Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastavte práce v Jenišově, nařídil soud. Na stavbě je však dál rušno

  9:15aktualizováno  9:15
Lidé z Jenišova na Karlovarsku ve spolupráci s radnicí sice uspěli u soudu s žalobou proti stavbě bytových domů ruského investora, ale rozsudek soudu zřejmě nikdo nerespektuje. Investor přitom měl podle verdiktu zastavit práce, žalobce však tvrdí, že firma staví dál.

Zdeněk Bečvář z Jenišova. Bytové domy ruského investora vyrůstají v sousedství jeho pozemku. Práce na stavbě podle Bečváře i přes rozhodnutí soudu pokračuje. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Výstavbu činžovních bytů pro stovky lidí začal Zdeněk Bečvář z Jenišova kritizovat před pěti lety. Petice tehdy nepomohla, a tak se spolu s jenišovskou radnicí obrátil na karlovarský stavební úřad a později s odvoláním i na kraj.

Jeho úředníci stavbu posvětili, i když je podle Jenišova v rozporu s územní studií. Proto následovala žaloba proti rozhodnutí kraje.

"Soud s krajským úřadem jsem nyní vyhrál, ale nikdo rozsudek nerespektuje. Vidím, jak na stavbě jezdí šest nákladních aut a bagr. Dělníci jsou na lešení," rozčiloval se ve čtvrtek Zdeněk Bečvář. 

Stál přitom před svým bydlištěm a sledoval čilý ruch na stavbě prvního z celkem šesti činžovních domů. "Stavební povolení je neplatné. Stavební úřad musí investora i dodavatele prací pokutovat," říká.

Stavbu nelze okamžitě zastavit, namítá stavbyvedoucí

Stavbyvedoucí Zdeněk Palička potvrdil, že karlovarský stavební úřad poslal 17. února firmě Vladimíra Vasilijeva - Vaprostav výzvu k zastavení stavebních prací.

"Ještě ten den jsme odpověděli, že výzvu akceptujeme a na stavbě musíme udělat zabezpečující práce, aby nedocházelo k následným škodám. Zavolali jsme soudního znalce a jeho zprávu postoupili stavebnímu úřadu," uvedl stavbyvedoucí.

Upozornil, že stavbu nelze okamžitě zastavit, protože by voda zaplavila druhé podzemní podlaží, v němž jsou výtahové šachty a strojovny.

"Dostali jsme ohlášení investora, že zastavil stavbu a dělá jen krátké udržovací práce. Investor je se stavebním úřadem na magistrátu domluvený, že ještě doloží posudek na zabezpečovací práce a stavbu zakonzervuje do té doby, než se rozhodne, co bude dále," uvedla mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

Ze zákona vyplývá, že stavební úřad nyní může zahájit správní řízení o zbourání stavby nebo naopak o její legalizaci. Zástupce investora ale upozorňuje, že stavební povolení nikdo nezrušil.

Starosta staveniště pravidelně fotografuje

S tím, že se na staveništi probíhají pouze zabezpečovací práce, nesouhlasí starosta Jenišova Ivan Truksa.

"Je to lež, protože technika bagruje a odváží hlínu, která dva roky před tím nikomu nevadila. Stavební úřad dělá další chybu. Jakmile rozsudek nabyl právní moci, tak měli úředníci přijet a vše dokumentovat. Jedná se o černou stavbu," řekl starosta.

Proti rozsudku správního soudu neexistuje odvolání, lze jen podat kasační stížnost, což se už stalo. Investor zatím nevylučuje, že se bude soudit o náhradu škody. "Teprve uvidíme," uvedl stavbyvedoucí Zdeněk Palička.

Radnice v Jenišově, která se připojila k žalobě Zdeňka Bečváře a dalších místních lidí, se na případný soud připravuje už nyní.

Starosta Ivan Truksa si totiž obden pořizuje fotografie, aby názorně doložil, že stavebník ignoruje rozhodnutí správního soudu. Dokumentaci v těchto dnech dostane stavební úřad. Jenišov tak chce prokázat nerespektování soudního rozhodnutí.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Karlovarská KSČ šokovala výměnou vedení, po 21. srpnu zůstal pocit zrady

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Karlovarská okresní konference KSČ v březnu 1968 ukázala, že lidé chtějí změnu. Její výsledky pak šokovaly komunistické...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz