Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sokolovští radní udělali rozhovor sami se sebou a rozeslali ho lidem

  9:12aktualizováno  9:12
Vedení Sokolova tvrdí, že informuje občany, co se staví a chystá. Jenže to pár měsíců před volbami vypadá jako podbízivé vychloubání. Starosta Zdeněk Berka z ČSSD a dva místostarostové z ODS udělali rozhovor sami se sebou a za peníze města ho rozeslali poštou do 9,5 tisíc tamních domácností.

Rozhovor dostalo do schránek 9 a půl tisíce sokolovských domácností. | foto: MF DNES

Aby rozhovor nepůsobil jako obyčejné reklamní sdělení, vymyslel si starosta s místostarosty jakéhosi fiktivního občana Josefa Sokolovského, který se jich ptá.

Jenže se táže dost servilně a na odpovědi politiků reaguje třeba větou: "Tak gratuluji k úspěchu, to je skvělé."

Nebo když je řeč o uzavírkách kvůli opravám mostů z dotací Evropské unie, Josef Sokolovský uvědoměle pronese: "No, bude to trochu omezení, ale to vydržíme."

Tazatel nešetří chválou k možnostem sportovního vyžití ve městě. Nakonec ho odpovědi trojice radních natolik nadchnou a navnadí, že se vydává na procházku, aby se podíval, kde všude ony změny nastanou.

Radnice chce odpověď na otázky

Starosta Zdeněk Berka tvrdí, že s kolegy jen reagoval na spoustu dotazů a připomínek občanů, kterým není jasné, co a proč se kde buduje či opravuje.

Faktem je, že radnice před pár dny získala šest dotací a celkem až 167 milionů z EU - třeba na vylepšení sportovišť, mostů, křižovatek a také koupaliště. K tomu se přidávají další investice - silniční obchvat, park Jižní lom, opravy školek a další.

"Chtěli jsme dát lidem vědět. Vytýkají nám třeba, proč myjeme ulice, když je polovina města rozkopaná a oni ani nemají kde zaparkovat. Proto jsme přišli s tímto dopisem. Nevím, kdo otázky vymýšlel," řekl Berka.

Připustil, že při rozesílání dopisu s hlavičkou města hrály roli blížící se říjnové volby do městského zastupitelstva a snaha, aby se lidé v nevědomosti zbytečně nenaštvali. "Všichni se snažíme."

Dopis není reklamní leták

Trojice radních dokonce kuriózně řešila s Českou poštou i detail. Totiž aby doručila dopisy také do schránek, na které si lidé lepí samolepky s požadavkem - nevhazujte reklamní letáky.

"Tohle není propagační materiál, žádný výrobek nepropagujeme," konstatoval Berka. Poštovné 6 782 korun je podle něho přijatelné.

Městský zpravodaj Patriot se politici rozhodli nevyužít proto, že vychází v menším množství výtisků a neputuje do domovních schránek.

"Celkem 35 staveb ve městě se týká úplně všech občanů. Srozumitelně jsme je popsali. Strohý úřednický styl jsme omezili, aby lidé dopis dočetli a aby je to bavilo," vysvětlil místostarosta Ladislav Sedláček (ODS). Nikdo už se prý nemůže vymlouvat, že se k němu informace nedostaly.

Ani tak se ale vedení města nedokázalo zcela vyhnout nesrozumitelnému jazyku. Jeden příklad: "Z další dotace je hrazen projekt zaměřený na nastavení systematické práce a aktivity v oblasti pilotního ověřování v praxi u sociálně-právní ochrany dětí." Věta se objevila až v samém závěru listu. Rozhovor se měl původně vejít na stránku A4, ale nakonec je skoro dvakrát delší.

Opozičního zastupitele Luďka Barvínka (Svobodní) dopis překvapil. "Proti tomu není obrana. Co píšou a dělají, to je hrozné. Pohledů na každou jejich odpověď může být víc," poznamenal. Vytýká třeba vedení města, že ulice Vítězná se rekonstruuje nadvakrát.

Autor:Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Dva opilí muži se poprali na autobusové zastávce kvůli drogám

Dva opilí muži se poprali kvůli drogám

Neshody při obchodu s drogami vygradovaly ve rvačku mezi dvacetiletým a pětadvacetiletým mužem v Ostrově na...

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

VIDEO: Kraslické razítko s beránkem míří na dopisech do celého světa

Dopisy a pohlednice dostávají v Kraslicích příležitostné poštovní razítko s...

Zaměstnanci pošty v Kraslicích na Sokolovsku opět vyřizují tradiční Velikonoční poštu. Motivem příležitostného razítka...

Najdete na iDNES.cz