Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobce viní trojici manažerů, že připravili nemocnici o osm milionů

  19:13aktualizováno  19:13
Z milionových machinací se u chebského okresního soudu začala zpovídat trojice manažerů Nemocnice v Mariánských Lázních. Státní zástupce je viní z toho, že nevýhodnou půjčkou připravili špitál o 8,2 milionu korun.

Antonín Strolený, jednatel společnosti Nemocnice Mariánské Lázně. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zvláštní finanční transakci v roce 2011 dojednali a uskutečnili jednatelé soukromo-městské Nemocnice v Mariánských Lázních, Antonín Strolený a Libuše Tuková.

Na účtu špitálu leželo ještě po bývalém majiteli Romanu Šmuclerovi 64 milionů korun a bylo jasné, že nový pavilon se stavět zřejmě nebude. Zdravotní pojišťovna se totiž chystala vypovědět smlouvy všem nemocnicím a s tou mariánskolázeňskou to nevypadalo do budoucna růžově.

Sumu 64 milionů korun tedy nemocnice půjčila na dva roky a se slušným úrokem 7 procent firmě West Bohemia Medical Holding (ta nemocnici vlastní prostřednictvím společnosti Západní zdravotní). West Bohemia ale vzápětí peníze od nemocnice - přesně 57 milionů - dokázala zhodnotit ještě mnohem lépe. Obratem je půjčila společnosti BHX Czech s úrokem 15 procent.

Škodu vyčíslil státní zástupce na osm milionů

Podle obžaloby manažeři sestavili řetězec dvou půjček, na nichž nemocnice sice vydělala, ale ne dost. Státní zástupce vyčíslil škodu, jež vznikla rozdílem oněch dvou úrokových sazeb, na 8,2 milionu korun.

„Nižším úrokem, než kterého mohli dosáhnout, úmyslně poškodili Nemocnici Mariánské Lázně. Způsobili tak škodu velkého rozsahu,“ uvedl žalobce.

Všechny tři firmy v řetězci nemocniční půjčky jsou personálně propojené. Obžalovaní Miluše Tuková, Antonín Strolený a Vladimír Michalčák působili v letech 2011 až 2014 v představenstvu West Bohemia Medical Holding (WBMH má akcie na jméno, takže vlastníka nelze v obchodním rejstříku dohledat).

Michalčák označený státním zástupcem za organizátora celé akce, je navíc jednatelem firmy Západní zdravotní. Ta přímo drží podíl 86,3 procenta v Nemocnici Mariánské Lázně, zbývajících 13,6 procent vlastní město. Zástupci radnice se při rozhodování o půjčce 64 milionů v roce 2011 zdrželi na valné hromadě hlasování.

Transakci pomáhal dojednat poradce nemocničních manažerů

Spolu s onou trojicí je z porušování povinností při správě cizího majetku obžalován ještě Jan Tůma. Tento místopředseda představenstva společnosti Slot Group podle svých slov působil jako poradce nemocničních manažerů a finanční transakci pomáhal dojednávat, protože firma Slot uvažovala o majetkovém vstupu do mariánskolázeňské nemocnice.

Zisk z transakce 8,2 milionu skončil podle Jana Tůmy ve West Bohemia Medical Holding na účtu, který nechal státní zástupce zablokovat. Splátky se odehrávaly nepravidelně na zavolanou, když si o ně nemocnice řekla.

Tůma ani ostatní obžalovaní ale nechápou, proč s nimi bylo trestní řízení zahájeno. Podle Vladimíra Michalčáka se obvyklá úroková sazba v bankách pohybovala kolem 2,6 procenta a dojednaný úrok ve výši 7 procent tedy vydělal ztrátovému špitálu na provoz. „Necítím se jako zločinec,“ komentoval.

Za vrácení 64 milionů korun špitálu ručil Michalčák svým majetkem. To West Bohemia Medical Holding půjčila dál 57 milionů riskantněji, od firmy BHX Czech (její mateřská firma sídlí na Seychelských ostrovech) žádnou záruku za návrat peněz už nedostala.

Nemocnice díky půjčce získala, hájí se jednatel

Jednatel nemocnice Antonín Strolený zdůraznil, že peníze půjčoval zajištěné. A že úkolem špitálu bylo a je pečovat o pacienty a ne vyhledávat firmy, které poskytují vysoké úroky.

„Jednal jsem na základě rozhodnutí valné hromady. Pro nemocnici neexistovala možnost půjčit za 15 procent, ale nechat peníze dál ležet na běžném účtě s úrokem 0,4 procenta. Nemocnice díky poskytnuté půjčce získala 4,5 milionu,“ řekl Strolený.

Obžalovaný Michalčák si od soudce Petra Humheye vysloužil ostré pokárání za to, že se letos už dvakrát k chebskému soudu nedostavil, nepřevzal obsílku, a zmařil tak začátek hlavního líčení.

„Je mi jedno, jestli jste v Tokiu nebo v Americe. Zajistíte si přebírání pošty. Už jsem chtěl na vás vydat příkaz k zatčení,“ vytkl soudce Michalčákovi.

Kauza bude pokračovat výslechem svědků v říjnu. Čtyřem obžalovaným hrozí až osm let vězení a placení škody ve výši 8,2 milionu korun.

Z mariánskolázeňské nemocnice zbylo jen torzo, v květnu skončil i provoz interny, tedy posledního akutního lůžkového oddělení, které ještě fungovalo 24 hodin denně.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz