V Sokolově a okolních obcích jsou radnice dlouhodobě nespokojeny s rychlým růstem cen páry od dodavatelské společnosti ČEZ Teplárenská, tedy z její z elektrárny Tisová.

V Sokolově a okolních obcích jsou radnice dlouhodobě nespokojeny s rychlým růstem cen páry od dodavatelské společnosti ČEZ Teplárenská, tedy z její z elektrárny Tisová. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Sokolovská uhelná nabízí levnější teplo Sokolovu a Ostrovu

  • 3
Sokolovská uhelná nabídla velkým městům Sokolov a Ostrov, že je začne zásobovat teplem z vlastní teplárny ve Vřesové. Prodloužila by za své peníze dálkové potrubní přivaděče horké vody. Slibuje, že když si ji vyberou jako dodavatele, udrží do budoucna rozumné ceny pro domácnosti i firmy.

V Sokolově a okolních obcích může těžařská firma uspět díky tomu, že zdejší radnice jsou dlouhodobě nespokojeny s rychlým růstem cen páry od dodavatelské společnosti ČEZ Teplárenská, tedy z její z elektrárny Tisová.

Starostové na přelomu roku proti zdražování mohutně protestovali a pak částečně při jednání s ČEZ uspěli (více čtěte zde). Cena vyskočila z 537 "jen" na 567 korun za gigajoule (včetně DPH).

Šéf dozorčí rady Sokolovské uhelné František Štěpánek nabízí, že jeho firma protáhne až do Sokolova potrubí, které teď končí v Novém Sedle. Sokolov by musel předělat za desítky milionů korun asi třetinu městských výměníků, aby mohly místo tisovské páry přebírat vřesovskou horkou vodu. Odpadnou ale obrovské třicetiprocentní ztráty tepla, jimiž trpí staré potrubí z Tisové.

"Zvládli bychom to do dvou let. Spočítali jsme, že se nám investice v rozumné době vrátí. Jsme schopni rozhodně garantovat současné nebo i nižší ceny tepla. Navíc náš zdroj ve Vřesové zůstane v provozu rozhodně podstatně déle než elektrárna Tisová," vysvětlil Štěpánek.

Pokud by vedení Sokolova na nabídku kývlo, zbavilo by se i ohyzdného nadzemního parovodního potrubí, které městu dělá ostudu. Přivaděč z Vřesové by vedl v zemi. Firma nabízí, že by uměla spravovat i městské rozvody, které má teď na starosti společnost Sokolovská bytová.

Místostarosta Sokolova Karel Jakobec považuje nabídku za reálnou a dobrou. Vedení města si nechá zpracovat ještě i další možné varianty budoucího napájení města teplem. A to tak, aby už letos na podzim mohlo rozhodnout.

"Byl by to zajímavý a výrazně ekologičtější způsob s garantovanou cenou a s výhledem až do roku 2040, než tady těžba uhlí skončí," komentoval Jakobec návrh těžařů.

Budoucí zdroj tepla řeší i v Ostrově

Zajímavou nabídku od těžařů dostal i Ostrov. Zvažuje, co dál se svou zastarávající městskou teplárnou. O pronájem nebo o vstup do akciové společnosti se ucházelo několik významných investorů, včetně ČEZ, Karla Holoubka, SUAS nebo Energo Holdingu.

Vedení města si teď nechává zpracovat už druhou studii výhodnosti různých variant. Pak zadá ekonomický posudek. Kompletní modernizace, po níž by teplárna mohla spalovat kromě uhlí i biomasu, vyjde zhruba na 450 milionů korun.

"Cílem je udržet koncovou cenu tepla," zdůraznil starosta Ostrova Pevel Čekan. Letos se vyhoupla na 590 korun za gigajoule (včetně DPH).

Jako nejzajímavější se mu zdá návrh Sokolovské uhelné, která by na své náklady dostavěla osm kilometrů dlouhý horkovod z Dalovic až do Ostrova. "Ekonomicky by to vyšlo o polovinu levněji, než jakákoliv jiná varianta," zjistil ředitel divize Zpracování v SUAS Pavel Homola.

Sokolovská uhelná už se na tomto poli prosazuje, v kraji provozuje teplárny v Krajkové, v Horním Slavkově a čeká, až se bude moci ujmout role dodavatele tepla v Chodově.