Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé uvidí další část jáchymovské Štoly 1, zavede je do 16. století

  11:52aktualizováno  11:52
Po čtyřech stoletích se lidé podívají do míst, kam nejspíše naposledy vkročili horníci na prahu novověku. Sokolovské muzeum od prázdnin zpřístupňuje další část Štoly číslo 1 v Jáchymově. První návštěvníky přivítá koncem října.

Další část jáchymovské Štoly č. 1 zpřístupní návštěvníkům sokolovské muzeum. | foto: Martin Stolař, MAFRA

S ražbou štoly začaly v padesátých letech bývalé Jáchymovské doly, které byly nechvalně proslulé zejména kvůli politickým vězňům. Ti v nich v nelidských podmínkách hledali a dobývali uranovou rudu.

O jáchymovské Štole číslo 1

Štola číslo 1 leží zhruba 100 metrů od dolu Svornost, a to poblíž silnice ve směru na Nové Město. 

Návštěvníci si tam prohlédnou například novou kolejovou důlní dráhu o rozchodu 600 mm, důlní elektrický vrátek či vůz pro přepravu horníků zvaný Pullman. Ve štole jsou instalovány ukázky různých typů důlní výztuže.

Otevřeno je do konce října od středy do neděle. Prohlídky jsou v 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin. Tel. 728 629 201, 601 289 121 Vstupné je 40 korun.

Zdroj: www.omks.cz

Při ražbě průzkumné štoly horníci narazili na daleko starší pozůstatky těžby, které spadají do 16. století. Do takzvaných stařin možná už za pár týdnů nahlédnou také návštěvníci Štoly číslo 1.

"Chceme lidi seznámit také s ukázkami raně novověkého důlního díla, které byly doposud nepřístupné. Jedná se o chodby pocházející z takzvané stříbrné horečky, kdy se v Jáchymově dobývalo stříbro a další vzácné kovy. Z hlavní chodby už část chodby v původním stavu vidět je, návštěvníky od ní však dělí mříže," popsal Michael Rund, ředitel sokolovského muzea, jenž se o štolu stará.

Stařiny, tedy dobývky a ostatní důlní díla na žíle Jan Evangelista dolu Vysoká Jedle zpřístupňuje dvoučlenný tým, na kterým bdí odborný dohled kvůli bezpečnosti budoucích návštěvníků.

Až z původní šachty vynosí všechen materiál, prodlouží se okruh pro veřejnost zhruba o třicet metrů. Sokolovské muzeum ho zpřístupňuje svépomocí. Přesto za práce zaplatí 100 tisíc korun.

"Celý Jáchymov je důlními chodbami s trochou nadsázky provrtaný jako ementál. Do budoucna bychom lidem rádi zpřístupnili další prostory. V tom případě by však byly zapotřebí mnohem větší investice, a to v řádu milionů korun," řekl Michael Rund.

Historii podzemí ukáže také Mauricius

Jáchymovská Štola číslo 1 není jedinou památkou, která návštěvníkům ukáže historii krušnohorského podzemí. Do dvou let by se mohl lidem otevřít také středověký cínový důl Mauricius, který před dvěma týdny bezúplatně získala obec Abertamy (o plánech na zpřístupnění dolu čtěte zde).

Radnice už připravila projekt, na který chce získat dotaci z Evropské unie. Zpřístupnění dolu, který je díky své zachovalosti krušnohorským unikátem, bude stát zhruba sedm milionů korun.

Vedení Abertam chce, aby se veřejnosti důl otevřel do dvou let. Starosta Abertam Zdeněk Lakatoš nevylučuje, že poprvé by do důlní šachty mohli návštěvníci nahlédnout už příští rok na podzim.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz