Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sokolovští radní udělali rozhovor sami se sebou a rozeslali ho lidem

  9:12aktualizováno  9:12
Vedení Sokolova tvrdí, že informuje občany, co se staví a chystá. Jenže to pár měsíců před volbami vypadá jako podbízivé vychloubání. Starosta Zdeněk Berka z ČSSD a dva místostarostové z ODS udělali rozhovor sami se sebou a za peníze města ho rozeslali poštou do 9,5 tisíc tamních domácností.

Rozhovor dostalo do schránek 9 a půl tisíce sokolovských domácností. | foto: MF DNES

Aby rozhovor nepůsobil jako obyčejné reklamní sdělení, vymyslel si starosta s místostarosty jakéhosi fiktivního občana Josefa Sokolovského, který se jich ptá.

Jenže se táže dost servilně a na odpovědi politiků reaguje třeba větou: "Tak gratuluji k úspěchu, to je skvělé."

Nebo když je řeč o uzavírkách kvůli opravám mostů z dotací Evropské unie, Josef Sokolovský uvědoměle pronese: "No, bude to trochu omezení, ale to vydržíme."

Tazatel nešetří chválou k možnostem sportovního vyžití ve městě. Nakonec ho odpovědi trojice radních natolik nadchnou a navnadí, že se vydává na procházku, aby se podíval, kde všude ony změny nastanou.

Radnice chce odpověď na otázky

Starosta Zdeněk Berka tvrdí, že s kolegy jen reagoval na spoustu dotazů a připomínek občanů, kterým není jasné, co a proč se kde buduje či opravuje.

Faktem je, že radnice před pár dny získala šest dotací a celkem až 167 milionů z EU - třeba na vylepšení sportovišť, mostů, křižovatek a také koupaliště. K tomu se přidávají další investice - silniční obchvat, park Jižní lom, opravy školek a další.

"Chtěli jsme dát lidem vědět. Vytýkají nám třeba, proč myjeme ulice, když je polovina města rozkopaná a oni ani nemají kde zaparkovat. Proto jsme přišli s tímto dopisem. Nevím, kdo otázky vymýšlel," řekl Berka.

Připustil, že při rozesílání dopisu s hlavičkou města hrály roli blížící se říjnové volby do městského zastupitelstva a snaha, aby se lidé v nevědomosti zbytečně nenaštvali. "Všichni se snažíme."

Dopis není reklamní leták

Trojice radních dokonce kuriózně řešila s Českou poštou i detail. Totiž aby doručila dopisy také do schránek, na které si lidé lepí samolepky s požadavkem - nevhazujte reklamní letáky.

"Tohle není propagační materiál, žádný výrobek nepropagujeme," konstatoval Berka. Poštovné 6 782 korun je podle něho přijatelné.

Městský zpravodaj Patriot se politici rozhodli nevyužít proto, že vychází v menším množství výtisků a neputuje do domovních schránek.

"Celkem 35 staveb ve městě se týká úplně všech občanů. Srozumitelně jsme je popsali. Strohý úřednický styl jsme omezili, aby lidé dopis dočetli a aby je to bavilo," vysvětlil místostarosta Ladislav Sedláček (ODS). Nikdo už se prý nemůže vymlouvat, že se k němu informace nedostaly.

Ani tak se ale vedení města nedokázalo zcela vyhnout nesrozumitelnému jazyku. Jeden příklad: "Z další dotace je hrazen projekt zaměřený na nastavení systematické práce a aktivity v oblasti pilotního ověřování v praxi u sociálně-právní ochrany dětí." Věta se objevila až v samém závěru listu. Rozhovor se měl původně vejít na stránku A4, ale nakonec je skoro dvakrát delší.

Opozičního zastupitele Luďka Barvínka (Svobodní) dopis překvapil. "Proti tomu není obrana. Co píšou a dělají, to je hrozné. Pohledů na každou jejich odpověď může být víc," poznamenal. Vytýká třeba vedení města, že ulice Vítězná se rekonstruuje nadvakrát.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Karlovarská KSČ šokovala výměnou vedení, po 21. srpnu zůstal pocit zrady

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Karlovarská okresní konference KSČ v březnu 1968 ukázala, že lidé chtějí změnu. Její výsledky pak šokovaly komunistické...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz