Společnosti Sokolovská uhelná se daří i přes pokles těžby hnědého uhlí. Letos vyplatila lidem ve dvou vlnách i mimořádné prémie - celkem 30 tisíc korun na hlavu.

Společnosti Sokolovská uhelná se daří i přes pokles těžby hnědého uhlí. Letos vyplatila lidem ve dvou vlnách i mimořádné prémie - celkem 30 tisíc korun na hlavu. | foto: Dan Materna, MAFRA

Sokolovská uhelná opět zvýší mzdy zaměstnancům. Přibližně o pětistovku

  • 0
O dvě procenta stoupnou v roce 2013 mzdy v Sokolovské uhelné. Největší firma v Karlovarském kraji zaměstnává téměř čtyři tisíce lidí. Průměrný plat příští rok vyroste o 554 korun na 28 285 korun. Podpisem kolektivní smlouvy se na tom dohodlo vedení s odbory.

"Jsme spokojeni, růst bude podle našich představ," řekl předseda odborů těžařské společnosti Jan Smolka. Smlouva na rok 2013 zahrnuje i naplnění sociálního fondu ve výši 30 milionů korun.

"Pokračujeme v trendu. Snažíme se k zaměstnancům chovat slušně, když to ekonomická situace dovoluje," komentoval růst platů předseda představenstva Jiří Pöpperl.

Obě strany potvrdily i platnost staré dohody, že firma nebude propouštět zaměstnance. Využije pouze přirozených odchodů. Počet lidí v Sokolovské uhelné už tímto způsobem koncem letošního roku klesl pod čtyři tisíce a v příštích měsících se má dál mírně snižovat až na 3 900.

"Nové zaměstnance nebudeme pokud možno přijímat. Na uvolněná místa převedeme pracovníky ze zrušených pozic," popsal strategii Pöpperl. Cíl pro období do roku 2015 je pokles na 3 500 pracovníků.

Společnosti se daří i přes pokles těžby hnědého uhlí. Letos vyplatila lidem ve dvou vlnách i mimořádné prémie - celkem 30 tisíc korun na hlavu.

Přitom kvůli sesuvu musela odstavit lom Družba. I tak loni vydělala asi 1,2 miliardy korun. Její hlavní tržby pocházejí z výroby a prodeje elektrické energie.

Příští rok na Sokolovskou uhelnou natvrdo dolehne výdaj na nákup emisních povolenek. To může pohltit velkou část jejího nynějšího zisku. Firma bude potřebovat asi 4,3 milionu povolenek. Cena jedné se teď pohybuje od 6 do 8 eur. To může představovat celkem 800 milionů korun.

"Otázka je, jestli výdaj na povolenky nepřesáhne třeba i jednu miliardu korun. S tím se musíme vypořádat a dál pracovat na efektivnosti provozu," zdůraznil Pöpperl.