Soud nevyhověl recidivistovi a potvrdil trest za surové útoky na syny

  11:04aktualizováno  11:04
Nejvyšší soud potvrdil čtrnáctiletý trest vězení a pobyt v ústavu dvaatřicetiletému recidivistovi ze Sokolova, který týral a pokusil se zabít svého syna. Muž je podle verdiktu kvůli agresivitě nebezpečný pro společnost a jeho dovolání vidí soudci jako zcela neopodstatněné.

Recidivista ze Sokolova se nejprve zpovídal před Krajským soudem v Plzni. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Muž v dovolání tvrdil třeba to, že měl být potrestaný místo pokusu za vraždu jen za ublížení na zdraví. Pro takzvanou zabezpečovací detenci, tedy pobyt v zabezpečovacím ústavu, podle něj nebyly splněné zákonné podmínky, a to s ohledem na jeho dosavadní život, rodinné poměry a dostatečnost případného ochranného léčení.

"Dosavadní život obviněného je citelně poznamenán opakovanými projevy agrese, které do budoucna nelze účinně eliminovat jinak než zabezpečovací detencí," stojí v usnesení. Pachatel se teoreticky může ještě obrátit na Ústavní soud, musel by však argumentovat porušením svých základních práv.

Muž se podle verdiktu v roce 2006 pokusil zabít tehdy půlročního syna, když jej vzal do náruče a hlavou mu udeřil o konferenční stolek. Pak nemluvně hodil na zem.

Chlapec utrpěl zlomeninu lebeční klenby a nitrokloubní zlomeninu kosti stehenní a skončil v nemocnici. Tím ale bití neskončilo, podle spisu dítě týral až do loňska. Stejný osud navíc čekal i jeho o rok mladšího bratra. Otec oba chlapce bil otevřenou dlaní, pěstí i vařečkou a kopal do nich.

Chlapce bodl nožem do zad

Starší z chlapců měl opakovaně zlomeniny, tržné rány a pohmožděniny. Podle spisu ho muž dokonce jednou bodl nožem do zad.

Při výslechu na policii muž uvedl, že si nepamatuje, že by s půlročním dítětem udeřil o stůl, když plakal a nechtěl spát. Připustil, že nožem staršího ze synů škrábl na zádech, ale prý jen špičkou a omylem.

Hájil se mimo jiné tím, že když dostane záchvat, několik minut vůbec neví, co dělá. Proto si nepamatuje, že by surově syna zbil a kopal do něj. Navíc nesnáší, když děti křičí, dělají nepořádek. Rozčílilo ho, když se syn počůral.

Podle spisu týral staršího syna až do loňska. Během let utrpěl chlapec řadu zranění. Odsouzený muž i jeho manželka tvrdili, že si děti způsobily zranění a modřiny samy.

Žena u soudu vypověděla, že týrání nenahlásila dřív, protože se manžela bála. Vše oznámila na policii až po dalším útoku loni v září, kdy muž syna zbil a zkopal do krve.

Nemá pocit viny, řekl soud

Muž trpí podle znalců těžkou poruchou osobnosti se schizoidními rysy. Je agresivní a nemá v sobě žádný pocit viny. Jeho možnost nápravy označili za minimální. Po odpykání trestu vězení proto muž zamíří do zabezpečovací detence. O jejím trvání bude pak každý rok rozhodovat soud.

Případem recidivisty ze Sokolova se zabýval Krajský soud v Plzni a Vrchní soud v Praze. Nejvyšší soud jejich rozhodnutí potvrdil v plném rozsahu.

Autoři: , , ,


Nejčtenější

Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...

Opravář jezdil s autem dál, než měl dovoleno, převrátil ho na střechu

Řidič v Chebu narazil do sloupu veřejného osvětlení a převrátil auto na střechu.

Na pořádné problémy si zadělal automechanik z Karlovarska. Vozem, který měl opravit, jezdil tak dlouho, až ho naboural....Vězně tam svazovali ocelovým lanem. Lágr u Jáchymova zkoumají vědci

Plzeňští archeologové zkoumali tábor Nikolaj na Jáchymovsku. Na snímku vedoucí...

Tábor Nikolaj u Jáchymova srovnaly buldozery v 60. letech se zemí, aby zahladily stopy po nelidském týrání lidí, které...

Z hořícího domu utíkalo jedenáct rodin, dočasně musejí bydlet jinde

Požár třípatrového bytového domu v Lomnici na Sokolovsku

Jedenáct rodin se ocitlo bez střechy nad hlavou po středečním požáru bytového domu v Lomnici na Sokolovsku. Oheň zničil...

Na koalici v Karlových Varech se dohodlo ANO s ODS a hnutím Karlovaráci

Budoucí karlovarská primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová (vlevo) z vítězného...

Karlovy Vary mají dohodu o nové vládě. Koaliční smlouvu dopoledne podepsalo vítězné ANO, hnutí Karlovaráci a Občanská...

Další z rubriky

Začalo povolební účtování. Vítěze vyšel jeden hlas levněji než kobliha

Ilustrační snímek

Od tří do pětadvaceti korun stál strany a hnutí jeden voličský hlas v Karlových Varech, spočítala MF DNES. Při výpočtu...

Ikonickou mariánskolázeňskou vilu sžírá dřevomorka. Není, kdo by ji opravil

Do výběrového řízení na firmu, která opraví mariánskolázeňskou vilu LIL, se...

Záchrana ikonické vily LIL v Mariánských Lázních se komplikuje. Firmu na nejnutnější práce a odvlhčení budovy zatím...

VIDEO: Vilemína obléká břidlicovou střechu, záchrana Kyselky pokračuje

Miroslav Chlup z Liberce pokrývá střechu kopule vily Vilemína v Kyselce...

Do finále spěje rekonstrukce střechy jednoho z objektů někdejších lázní v Kyselce. Do konce listopadu by měla být...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na iDNES.cz