Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Začalo velké stěhování, muzeum mění po třiceti letech stálou expozici

  10:02aktualizováno  10:02
Sokolovské muzeum se postupně mění, expozici z roku 1985 nahradí zcela nová. Zaměstnanci muzea přitom pomáhají vlastními silami. Co je třeba rozebrat, rozeberou a přenesou jinam.

Pracovníci sokolovského muzea začali s velkým stěhováním exponátů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nyní se zaměstnanci sokolovského muzea, které sídlí v tamním klasicistním zámku, pustili do další etapy rekonstrukce. Návštěvnický okruh bude mít opravené další tři místnosti, do kterých kraj coby zřizovatel investuje 600 tisíc korun.

„Chystáme novou podlahovou krytinu, opravujeme výmalby, děláme elektriku a další přípravné práce,“ popsal ředitel Michael Rund.

Zaměstnanci přemýšlejí nad expozicí, která v opravených místnostech vznikne. Po třiceti letech totiž muzeum mění část stálé expozice.

„Využijeme zejména sbírkové předměty, na které klademe hlavní důraz. Pokusíme se ale v uvozovkách vpašovat tam také moderní věci, jako například dotykové obrazovky,“ řekl ředitel.

První z místností bude podle vedoucí historického oddělení Romany Beranové Vaicové věnovaná Sokolovsku mezi první a druhou světovou válkou.

„Dále pak navážeme tím, co se týká národopisu, jako je například zemědělské nářadí a tak dále. Poslední místnost zase věnujeme církevním dějinám, neboť máme v muzeu různé sochy, jako jsou madony a podobně,“ uvedla.

Současná rekonstrukce bude hotová do konce listopadu a je čtvrtou etapou. Opravených místností již bude celkem 12. „Z původního návštěvnického okruhu nám tak zbývají dvě místnosti. Do těch bychom se rádi pustili v příštím roce,“ řekl Michael Rund.

Zaměstnanci muzea pracují také na zpřístupnění základů tvrze ze 13. století. Nachází se ve sklepení zámku a už k tomu mají projekt.

„Naše další plány jsou vystavit sokolovský poklad. Uvažujeme nad nejvhodnějším místem,“ prozradil ředitel. Jednou z možností je podle něj jedna z věží v prvním patře zámku. Druhou je právě sklepení. Ať už bude kdekoli, ochrání jej trezorová místnost.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz