Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

To máme jít pod most, ptají se lidé, kterým radní odmítli pomoci

  17:13aktualizováno  17:13
Rozhodnutí sokolovské radnice nedávat souhlas s vyplácením doplatku na bydlení komplikuje život lidem, kteří jsou na něm závislí. Podobné je to v Karlovarském kraji například v Aši a Chebu.

Rudolf Kopelent, nájemník ubytovny v sokolovské Tovární ulici. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Robert se synem. Pětašedesátiletý částečný invalida Rudolf. Lenka, která trpí agorafobií, s manželem. Tato zdánlivě nesourodá skupinka lidí má společného víc, než by se na první pohled zdálo. Všichni bydlí na sokolovské ubytovně v Tovární ulici.

Fotogalerie

A všichni jsou bytostně závislí na dávkách v hmotné nouzi. Teď jim hrozí nebezpečí, že přijdou o příspěvek na bydlení a budou se muset vystěhovat. Souvisí to s novou pravomocí radnic, které teď rozhodují o tom, komu může úřad práce doplatek na bydlení poskytnout, a komu ne.

Právě sokolovští radní rozhodli, že město nebude dávat souhlasné stanovisko s jejich vyplácením. Prakticky bez výjimek.

„Bydlím tady od února. V pondělí jsem si byl zažádat o dávky a teď čekám. Jestli je nedostanu, asi půjdu pod most,“ rezignovaně klopí hlavu Robert Grässle. Na ubytovnu se dostal poté, co mu skončila smlouva na nájem bytu, jehož majitel s ním měl jiné plány. Když dnes poplatí vše, co musí, zbyde jemu a jeho synovi na měsíc 1 500 korun.

Přijít o střechu nad hlavou? To by mě odrovnalo, říká žena

Podobně je na tom i Rudolf Kopelent, který v ubytovně žije už osmým rokem. Je částečně invalidní a v pětašedesáti letech nemá šanci zavadit o jakoukoliv práci. Na rozdíl od souseda Roberta mu po zaplacení všech složenek zbývá na měsíc aspoň 2 400 korun. I on by skončil na ulici. Nemá totiž, kam by šel.

„To víte, že jsme z toho rozhodnutí všichni rozhození,“ říká paní Lenka, která ubytovnu kvůli své fobii opouští jen minimálně. Žádost o peníze od státu vyřizuje její manžel.

„Přijít o střechu nad hlavou? To by mě rovnou odvezli na psychiatrii. Taková vidina člověka odrovná,“ svěřuje se žena. I ona je na ubytovnu odkázaná z důvodů, které mohou potkat každého.

„Manžel přišel o práci, já onemocněla. Bydleli jsme na černo v podnájmu a najednou jsme ze dne na den neměli kam jít. Manžel má sice sem tam nějakou brigádu, ale na to, abychom zaplatili víc než deset tisíc měsíčně, to není,“ vysvětluje důvody k obavám Lenka.

Správcová ubytovny Ingrid Sedláková radí lidem v nouzi, aby si začali balit své věci. Ale za „své“ lidičky je ochotná bojovat. „Nemáme žádné informace. Jenom ty, které visí na webových stránkách města, a noviny,“ tvrdí správcová. O tom, jak to s lidmi z ubytovny bude dál, se proto rozhodla vysondovat přímo na sokolovské radnici. A nepřinesla jim dobré zprávy.

Máte smůlu, slyší lidé z ubytovny

„Je to přesně tak, jak se to prezentuje navenek. Lidi, kteří bydlí na ubytovnách, peníze prostě nedostanou. Teď teprve začne ten správný bludný kruh,“ říká.

Ubytovna, které vládne, má kapacitu 110 lůžek. Za každé platí klienti 5 200 korun měsíčně. „Teď tady bydlí nějakých 60 lidí. Ale nejsou to jenom sociální případy. Bydlí u nás například i stavbaři,“ vysvětluje Sedláková.

Ze zmíněné ubytovny se rozhodnutí sokolovských radních týká 14 lidí. „Co s nimi teď bude, netuším. Někteří si zaplatí ještě pár dní. A potom? Asi skončí na ulici,“ dodává.

„Rozhodnutí radních mě nezajímá. Ať si dělají, co chtějí, já si také dělám, co chci,“ tvrdí Jaromír Brož, jednatel společnosti, které ubytovna v Tovární ulici patří. Na poznámku radních, že by se majitelé ubytoven měli začít chovat tržně, tedy snížit nájemné sociálně slabým, má jasný názor. „Nic takového neudělám.“

Sokolovští radní se na svém posledním zasedání usnesli na tom, že město nebude dávat souhlasná stanoviska k žádostem o dávky v hmotné nouzi. Agendu vyřizuje odbor správy majetku města, kde žádosti vyhodnotí.

Šanci na souhlasné stanovisko mají takzvané případy hodné zřetele. „Tedy například když je žadatelem matka samoživitelka,“ konstatoval Karel Jakobec, sokolovský místostarosta.

Orgánem, který o takových případech bude rozhodovat, je rada města. „Předpokládám ale, že výjimek bude jako šafránu,“ doplnil starosta města Jan Picka.

„Jediný odvolacím orgánem je v tomto případě krajský úřad,“ dodal starosta s tím, že město zatím nemá připravenou záchrannou síť pro ty, kteří dávky nedostanou.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz