Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžaři chtějí dobýt odepsané zásoby uhlí. Vystačí si se svými pracovníky

  9:03aktualizováno  9:03
O dalších 15 hektarů by se měl v příštích letech rozšířit dobývací prostor Medard – Libík. Sokolovská uhelná z něj chce do roku 2020 vytěžit více než 1,7 milionu tun uhlí. Tyto zásoby už v minulosti stát odepsal.

Sokolovská uhelná - lom Jiří. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Záměr těžařské společnosti potvrdil Jiří Pöpperl, předseda představenstva Sokolovské uhelné. Těžit by se podle jeho slov mohlo začít už v letošním roce. Ale až poté, co projekt posvětí studie vlivu na životní prostředí, takzvaná EIA.

Chystané rozšíření těžby ovšem podle Jana Smolky, šéfa odborářů Sokolovské uhelné, nebude mít vliv na počet zaměstnanců společnosti. „Lokalita bude pokryta stávajícími zaměstnanci Sokolovské uhelné. O navyšování stavů se neuvažuje,“ konstatoval Smolka.

Přesto ovšem nová těžba podle jeho slov společnosti pomůže. „Snižování počtu zaměstnanců nebude tak prudké,“ vysvětlil. Plánované odchody lidí však budou pokračovat dál. „Týká se to jak odchodů do důchodu, tak situací, kdy naši zaměstnanci odcházejí do Německa, nebo si hledají práci v regionu. Lidé mají podle kolektivní smlouvy šanci na odstupné, a pak už je na každém z nich, jakou formu rozvázání pracovního poměru zvolí,“ nastínil šéf odborářů.

V letošním roce by mělo přirozeně odejít do důchodu pouze několik stávajících zaměstnanců Sokolovské uhelné. „Na rok 2016 máme plán zaměstnanosti 3110 zaměstnanců. Na tento stav se dostaneme bez jakýchkoliv radikálních opatření,“ dodal Jan Smolka s tím, že ke konci loňského roku měla společnost přibližně 3200 pracovníků.

Rozšíření těžby nejvíce pocítí lidé ve Svatavě

Chystané rozšíření těžby v lokalitě Medard se nejvíce dotkne obyvatel městyse Svatava. Jeho starostka Olga Gossová se ovšem neobává, že by projekt vyvolal nějaké pozdvižení. „Jenom rozšiřují lokalitu, ve které už těží,“ vysvětlila starostka.

Toto rozšíření by naopak mělo podle jejího názoru život v obci spíše zkvalitnit. „Doposud totiž firma vytěžené uhlí odvážela nákladními auty, s rozšířením dobývacího prostoru ovšem přejde na vlaky,“ upozornila Gossová.

Rozšíření těžební lokality se podle starostky nejvíce dotkne majitelů tří rodinných domů. „Nemám sice oficiální informace, ale od lidí jsem zaslechla, že Sokolovská uhelná je ochotná tyto domy vykoupit, případně postavit nové. Ale pokud lidé odmítnou, v těžbě prý bránit nebudou,“ dodala starostka Svatavy.

Ani starosta nedalekého Sokolova Jan Picka nevidí v rozšíření těžby žádný závažný problém. „Čím déle se podaří v regionu udržet těžbu, tím větší je prostor pro vybudování průmyslových zón a tím déle zachováme pracovní příležitosti. Každý rok, o který se odloží dotěžení Sokolovské uhelné, je dobrý,“ komentoval záměr těžařů sokolovský starosta.

Stát zásoby v lokalitě Medard odepsal už před rokem 2012. V tomto roce ovšem musela Sokolovská uhelná řešit problém se stabilitou svahu v lokalitě, a tím se jí otevřela možnost odepsané zásoby vytěžit. Jenom vloni Medard – Libík vydal téměř 210 tisíc tun uhlí. Aktuálně chce těžařská společnost ve čtyřech etapách lokalitu rozšířit o 15 hektarů.

Do roku 2020, kdy by měla těžba v této oblasti definitivně skončit, by se odsud dalo vytěžit průměrně půl milionu tun hnědého uhlí ročně. Vytěženou surovinu využijí podle slov Jiřího Pöpperleho v palivovém kombinátu Vřesová, kde se z uhlí vyrábí plyn, který spaluje elektrárna Vřesová.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Najdete na iDNES.cz