Obyvatelé obce Hory u Karlových Varů se zaradovali. Plány na stavbu logistického centra zastavil soud. (Ilustrační foto)

Obyvatelé obce Hory u Karlových Varů se zaradovali. Plány na stavbu logistického centra zastavil soud. (Ilustrační foto) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Logistické centrum u Karlových Varů nebude, plány zastavil krajský soud

  • 0
Plzeňský soud zastavil plány na stavbu velkého logistického areálu u obce Hory na Karlovarsku. Důvodem jsou hrubé nedostatky ve změně územního plánu. Soud tak dal zapravdu některým majitelům sousedních nemovitostí. Protestovali, že jim chce investor Lettenmayer & Partner také postavit za humny parkoviště pro 324 aut, obchody a sklady.

Ve sporu o investici, která by v logistickém areálu o celkové rozloze 118 tisíc metrů čtverečních přinesla práci téměř třem stovkám lidí, proti sobě u soudu stála žalovaná obec Hory a žalobce - spolumajitel firmy KDT, která je developerem lokality Pod Rohem v Jenišově. Ve sporu šlo o již schválenou změnu územního plánu obce Hory, která zamýšlenou investici umožnila.

„Žalobu jsme podali s morální podporou místních obyvatel. Byli překvapení z toho, že jim několik málo desítek metrů za zahradou vyroste logistické centrum. Od některých rodinných domů by jej izoloval jen patnáct metrů široký pás zeleně,“ řekl zástupce firmy KDT Tomáš Dvořák.

Krajský soud v Plzni tento týden zrušil změnu územního plánu číslo 8, kterou schválili horští zastupitelé v roce 2011. Rozsudek by měl nabýt právní moci nejdéle do měsíce. Pak dojde automaticky ke zrušení změny územního plánu, což znamená stop logistickému centru a souvisejícím investicím.

Vedení společnosti Lettenmayer & Partner se odmítlo k výsledku soudu vyjádřit s tím, že vše ponechá bez komentáře. Redakce MF DNES mimo jiné chtěla vědět, jestli společnost bude jako účastník soudního řízení iniciovat mimořádný opravný prostředek ve správním soudnictví - kasační stížnost. Ani ta nemá odkladný účinek.

Chyba je v nedůslednosti, říkají právníci

Právníci žalující strany vidí v celé věci i selhání státní správy, která nebyla důsledná při kontrole plnění podmínek uvedených například ve stanoviscích  krajské hygienické stanice, sousedního Jenišova i jeho starosty Ivana Truksy a dalších.

„Logistické centrum typu vlakového překladiště Čierná nad Tisou by pro Jenišov i Hory znamenalo šílené dopravní zatížení při průjezdu velkého množství kamion. V původním územním plánu měla být u Hor drobná, a ne průmyslová výroba,“ sdělil jenišovský starosta. Je rád, že soud zrušil změnu v územním plánu kvůli nedostatkům při jejím projednávání.

Starosta nedokázal změnu plánu zastavit

Starosta Hor Milan Pokorný říká, že nastoupil do rozjetého vlaku. Když totiž na podzim roku 2010 začal starostovat, změna územního plánu byla v plném proudu a nešlo ji už zastavit. „Pohled na logistické centrum je dvojí. Sice najde zaměstnání 250 lidí, na druhé straně ale není investice ideální pro dopravu a život v obci. Všude jinde se logistická centra stavějí mimo obydlená území,“ uvedl starosta.

Dodal, že pořizovatel změny územního plánu, žalovaná obec Hory, do soudního sporu neinvestovala žádné peníze, takže nevznikla žádná škoda. Vytýkanou chybu Hory v žádném případě neudělaly, protože veškeré dokumenty zpracovával projektant, placený společností Lettenmayer & Partner.  

Plánované logistické nebo obchodní komplexy včetně nákupních středisek měly stát na zastavěné ploše o výměře přes 30 tisíc metrů čtverečních. Počítáno bylo i s autosalonem.