítá nést vinu. Podle ní je v Karlovarském a Plzeňském kraji celkem sedm zdravotnických zařízení, kterým operace šedého zákalu proplácí. "Tento druh péče je v Karlovarském kraji dostatečně zajištěn," tvrdí vedoucí oddělení řízení na VZP Viktor Lavička.

Podle něho Nemocnice Sokolov od začátku roku věděla, s jak velkým balíkem peněz může na operace šedého zákalu počítat. "A záleží jen na ní, jak si zákroky rozplánuje do celého roku," dodal Lavička.

Tak to totiž dělá většina medicínských oborů, jichž se limity týkají. Jde třeba o operace kardiostimulátorů a endoprotéz, na které se nevztahují paušální platby. "Víme, kolika pacientům můžeme endoprotézu dát, a s tímto počtem pracujeme, abychom ho nevyčerpali už v polovině roku," popsal běžnou praxi ředitel Karlovarské krajské nemocnice Luděk Nečesaný.

Pro očaře nemá Nečesaný pochopení. Podle něho se sokolovská nemocnice zachovala amatérsky, když předčasně vyčerpala limit. "Operace šedého zákalu je jeden z vůbec nejvýdělečnějších zákroků hrazených pojišťovnou. Trvá jen asi patnáct minut, náklady se pohybují kolem 2 až 3 tisíc korun a úhradová cena bývá 9 až 10 tisíc," dodal Nečesaný.

Šedý zákal patří k nejčastější chorobě. Lékaři při operaci vyjmou z oka zkalenou čočku a natrvalo ji nahradí čočkou umělou.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Najdete na iDNES.cz