Sokolovská uhelná - lom Jiří

Sokolovská uhelná - lom Jiří | foto: Dan Materna, MAFRA

S ročním platem odchází ze Sokolovské uhelné dobrovolně 150 horníků

  • 0
Celkem 150 lidí využilo historicky první nabídku Sokolovské uhelné a od největšího zaměstnavatele v kraji dobrovolně odchází s odstupným ve výši dvanácti průměrných měsíčních platů plus třemi tisíci korunami za každý odpracovaný rok.

Do ojedinělého sociálního programu, jenž skončil v červnu, se v Sokolovské uhelné hlásilo mnohem více zaměstnanců. S vysokým odchodným firma pustila jen každého druhého zájemce. Vyhověla těm svým lidem, za které má náhradu a kteří jsou většinou v předdůchodovém věku.

Zájem o odchod s roční prémií zlákal až nečekaně mnoho horníků. Firma evidovala na tři stovky žádostí. Původně zamýšlela, že se velkorysým bonusem rozloučí se 120 lidmi, postupně ale počet navyšovala.

„Sociální program spuštěný od února svůj účel splnil. Nejvíce zaměstnanců odešlo z divize zpracování. Musíme snížit osobní náklady, z dlouhodobého hlediska se nám to vyplatí,“ řekl předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl.

Celkový výdaj na sociální program firma nezveřejnila, průměrný plat vloni dosáhl 30 897 korun. Sokolovská uhelná se opatřením pokouší rychleji zeštíhlit provoz a dostat se letos pod hranici 3 450 zaměstnanců.

„To nám umožní snížit personální výdaje a zachovat stovky jiných pracovních míst,“ vysvětlil pro webové stránky podniku Miroslav Mertl, člen představenstva společnosti pověřený vedením personálního úseku. Podle něj by totiž ekonomický propad zpracovatelské části mohl v krajním případě vést až k jejímu úplnému uzavření.

S těmi, kteří zůstali, společnost dál počítá

Souhlas k odchodu dostali ti, jimž v průměru zbývají dva až tři roky do důchodu a pracují v obslužných nebo řemeslných profesích.

„Ti, kteří nakonec zůstali, nemusí litovat. Jde o jasné vyjádření toho, že s nimi počítáme i nadále. Pokud se firmě bude dařit, budou to právě oni, kdo mají před sebou perspektivu zaměstnání do dalších let. A tím pádem i jistotu výrazně vyšších příjmů, než kolik by dělalo jejich dnešní odstupné,“ uvedl Mertl.

Dosud Sokolovská uhelná využívala přirozeného odchodu zaměstnanců. To už ale přestalo stačit. „Osobní náklady jsou příliš vysoké. Padají tržby a klesá výkupní cena elektřiny, kterou vyrábíme,“ zdůvodnil šéf představenstva Pöpperl.

Sociální program sice podle něho v červnu skončil, ne však snaha, jak omezovat výdaje na mzdy. Ty tvoří třetinu všech nákladů. Už řadu let platí v těžařské společnosti stop stav pro přijímání nových lidí. Zisky Sokolovské uhelné se rok od roku krátí. Vloni vydělala 802 milionů korun, letošní podnikatelský plán počítá s 500 miliony.