Další část jáchymovské Štoly č. 1 zpřístupní návštěvníkům sokolovské muzeum.

Další část jáchymovské Štoly č. 1 zpřístupní návštěvníkům sokolovské muzeum. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé uvidí další část jáchymovské Štoly 1, zavede je do 16. století

  • 0
Po čtyřech stoletích se lidé podívají do míst, kam nejspíše naposledy vkročili horníci na prahu novověku. Sokolovské muzeum od prázdnin zpřístupňuje další část Štoly číslo 1 v Jáchymově. První návštěvníky přivítá koncem října.

S ražbou štoly začaly v padesátých letech bývalé Jáchymovské doly, které byly nechvalně proslulé zejména kvůli politickým vězňům. Ti v nich v nelidských podmínkách hledali a dobývali uranovou rudu.

O jáchymovské Štole číslo 1

Štola číslo 1 leží zhruba 100 metrů od dolu Svornost, a to poblíž silnice ve směru na Nové Město. 

Návštěvníci si tam prohlédnou například novou kolejovou důlní dráhu o rozchodu 600 mm, důlní elektrický vrátek či vůz pro přepravu horníků zvaný Pullman. Ve štole jsou instalovány ukázky různých typů důlní výztuže.

Otevřeno je do konce října od středy do neděle. Prohlídky jsou v 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin. Tel. 728 629 201, 601 289 121 Vstupné je 40 korun.

Zdroj: www.omks.cz

Při ražbě průzkumné štoly horníci narazili na daleko starší pozůstatky těžby, které spadají do 16. století. Do takzvaných stařin možná už za pár týdnů nahlédnou také návštěvníci Štoly číslo 1.

"Chceme lidi seznámit také s ukázkami raně novověkého důlního díla, které byly doposud nepřístupné. Jedná se o chodby pocházející z takzvané stříbrné horečky, kdy se v Jáchymově dobývalo stříbro a další vzácné kovy. Z hlavní chodby už část chodby v původním stavu vidět je, návštěvníky od ní však dělí mříže," popsal Michael Rund, ředitel sokolovského muzea, jenž se o štolu stará.

Stařiny, tedy dobývky a ostatní důlní díla na žíle Jan Evangelista dolu Vysoká Jedle zpřístupňuje dvoučlenný tým, na kterým bdí odborný dohled kvůli bezpečnosti budoucích návštěvníků.

Až z původní šachty vynosí všechen materiál, prodlouží se okruh pro veřejnost zhruba o třicet metrů. Sokolovské muzeum ho zpřístupňuje svépomocí. Přesto za práce zaplatí 100 tisíc korun.

"Celý Jáchymov je důlními chodbami s trochou nadsázky provrtaný jako ementál. Do budoucna bychom lidem rádi zpřístupnili další prostory. V tom případě by však byly zapotřebí mnohem větší investice, a to v řádu milionů korun," řekl Michael Rund.

Historii podzemí ukáže také Mauricius

Jáchymovská Štola číslo 1 není jedinou památkou, která návštěvníkům ukáže historii krušnohorského podzemí. Do dvou let by se mohl lidem otevřít také středověký cínový důl Mauricius, který před dvěma týdny bezúplatně získala obec Abertamy (o plánech na zpřístupnění dolu čtěte zde).

Radnice už připravila projekt, na který chce získat dotaci z Evropské unie. Zpřístupnění dolu, který je díky své zachovalosti krušnohorským unikátem, bude stát zhruba sedm milionů korun.

Vedení Abertam chce, aby se veřejnosti důl otevřel do dvou let. Starosta Abertam Zdeněk Lakatoš nevylučuje, že poprvé by do důlní šachty mohli návštěvníci nahlédnout už příští rok na podzim.