Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sokolovští nechtějí platit za parkování, sepsali kvůli tomu petici

  15:57aktualizováno  15:57
Vlna odporu se zvedá proti placenému parkování v centru Sokolova. Petici za zrušení parkovacích automatů, které vedení města postupně zavádí, už podepsaly nejméně tři stovky lidí. A další podpisy rychle přibývají.

Lidé v Sokolově nechtějí platit za parkování. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Protestní akci rozběhla podnikatelka Martina Šalomová, která na Starém náměstí provozuje pizzerii. Přidali se k ní další obchodníci a jejich zákazníci. Živnostníkům prý zavedení placeného parkování odhání klienty.

Už teď je náměstí z jedné třetiny mrtvé, řada obchodů a výloh zeje prázdnotou. A to se město ještě chystá placené parkování rozšířit do dalších ulic.

"Spousta podnikatelů tu krachuje. Včetně vietnamských. Parkovací automaty k tomu přispěly. Než aby lidé hledali po kapsách pětikorunu, raději nepřijedou. Dříve stávalo v Rooseveltově ulici čtyřicet aut, teď jen pět. Tržby mi klesly určitě o patnáct procent," argumentuje Šalomová.

Pokud vedení radnice neustoupí, i ona zavře restauraci a přesune ji jinam v Sokolově, nebo do jiného města.

"Už jen pár provozoven se tu drží zuby nehty. A není to tím, že bychom nabízeli špatné výrobky nebo služby," říká žena. Na konci srpna nebo začátkem září petiční akci uzavře. Čeká, že nasbírá nejméně pět set podpisů.

Šalomovou neuspokojil nedávný ústupek radnice, která snížila cenu první hodiny parkování z deseti jen na pět korun. Podle podnikatelky lidi odrazuje už jen to, že musí hledat drobné, rozměňovat si a běhat k automatu kvůli prodloužení doby stání.

"Vedení města by mělo brát náš názor v úvahu, když si ho občané zvolili," podotkla podnikatelka.

Starosta zrušení parkovacích automatů odmítá

Úplné zrušení parkovacích automatů ale starosta Sokolova Zdeněk Berka odmítá. Neumí si představit návrat do doby, kdy centrum města bylo zcela bez regulace. V přeplněných ulicích zadarmo stála odstavená auta od rána do večera. Kdo si přijel do města jen něco zařídit, těžko hledal na pár desítek minut volné stání.

"Pět nebo deset korun za hodinu nikoho nezruinuje, a já díky tomu mám kde zastavit. Tenhle způsob mi vyhovuje," řekl řidič Pavel Svoboda. Právě na tyto řidiče se odvolává vedení radnice.

"Nějaký podnět si můžeme od organizátorů petice vzít. Ale nechat parkování volné, to není dobrá cesta. Neexistuje snad město, které by nemělo placené parkování," uvedl starosta Berka.

Vedení radnice připravilo několik variant, jak vyjít živnostníkům ze Starého náměstí vstříc. Jedna z možností počítá i se zprůjezdněním náměstí (nyní je pěší zónou) po pravé straně od kostela až ke klášteru a se vznikem placených parkovacích míst přímo uprostřed nynější klidové zóny.

V září tohle kontroverzní téma projedná zastupitelstvo. "Uvítala bych, kdyby náměstí zprůjezdnili. Tady bych placené parkování pochopila. Ale proč by parkovací automaty měly stát i v okolních ulicích?" ptá se Šalomová.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Najdete na iDNES.cz