Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Průměrný plat v Sokolovské uhelné překročí 32 tisíce, říká nová smlouva

  8:41aktualizováno  8:41
O dvě a půl procenta stoupnou v příštím roce mzdy v Sokolovské uhelné, která je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji. Zástupci společnosti a odborů to v pondělí potvrdili podpisem kolektivní smlouvy.

Těžaři si v Sokolovské uhelné příští rok polepší. Ilustrační snímek. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Při současné průměrné mzdě to znamená, že si lidé pracující v Sokolovské uhelné polepší v průměru o více než osm set korun.

„Průměrná mzda tak překročí 32 tisíc korun a není vyloučený ani její další růst podle výsledků hospodaření Sokolovské uhelné,“ řekl člen představenstva Miroslav Mertl.

Společnost už v minulosti při dobrých hospodářských výsledcích opakovaně vyplácela svým zaměstnancům odměny i nad rámec kolektivní smlouvy. A nevylučuje tuto možnost ani v roce nadcházejícím.

„Samozřejmě nám by se líbilo, aby v kolektivní smlouvě bylo zakotveno rovnou zvýšení mezd o čtyři procenta, ale současná dohoda odráží reálné možnosti firmy a situaci na trhu s uhlím i elektrickou energií,“ uvedl Jan Smolka, předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné.

Věří, že při dobrých hospodářských výsledcích bude k dalšímu jednání prostor. Kupříkladu pro letošní rok měli zaměstnanci společnosti sjednáno jen dvouprocentní navýšení platů.

Díky mimořádným odměnám ale jejich mzdy fakticky vzrostly o dva a půl tisíce korun nad úroveň dohodnutou v kolektivní smlouvě. Její součástí je i pro příští rok zahrnutá platba do sociálního fondu. Firma do něj pošle 24 milionů korun.

Peníze budou podle Jana Smolky směřovat v souladu s kolektivní smlouvou na osobní účty zaměstnanců a na práci se zaměstnanci - seniory. Zahrnují například podporu dětské rekreace či zaměstnanecké rehabilitace.

V Sokolovské uhelné pracuje 3120 lidí. Má za sebou restrukturalizaci, která jí pomohla ustát propad na trhu s elektrickou energií v minulých letech, kromě toho podle zástupců společnosti dokázala nabídnout zaměstnancům i perspektivu do budoucna.

„V současné době tak Sokolovská uhelná i její dceřiné firmy přijímají desítky nových zaměstnanců, především v kvalifikovaných dělnických profesích, jako jsou zámečníci nebo elektrikáři,“ řekl Miroslav Mertl. Společnost jim podle něj může nabídnout jednak nadprůměrné mzdy a pak také zvyšování kvalifikace.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz