Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zarputilost hejtmana a poslance Josefa Novotného budí rozpaky i v ČSSD

  8:39aktualizováno  8:39
Až vyloučení ze strany by mohlo teoreticky hrozit sociálnědemokratickému hejtmanovi a poslanci Josefu Novotnému za to, že nerespektuje předvolební usnesení strany a nevzdal se jedné ze dvou vysokých funkcí.

Karlovarského hejtmana a poslance Josefa Novotného kritizují za souběh funkcí hlavně lidé z republikového čela ČSSD, v Karlovarském kraji slýchá podobné hlasy ojediněle. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vyhazov oblíbené tváře kvůli porušení stranických stanov si ale umí představit málokdo. To spíš se může Novotný dostat ve straně do izolace a příště už s ním partaj při volebních nominacích nebude počítat.

I když lidé z republikového čela ČSSD včetně předsedy Bohuslava Sobotky kritizují Novotného za sezení na obou židlích a zklamaně ho vyzývají ke změně názoru, doma v kraji slýchá hejtman takové hlasy zevnitř sociální demokracie spíše ojediněle.

Beze sporu se ale ocitl pod silným tlakem, když jako jediný sociálnědemokratický hejtman ve čtvrtek oznámil, že se nařízení ČSSD nepodvolí a ponechá si oba posty (více čtěte zde).

Dnes je tak Novotný jediným členem ČSSD, který zůstal hejtmanem a poslancem. Další dva - Hašek a Zimola - se poslancování zřekli a vysočinský Jiří Běhounek, který se v pátek zachoval stejně jako Novotný, není členem strany (více čtěte zde).

Asi nejostřeji výhrady v karlovarském regionu zformuloval bývalý krajský předseda ČSSD Jakub Pánik. Podle něho Novotný poškozuje stranu v očích voličů, když nedodržel slib, který ČSSD lidem před loňskými parlamentními volbami dala.

Josef Novotný dnes tvrdí, že pro diskriminační usnesení ústředního výkonného výboru, v němž také zasedá, tenkrát nehlasoval. To ale bylo podle Jakuba Pánika demokraticky schváleno.

"On tehdy neřekl, že se jím nebude řídit. Jsem přesvědčen, že svým postupem mohl některé voliče přivést k omylu. Usnesení nejvyššího orgánu ČSSD by měli jeho členové respektovat. Jinak je to chaos."

Novotný zůstal sám

Za neférové považuje Pánik i to, že Novotný sdělil své rozhodnutí nechat si oba posty v dopise zaslaném členům ČSSD.

"Měl předstoupit před krajský výkonný výbor (KVV) a vše vysvětlit. To ale neudělal. Na příštím KVV se o tom bude živě diskutovat," odhaduje Pánik.

Člen KVV a starosta Ostrova Pavel Čekan nechce do Josefa Novotného rýt. Chápe, že hejtman v roli poslance má lepší klíče od ministerských dveří, které je třeba otevřít, aby kraj dosáhl na výhody.

"Musím říct, že hejtman od podzimu maká ještě víc a Ostrovu pomohl. Musí to pro něj být hodně náročné," zapochyboval trochu Čekan, jestli se obě funkce dají časově stíhat.

Novotný podle statistik byl ve Sněmovně v tomto volebním období u 85 procent ze všech hlasování. U zbývajících se omluvil nebo nebyl ve své lavici přihlášen.

Vyslyší své voliče

Hejtman mimo jiné ve čtvrtečním vysvětlujícím projevu argumentoval i tím, že nechce dopadnout jako trojice poslanců ODS Tluchoř, Fuksa, Šnajdr.

"Byli stíháni za to, že vyměnili funkci za formu jakéhosi úplatku. Já naopak chci zůstat ve funkcích, do nichž jsem byl zvolen, když jsem dostal důvěru voličů," prohlásil.

Jak by jeho odchod ze Sněmovny souvisel s uplácením, už nevysvětlil.

Domovskou stranickou organizaci má v Sokolově. Její místopředseda Jan Picka bez okolků říká, že dvě takhle vysoké funkce by nikdo zastávat neměl.

"Nelze je stíhat. Když člověk chce, aby ho byl plný kraj, tak ho nemůže být i plná Praha. A obráceně."

V pondělí se sokolovská ČSSD sejde. Podle Picky jde o tak horké téma, že by se divil, kdyby se o něm nediskutovalo.

"Že bychom hejtmana vyloučili, to se určitě nestane. Já osobně ho nehodlám přesvědčovat, aby názor změnil. Nechci mu radit a tlačit na něj. V jeho situaci bych se však zachoval jinak," dodal Jan Picka.

Krajský předseda Miloslav Čermák v pátek očekával, jak na rozhodnutí Novotného zareaguje předsednictvo strany. "Já sám ho respektuji a nebudu ho komentovat. Situace je ale dost nepřehledná," poznamenal Čermák.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz